Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince to drugi, po Zakopanem, najważniejszy obiekt w naszym kraju. Chociaż przez wielu zawodników uważana jest za bardzo trudną, to od lat w Beskidy przyjeżdża tu światowa czołówka skoczków, by rywalizować w zawodach najwyższej rangi.
ZOBACZ TEŻ: ARVID ENDLER: „MOGĘ NAUCZYĆ SKOCZKÓW NARCIARSKICH, JAK EFEKTYWNIE KORZYSTAĆ Z CIAŁA”
Historia skoczni
Początki
Pierwsza skocznia na północnym zboczu grzbietu Cienków powstała w latach 1932-33. Usytuowana była tuż przy drodze, w związku z tym na czas skoków konieczna była blokada ruchu. Mimo tego szybko stała się bardzo ważnym obiektem treningowym w Beskidach. Nabrała szczególnego znaczenia po II wojnie światowej, kiedy to stała się reprezentacyjnym obiektem Wisły. Na pierwszą przebudowę skocznia musiała czekać 20 lat. Modernizacja skoczni pozwoliła na przeprowadzanie międzynarodowych zawodów, między innymi prestiżowego wówczas Pucharu Beskidów.
W 1960 roku na skoczni w Wiśle miał miejsce tragiczny wypadek. Utytułowany polski zawodnik Zdzisław Hryniewiecki przygotowywał się do wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Squaw Valley. Podczas swojego drugiego skoku, w efekcie zbyt wczesnego wyjście z progu, zaliczył fatalne salto tuż za progiem, po czym bezwładnie spadł na dół zeskoku. W rezultacie doznał złamania kręgosłupa i od tamtej pory poruszał się na wózku inwalidzkim.
Skocznia w Wiśle Malince doczekała się kolejnej gruntownej modernizacji w latach 1966-67. Wtedy to drewnianą konstrukcję zastąpiono stalową, zbudowano nową wieżę sędziowską i przesunięto punkt konstrukcyjny na 105 m. Dzięki temu możliwe było tam złamanie granicy 100 m, czego jako pierwszy dokonał Janusz Malik. W kolejnych latach organizowane były tam głównie Mistrzostwa Polski, jednak pod koniec lat 80. skocznia zaczęła popadać w ruinę. W 1995 roku, po niewielkim remoncie planowane było rozegranie Pucharu Kontynentalnego, który jednak nie doszedł do skutku. Ostatnim oficjalnym konkursem na starej skoczni były Mistrzostwa Polski w 2001 roku, wygrane przez Wojciecha Skupnia.
Skocznia im. Adama Małysza
Początek lat dwutysięcznych był oczywiście czasem przełomowym dla polskich skoków narciarskich. Wówczas ogromne sukcesy pochodzącego z Wisły Adama Małysza sprawiły, iż cały kraj zakochał się w tej dyscyplinie sportu. Dzięki temu podjęto decyzję o zburzeniu starej konstrukcji K105 i wybudowaniu nowoczesnego obiektu, z uwzględnieniem tunelu samochodowego przebiegającego pod przeciwstokiem. Roboty ruszyły w 2004 roku i trwały 4 lata. Pierwszy skok oddał oczywiście sam Małysz, który stał się także patronem skoczni.
Od tego czasu skocznia regularnie gości zawody międzynarodowe. Pierwszy konkurs Pucharu Świata odbył się 9 stycznia 2013 roku. Tryumfował wówczas Anders Bardal, przed Richardem Freitagiem i Rune Veltą. W późniejszych latach na pucharowym podium stawali trzykrotnie Kamil Stoch (dwa zwycięstwa i jedno trzecie miejsce) i dwukrotnie Dawid Kubacki (dwie wygrane). W konkursach drużynowych Polska była w czołowej trójce meldowała się cztery razy.
Ostatnia przebudowa skoczni miała miejsce w latach 2023-2024. Dzięki niej zmienił się nieco profil zeskoku i w efekcie obniżył się pułap lotu skoczków. Jest to ważne przede wszystkim z powodu szybkiego przejścia po lądowaniu na stromy przeciwstok. W rezultacie FIS zadecydował o wyzerowaniu dotychczasowych rekordów skoczni. Pierwszy etap prac zakończono do styczniowego Pucharu Świata, który był częścią Polskiego Turnieju. Tuż po nim jednak obiekt znów został zamknięty i rozpoczęła się budowa nowoczesnej kolejki szynowej.
W sierpniu 2024 roku, na tydzień przed zaplanowanym Letnim Grand Prix, na skutek gwałtownych opadów, osunęła się zmienia na przeciwstoku. Zniszczenia okazały się tak poważne, że konieczne było przesunięcie zawodów o miesiąc.
ZOBACZ TEŻ: LETNIE GRAND PRIX W WIŚLE ODWOŁANE!
Parametry skoczni
Punkt konstrukcyjny: 120 m
Rozmiar skoczni (HS): 134 m
Długość progu: 6,71 m
Nachylenie progu: 11,1°
Wysokość progu: 3,03 m
Nachylenie zeskoku: 33,5°
Skocznia wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznym przeciwstokiem, który zbudowany został ponad biegnącą tunelem drogą wojewódzką. Wyposażona jest w igelit, sztuczne oświetlenie i trybuny mogące pomieścić 8000 osób. W czasie ostatniej przebudowy, w 2024 roku, tradycyjny wyciąg krzesełkowy został zamieniony nowoczesną kolejką szynową.
Rekordy
Pierwszym rekordzistą starej skoczni był Mieczysław Kozdruń, który w 1933 roku skoczył 33 m. Ostatnim natomiast – Wojciech Skupień. W Mistrzostwach Polski 2001 uzyskał 112,5 m.
Letni rekord należy do Andersa Fannemela oraz Manuela Fettnera i wynosi 137,5 m.
Najdłuższy kobiecy skok oddała latem Sara Takanashi, która w 2021 roku wylądowała na 133,5 m. Zimą natomiast na skoczni w Wiśle nie odbywały się zawody najwyższej rangi pań. Rekordzistką, z odległością 113 m, jest zatem Kamila Karpiel.
DATA USTANOWIENIA | IMIĘ I NAZIWSKO | ODLEGŁOŚĆ |
14.02.2009 r. | Kamil Stoch | 132 m |
26.12.2011 r. | Kamil Stoch | 136 m |
8.01.2013 r. | Stefan Kraft | 139 m |
13.01.2024 r. | Andreas Wellinger | 144,5 m |