W dzisiejszym wpisie chciałybyśmy przedstawić Wam kolejny kompleks skoczni olimpijskich. Bośnia i Hercegowina to państwo, które zdecydowanie nie jest kojarzone ze skokami narciarskimi. Jednak gdy przyjrzymy się mu bliżej, możemy odkryć, że stolica tego kraju – Sarajewo było kiedyś ważnym miejscem dla tej dyscypliny. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, na temat tych jakże ciekawych obiektów, zapraszamy do lektury!
Informacje ogólne
Skocznie powstały w masywie Igman, w górach dynarskich położonych na południowy zachód od Sarajewa. Kompleks składa się z dwóch obiektów K112 oraz K90 . Obecnie są one nieużytkowane, ponieważ nie spełniają wymogów FIS. Rekordzistą większej skoczni jest Fin – Matti Nykänen, który 18.02.1984 roku oddał tam skok na 116 metr.
Historia
Kompleks skoczni Igman Olympic Jumps zostal zbudowany specjalnie na igrzyska olimpijskie, które odbyły się w ówczesnej Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosłwaii w 1984 roku. O organizację igrzysk w tym czasie starało się również japońskie Sapporo oraz szwedzki Goteborg, jednak ostatecznie Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyznaczył Sarajewo jako organizatora tego wydarzenia. Jako, że w tej części Europy nie było jeszcze tak dużego i nowoczesnego ośrodka sportów zimowych, Jugosławnianie zobowiązali się go stworzyć, właśnie na potrzeby igrzysk. Budowa skoczni rozpoczęła się 1 lipca 1980 roku i trwała ponad dwa lata. Następnie powstał tam wyciąg krzesełkowy i ostatecznie pierwsze próby przedolimpijskie odbyły się w 1983 roku.
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984
Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku, na dwóch obiektach (skoczni dużej i normalnej) odbyły się dwa konkursy skoków. Oba cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a pod skocznie przybyło aż 90000 widzów! Triumfatorem konkursu na skoczni dużej został niepokonany wówczas Matti Nykänen, a na obiekcie normalnym wygrał Niemiec – Jens Weißflog. Igman posłużył także jako obiekt do serii skoków, przy okazji rywalizacji kombinatorów norweskich. Po igrzyskach skocznie gościły kilkukrotnie skoczków biorących udział w Pucharze Europy.
Kompleks skoczni Igman obecnie
W latach 1992-1995 trwało oblężenie Sarajewa. Wtedy to teren, na którym stoją skocznie był miejscem licznych walk oraz strefy buforowej. Po zakończeniu działań zbrojnych, w okolicy kompleksu stanęły pomniki upamiętniające te wydarzenia. W XXI wieku zaczęły pojawiać się liczne plany na modernizację skoczni. Z wielu względów jednak nie mogły one dojść do skutku. Wiązały się między innymi z chęcią organizacji tam Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010 . W 2020 roku Barcelona, która chciała ubiegać się o prawo do bycia organizatorem igrzysk w 2030, wyszła z propozycją do władz Bośni i Harcegowiny, aby konkursy skoków odbyły się właśnie tam.
Na koniec, chciałybyśmy Was zaprosić na nasze media społecznościowe, takie jak: Instagram, Twitter oraz Facebook.