Daniel Tschofenig

przez Martyna Okrzesik

Daniel Tschofenig to czterokrotny złoty medalista mistrzostw świata juniorów z Lahti i Zakopanego, drużynowy brązowy medalista Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 z Planicy, a także dwukrotny złoty medalista Igrzysk Europejskich 2023. Reprezentant klubu SV Achomitz-Zahomc to austriacki zawodnik urodzony 28 marca 2002 roku.

Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig, fot. Neja Tamshe

2018/2019

8 lipca 2018 roku zadebiutował w zawodach FIS Cup w austriackim Villach, gdzie zajął 44. miejsce. Natomiast w sezonie zimowym Tschofenig wystartował trzykrotnie – podczas konkursów Alpen Cup w Kanderstegu (15. lokata), Kranju (59. & 38. miejsce) oraz zmaganiach FIS Cup w Villach (42. & 40. pozycja).

2019/2020

W sierpniu 2019 wystartował w zawodach FIS Cup w słoweńskim Ljubnie. Niestety po raz kolejny weekend zakończył bez punktów, ponieważ uplasował się kolejno na 38. oraz 48. pozycji. Kolejne dwa starty zaliczył w randze Alpen Cup w Valenje (16. & 7. miejsce) oraz Predazzo (11. & 24. lokata). Sezon letni zakończył występem w austriackim Villach, gdzie pierwszego dnia uplasował się na 42. miejscu, natomiast drugiego dnia (06.10.2019 r.) wywalczył swoje pierwsze FIS Cup-owe punkty, dzięki zajęciu 29. pozycji.

Sezon zimowy Tschofenig rozpoczął w Seefeld, podczas zmagań Alpen Cup, które zakończył na 8. oraz 13. pozycji. W rywalizacji krajów alpejskich zaprezentował się jeszcze dwukrotnie – w niemieckim Oberstdorfie (20. & 17. miejsce) oraz słoweńskiej Planicy (10. & 9. lokata). Sezon zakończył zawodami FIS Cup w Villach, gdzie sklasyfikowany został na 38. oraz 14. miejscu, tym samym zdobywając swoje kolejne punkty. Wówczas Tschofenig w klasyfikacji generalnej trzeciej ligi zajął 129. miejsce.

2020/2021

Latem 2020 Tschofenig zaliczył zaledwie jeden start w zawodach Alpen Cup, które zakończył na 12. oraz 6. pozycji.

Pierwsze podium FIS Cup

Sezon zimowy 2020/2021 był bardzo udany w wykonaniu młodego Austriaka. Starty rozpoczął w szwajcarskim Kanderstegu, gdzie pierwszego dnia sklasyfikowany został na 30. pozycji, a drugiego (13.12.2020 r.) uplasował się na trzecim stopniu podium. Wówczas zwyciężył jego kolega z drużyny – Niklas Bachlinger, a drugą pozycję wywalczył Stefan Rainer. Tym samym jest to jedyne podium Tschofeniga w zawodach FIS Cup w karierze. Był to jedyny start zawodnika w zawodach trzeciej ligi, a cały cykl zakończył na 47. pozycji.

Po pierwszym Fis Cup-owym podium, Daniel Tschofenig dostał szansę na debiut w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Ruce. Wówczas w Finlandii rozegrano trzy konkursy, a debiutujący Tschofenig uplasował się kolejno na 19., 7. oraz 17. pozycji. Kolejny start w zmaganiach COC zaliczył w Engelbergu (13. & 8. miejsce).

Debiut w Pucharze Świata

Następnie 18-letni Tschofenig znalazł się w składzie na finałowe zawody 69. Turnieju Czterech Skoczni w Bischofschofen. Bez problemu zakwalifikował się do konkursu, dzieki 32. pozycji w kwalifikacjach. W rezultacie w parze KO wystartował z Niemcem Severinem Freundem (125 m), który okazał się lepszy od debiutującego Tschofeniga (124 m). Natomiast Austriak awansował do konkursu jako Lucky Looser, dzięki czemu ostatecznie swój pierwszy konkurs Pucharu Świata zakończył na 30. miejscu, z pierwszym pucharowym punktem. W efekcie triumfatorem okazał się Kamil Stoch, przed Mariusem Lindvikiem i Karlem Geigerem. Dodatkowo w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni zajął 50. pozycję.

Pierwsze podium Alpen Cup

Kolejnym startem Tschofeniga w sezonie 2020/2021 okazał się COC w Innsbrurucku, gdzie po raz kolejny punktował (15. & 26. miejsce). Ostatnim startem Austriaka przed najważniejszą imprezą juniorską w sezonie był bardzo dobry występ w zmaganiach Alpen Cup, gdzie uplasował się na 6. oraz 1. pozycji, tym samym po raz pierwszy zwyciężając w tej randze. Wówczas drugą lokatę zajął Słoweniec Mark Hafnar, a na trzecim stopniu podium sklasyfikowany został Austriak Marco Woergoetter.

Mistrzostwa Świata Juniorów 2021 w Lahti

Daniel Tschofenig znalazł się w kadrze na Mistrzostwa Świata Juniorów 2021 w fińskim Lahti. Ostatecznie konkurs indywidualny zakończył tuż za podium, na 4. pozycji. W efekcie medalistami zmagań zostali Austriacy Niklas Bachlinger oraz David Haagen, a także Szwajcar Dominik Peter. Natomiast w rywalizacji drużynowej Austriacy wywalczyli złoto w składzie – David Haagen, Daniel Tschofenig, Niklas Bachlinger oraz Elias Medwed.

Daniel Tschofenig, David Haagen, Niklas Bachlinger, Elias Medwed, źródło: Instagram:@niklas.bachlinger

Rasnov

W efekcie po dobrym występie w mistrzostwach, reprezentant klubu SV Achomitz-Zahomc po raz drugi dostał szansę na zaprezentowanie się w zawodach Pucharu Świata w rumuńskim Rasnovie. Wówczas Austria wybrała się do Rumunii swoim drugim składem. Tschofenig wówczas uplasował się na 9. miejscu (93 i 93,5m), a lepszy od niego okazał się tylko ósmy Manuel Fettner. Dodatkowo Austriak wraz z Evą Pinkelnig, Danielą Iraschko-Stolz oraz Manuelem Fettnerem, zajęli 3. pozycję w konkursie drużyn mieszanych.W całym cyklu dzięki dwóm startom Tschofenig uzyskał 30 punktów, co dało mu 51. pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Pierwsze podium Pucharu Kontynentalnego

Sezon 2020/2021 zakończył dwoma startami w zmaganiach Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem (11. & 4. miejsce) oraz Chaikovskym, gdzie pierwszego dnia uplasował się na 6. pozycji, a drugiego (28.03.2021 r.) wywalczył 2. miejsce. W rezultacie dla Tschofeniga było to pierwsze podium COC w karierze. Triumfatorem konkursu został Stefan Hula, wyprzedzając Austriaka o zaledwie 0.5 punktu. Natomiast trzecią lokatę zajął reprezentant Polski – Tomasz Pilch. W klasyfikacji generalnej cyklu został sklasyfikowany na 14. miejscu, zdobywając 329 punkty.

2021/2022

Startował w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2021 roku, gdzie w klasyfikacji generalnej sklasyfikowany został na 6. miejscu, dzięki dorobkowi 283 punktów. Dwukrotnie stawał na podium w Bischofshofen (11-12 września), gdzie pierwszego dnia przegrał o 4,6 punktu z Manuelem Fettnerem, a drugiego został triumfatorem konkursu. Dodatkowo w Oslo, dwukrotnie plasował się w czołowej dziesiątce (6. & 9. miejsce), natomiast w Klingenthal zmagania zakończył na 13. oraz 17. pozycji.

źródło: Instagram/@tschofenig_airlines

Jeśli chodzi o sezon zimowy 2021/2022, to był on świetny w wykonaniu 19-latniego Austriaka. Zawodnik rozpoczął sezon od startu w Pucharze Świata w rosyjskim Nizhnym Tagile, gdzie dwukrotnie zajął 40. pozycję. Swoje kolejne Pucharowe Punkty w sezonie wywalczył już tydzień później w fińskiej Ruce (24. & 21. miejsce), a tydzień później w Wiśle, uplasował się na 23. lokacie. Bez punktów zakończył kolejny weekend w Klingenthal (38. & 36. pozycja), natomiast bardzo dobry występ zaliczył w Engelbergu, gdzie uplasował się na 17. oraz 10. lokacie, tym samym po raz pierwszy kończąc zawody w pierwszej dziesiątce.

Turniej Czterech Skoczni

W klasyfikacji generalnej 70. Turnieju Czterech Skoczni, Tschofenig wywalczył 18. pozycję. Podczas zmagań w Oberstdorfie zwyciężył w parze z Finem Niko Kytosaho, a ostatecznie uplasował się na 21. pozycji. W Garmisch-Partenkirchen, w klalifikacjach zajął wysokie 7. miejsce, natomiast w konkursie okazał się lepszy od Włocha Giovanniego Bresadoli. Natomiast w pierwszym konkursie w Bischofschofen (przeniesionym z Innsbrucka) przegrał w parze z Danielem Huberem. Ostatecznie plasując się na 40. miejscu, natomiast drugiego dnia wszedł do drugiej serii jako Lucky Looser, po przegranej z Gregorem Deschwandenem. Wówczas Austriak sklasyfikowany został na 19. lokacie.

Uplasował się na 10. pozycji podczas trzeciego w sezonie konkursu w Bischofschofen. Natomiast podczas konkursu w Zakopanem po pierwszej serii zajmował wysoką drugą lokatę, gdzie przegrywał tylko z Japończykiem Ryoyu Kobayashim. Niestety, ale nie udało mu się utrzymać tego wyniku. Ostatecznie rywalizację zakończył na 5. pozycji, co stało się jego życiowym wynikiem. Dodatkowo w konkursie drużynowym w Polsce, wraz z drużyną zakończył zmagania na 4. miejscu. Natomiast ostatnim startem przed igrzyskami olimpijskimi były konkursu w Titisee-Neustadt (19. & 23. lokata).

Igrzyska olimpijskie

Znalazł się w piątce zawodników powołanych na 24. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie wraz z Stefanem Kraftem, Danielem Huberem, Manuelem Fettnerem i Janem Hoerlem. Niestety, ale zawodnik wystartował tylko w treningach i nie znalazł się w składzie na zawody.

źródło: Instagram/@tschofenig_airlines

Po powrocie z Pekinu wystartował w zawodach Pucharu Świata w fińskim Lahti (31. & 17. lokata).

Mistrzostwa Świata Juniorów 2022 w Zakopanem

Tschofenig typowany był jako główny kandydat do złota podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2022 w Zakopanem. Po ostatecznym niedopuszczeniu do startu jego głównego rywala – Rosjanina Danila Sadreeva – młody Austriak nie miał sobie równych i ostatecznie zdeklasował swoich rywali.

Daniel Tschofenig, fot. Martyna Okrzesik

Mistrzostwa w Zakopanem były fantastyczne w wykonaniu Tschofeniga. Austriak wrócił z trzema złotymi medalami, zarówno ze zmagań indywidualnych, drużynowych jak i rywalizacji mieszanej. W rezultacie w rywalizacji indywidualnej, na podium uplasowali się także jego koledzy z drużyny – David Haagen oraz Markus Mueller.

David Haagen, Daniel Tschofenig, Markus Mueller, fot. Martyna Okrzesik

W rywalizacji drużynowej reprezentanci Austrii nie mieli sobie równych. Tschofenig wywalczył złoto razem z Davidem Haagenem, Markusem Muellerem oraz Jonasem Schusterem.

Haagen, Jonas Schuster, Markus Mueller, Daniel Tschofenig, fot. Martyna Okrzesik

Natomiast w konkursie drużyn mieszanych Tschofenig startował wraz z Davidem Haagenem, Vanessą Moharitsch i Julią Mühlbacher.

fot. Martyna Okrzesik

Po powrocie z mistrzostw, zaprezentował się jeszcze dwurkotnie w zawodach najwyższej rangi – w Oberstforfie (23. & 20. miejsce) oraz podczas finału sezonu w Planicy (14. & 22. lokata). Drużynowo reprezentacja Austrii zajęła 3. miejsce na podium. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2021/22 Tschofenig zajął 25. pozycję z dorobkiem 251 punktów. Natomiast w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach, uzyskał 20. wynik (46 pkt.). W klasyfikacji turnieju Planica 7, zajął 18. pozycję.

Daniel Tschofenig fot. Neja Tamshe

2022/2023

Lato 2022

Tschofenig czterokrotnie startował podczas zawodów Letniego Grand Prix. Swój debiut zaliczył we francuskim Courchevel, gdzie zmagania zakończył tuż za podium, awansując z 15. lokaty. Wówczas triumfatorem okazał się Manuel Fettner, a na kolejnych stopniach uplasowali się Szwajcar Gregor Deschwanden oraz Austriak Stefan Kraft. Podczas zmagań w Rasnovie indywidualnie zajął 5. lokatę, natomiast w pierwszym konkursie duetów, triumfował wraz z Manuelem Fettnerem.

źródło: Instagram/@tschofenig_airlines

Natomiast w konkursie drużyn mieszanych w Rasnovie, zwyciężył wraz z Evą Pinkelnig, Julią Muehlbacher oraz Janem Hoerelem. Dodatkowo w Hinzenbach zakończył rywalizację na 11. miejscu, natomiast w Klingenthal uzyskał 7. notę. W całym cyklu Letniego Grand Prix wywalczył 7. miejsce, uzyskując 155 punktów.

Zimowy sezon 2022/2023 w wykonaniu Daniela Tschofeniga, był do tej pory najlepszym w karierze. Starty rozpoczął od 6. pozycji w kwalifikacjach w Wiśle, taką samą lokatę zajął dzień później, w zawodach. Natomiast drugi konkurs zakończył na 24. pozycji.

Po kilkutygodniowej przerwie zajął 12. oraz 8. pozycję w Ruce, a następnie plasował się na 23. oraz 33. lokacie w Titisee-Neustadt. Dodatkowo w Engelbergu dwukrotnie zajął 17. miejsce.

Turniej Czterech Skoczni

W klasyfikacji generalnej 71. Turnieju Czterech Skoczni, Tschofenig zajął wysokie 8. miejsce. W Oberstdorfie triumfował z Deckerem Deanem, ostatecznie zajmując 8. miejsce. Natomiast po wygranej z Peterem Prevcem w Garmisch-Partenkirchen wywalczył 7. lokatę. Ósmą pozycję zajął także w Innsbrucku, dzięki wygranej w parze z Renem Nikaido. W ostatnim konkursie turnieju uplasował się na 18. pozycji, a w parze zwyciężył z Markusem Eisenbichlerem.

Triumf w kwalifikacjach

13 stycznia 2023 roku w Zakopanem, po raz pierwszy zwyciężył kwalifikacje do zawodów Pucharu Świata. W samym konkursie uzyskał 9. wynik, natomiast triumfował wraz z kadrą w konkursie drużynowym wraz z Stefanem Kraftem, Manuelem Fettnerem i Michaelem Hayboeckiem.

źródło: Instagram/@tschofenig_airlines

W konkursach Pucharu Świata w Sapporo wywalczył kolejno 16., 5. oraz 7. lokatę, natomiast w Willingen był 28. oraz 14.

Pierwsze podium w Pucharze Świata

Podczas pierwszego konkursu Pucharu Świata w Lake Placid (11.02.2023 r.), uplasował się na trzecim stopniu podium. Wówczas wyżej od niego, znaleźli się jedynie Niemiec Andreas Wellinger oraz Japończyk Ryoyu Kobayashi. Natomiast podczas drugiego konkursu, sklasyfikowany został na 8. pozycji. Dodatkowo w konkursie duetów wywalczył drugą lokatę wraz z Stefanem Kraftem.

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W LAKE PLACID: ANDREAS WELLINGER TRIUMFUJE PIERWSZY RAZ OD 5 LAT!

Daniel Tschofenig, Andreas Wellinger, Ryoyu Kobayashi, źródło: Instagram/@tschofenig_airlines

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy

Tschofenig znalazł się w składzie na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy. Indywidualnie na skoczni normalnej, uplasował się na 14. pozycji, natomiast na obiekcie dużym zajął 12. miejsce. Natomiast w drużynie wraz z Michaelem Hayboeckiem, Janem Hoerlem oraz Stefanem Kraftem wywalczyli brązowy medal.

Michael Hayboeck, Daniel Tschofenig, Jan Hoerl, Stefan Kraft, źródło: Instagram/@tschofenig_airlines

Raw Air 2023

W klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air, wywalczył 2721 punktów, ostatecznie zajmując 5. miejsce. Podczas zawodów w Oslo zajął 14. oraz 5. pozycję natomiast w Lillehammer, otarł się o podium zajmując 4. lokatę, a następnego dnia stanął na trzecim stopniu podium. Wówczas triumfował Dawid Kubacki, przed Anze Laniskiem. Dla Tschofeniga było to pierwsze w karierze podium podczas Pucharu Świata w lotach narciarskich. Na trzecim miejscu stanął także podczas lotów w Vikersund, za Halvorem Egnerem Granerudem oraz Stefanem Kraftem. Natomiast w drugim konkursie na Vikersundbakken, uzyskał 9. wynik.

Podczas zmagań w Lahti, zwyciężył w kwalifikacjach, natomiast w konkursie indywidualnym sklasyfikowany został tuż za podium, za Ryoyu Kobayashim, Stefanem Kraftem i Karlem Geigerem. Jeśli chodzi o rywalizację drużynową, to austriacka drużyna odniosła triumf przed Słowenią i Polską. W efekcie w składzie kadry znaleźli się Daniel Tschofenig, Jan Hoerl, Michael Hayboeck oraz Stefan Kraft.

ZOBACZ TEŻ PUCHAR ŚWIATA W LAHTI: DOMINACJA AUSTRII, POLSKA NA PODIUM!

Planica 7

Podczas finałowego weekendu w Planicy, Tschofenig zajął kolejno 9. oraz 12. lokatę. Dodatkowo w konkursie drużynowym zwyciężył wraz z Janem Hoerlem, Michaelem Hayboeckiem oraz Stefanem Kraftem. Dla młodego Austriaka, było to pierwsze drużynowe podium podczas lotów narciarskich.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2022/2023, Tschofenig uplasował się w czołowej dziesiątce, zajmując 9. pozycję z notą 851 punktów. Wówczas stał się drugim najlepszym Austriakiem sezonu. Lepszy okazał się jedynie Stefan Kraft, który ostatecznie zakończył cykl na 2. miejscu w tabeli. Natomiast w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich, wywalczył 10. wynik z notą 140 punktów.

Podczas finałowego konkursu w Planicy, Daniel Tschofenig ustanowił swój obecny rekord życiowy, wynoszący 236.5 metra.

2023/2024

Przed sezonem 2023/2024 otrzymał powołanie do austriackiej kadry narodowej, w której znaleźli się także Stefan Kraft, Michael Hayböck, Manuel Fettner, Jan Hörl oraz Daniel Huber.

ZOBACZ TEŻ: AUSTRIACKIE KADRY NA SEZON 2023/2024

Nowy sponsor

W międzyczasie na kasku 21-letniego Austriaka pojawiło się logo firmy Red-Bull. Wśród wielu, jest to uważane za ogromny prestiż, między innymi przez to, jakie osobistości w świecie narciarstwa miały okazję być sponsorowane przez popularną markę.

ZOBACZ TEŻ: SŁYNNE MALOWANIE KASKU RED BULLA POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Igrzyska Europejskie 2023

Sezon letni 2023 rozpoczął się fantastycznie dla młodego Austriaka. Daniel Tschofenig otrzymał powołanie na organizowane w Zakopanem Igrzyska Europejskie 2023. Wówczas na Średniej Krokwi oddał dwa fenomenalne skoki na odległość 104 oraz 104.5 metra, pewnie zwyciężając o 7.6 punktu nad drugim Janem Hoerlem oraz o 12.3 nad trzecim Gregorem Deschwandenem. Natomiast konkurs na Wielkiej Krokwi, Tschofenig zakończył tuż za podium, na czwartej pozycji, tracąc 4.9 punktu do trzeciego miejsca. Złoto wywalczył także w drużynie mieszanej z Janem Hoerlem, Jacqueline Seifriedsberger oraz Maritą Kramer.

– ,,Myślę, że nie powiem nic odkrywczego, jeśli wyznam, że czuję się naprawdę dobrze! Dziś przez cały czas oddawałem naprawdę solidne skoki. Po porannej, czwartkowej próbie w Zakopanem nabrałem sporo pewności siebie na skoczni, co później zaowocowało w pierwszej i drugiej serii konkursowej. Jestem bardzo zadowolony, że wypracowałem sobie dziś to złoto” – wyjawiał Tschofenig, po zwycięstwie na Średniej Krokwi, dla naszego portalu.

od lewej: Jan Hoerl, Daniel Tschofenig, Gregor Deschwanden, fot. Martyna Okrzesik

– ,,Powiem szczerze, że bardzo lubię tę skocznię. Myślę, że rozgryzłem jak skakać tutaj, aby zawsze czuć się dobrze ze swoimi próbami. Moje skoki zdecydowanie idą w tak dobrym kierunku, że mam nadzieję, iż niedługo miejsce nie będzie miało na nie aż takiego wpływu. Aczkolwiek moja sympatia i sentyment do Zakopanego zdecydowanie nie przeszkadzają w tych sukcesach” – wyjawiał nam Austriak.

ZOBACZ PEŁNĄ ROZMOWĘ: DANIEL TSCHOFENIG: ,,JESTEM BARDZO ZADOWOLONY, ŻE WYPRACOWAŁEM SOBIE DZIŚ TO ZŁOTO.”

Podczas Letniego Grand Prix 2023 zaprezentował się w Hinzenbach oraz Klingenthal, trzykrotnie kończąc zawody indywidualne na trzecim stopniu podium. Trzecią pozycję wywalczył także podczas finałowych zmagań cyklu, jakim był konkurs drużyn mieszanych. Wówczas Tschofenig wystartował w drużynie wraz z Maritą Kramer, Jacqueline Seifriedsberger oraz Manuelem Fettnerem. W klasyfikacji generalnej Grand Prix zajął 8. lokatę z sumą 180 punktów.

Latem 2023 dwukrotnie wywalczył tytuł mistrza Austrii na podczas konkursów w Bischofshofen oraz Hinzenbach.

Ciekawostki

Prywatnie Daniel Tschofenig jest w związku z kanadyjską skoczkinią Alexandrią Loutitt, Zainteresowaniami Austriaka jest golf, piłka nożna i siatkówka. Skoczek ma 174 cm wzrostu i waży 54 kg.

Daniel Tschofenig, Alexandria Loutitt, źródło: Instagram/@tschofenig_airlines
Dlaczego golf?

Obserwując Daniela Tschofeniga na mediach społecznościowych, można zauważyć, że Austriak dosyć regularnie gra w golfa. Nie jest on jedynym skoczkiem, który chętnie próbuje tej dyscypliny sportu. Dlaczego 21-latek wybrał akurat golf? – „Golf jest jednym z niewielu sportów, które mogę uprawiać. Skoki narciarskie to sport wymagający dużej prędkości, co oznacza, że ​​wszystko, co wymaga ekstremalnej wytrzymałości, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Kiedy znajomi wybierają się na wycieczkę rowerową, zazwyczaj muszę im odmówić. Moje ciało nie jest przyzwyczajone do tego ruchu i wtedy mogę zapomnieć o kolejnych sesjach treningowych” – mówi Daniel Tschofenig. – „Niektórzy ludzie mogli wtedy nie chcieć tego słyszeć, ale sport stał się bardziej wymagający. Harmonogramy są niezwykle napięte. Jest więcej zawodów, a mniej okresów regeneracji. Nie masz czasu nawet na jedno wyjście w tygodniu czy nie możesz sobie pozwolić zjedzenie burgera trzy razy w tygodniu” – stwierdza Austriak.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne, daniel-tschofenig.com, redbull.com
źródło grafiki: Martyna Okrzesik, Neja Tamshe, Instagram/@tschofenig_airlines

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać