Słoweńcy powrócili do treningów. Hrgota zdradza plany na sezon letni

przez Martyna Okrzesik

Słoweńscy rozpoczęli sumienne treningi do nadchodzącego sezonu. W rezultacie pierwszym startem zawodników latem 2023 będą Igrzyska Europejskie w Zakopanem, które odbędą się już końcem czerwca. Dodatkowo Robert Hrgota wyjawił plany na dalszą część letniego cyklu.

Słoweńska kadra na sezon 2023/2024, źródło: SloSki

ZOBACZ TEŻ: SŁOWEŃSKIE KADRY NA SEZON 2023/2024

Plany na sezon letni

Obecnie słoweńscy zawodnicy przygotowują się do startu w Igrzyskach Europejskich w Zakopanem, które odbędą się już końcem czerwca. – ,,Oczywiście celem jest zima, mistrzostwa świata w lotach i Turniej Czterech Skoczni. Igrzyska Europejskie są dobrą odskocznią, aby zobaczyć, na jakim poziomie są drużyny na początku przygotowań. Uważam, że inni też powinni przyjechać z najlepszymi składami. Jednocześnie będzie się działo w Polsce, gdzie jeszcze bardziej kochają te skoki. Spodziewam się, że będzie to bardzo miłe doświadczenie”– wyznał Robert Hrgota. W składzie kadry Słowenii na Igrzyska Europejskie znaleźli się Anze Lanisek, Ziga Jelar, Timi Zajc, Lovro Kos oraz Domen Prevc.

ZOBACZ TEŻ: BILETY NA IGRZYSKA EUROPEJSKIE 2023 JUŻ DOSTĘPNE!

Następnie Słoweńców czeka dłuższa przerwa od rywalizacji międzynarodowej. – ,,Pierwsze zawody w Hinterzarten i tak zostały odwołane. Dojazd do Courchevel zajmuje zbyt dużo czasu, a nie warto jechać tylko na jedne zawody do Szczyrku w Polsce” – wyznał Hrgota. Tym samym słoweńscy skoczkowie pojawią się dopiero na zawodach Letniego Grand Prix w austriackim Hinzenbach (30.09-01.10.2023).

Powrót do treningów

Jakiś czas temu słoweńscy skoczkowie powrócili do sumiennych treningów. Końcem maja zawodnicy kadry A trenowali na stadionie w Kranju, gdzie odbywali ćwiczenia lekkoatletyczne, a także sporo biegali. – „Zawodnicy traktowali wszystko bardzo poważnie, może trochę za bardzo. Te treningi są najtrudniejsze nie tylko dla ciała, ale i dla głowy – mówił Robert Hrgota.

– ,,Miesiąc przerwy zdecydowanie mi wystarczył. W międzyczasie trochę stęskniłem się za treningami, więc dobrze było znowu wrócić na stadion i skocznię. Nie ma znaczących zmian, może tylko małe rzeczy w sesjach treningowych. Wszystko wygląda tak jak poprzednio. Wydaje mi się, że system działa i trzeba go tylko dalej kontynuować” – wyznał Anze Lanisek.

Anze Lanisek, zwycięzca kwalifikacji
Anze Lanisek, fot. Neja Tamshe

– ,,Po Planicy wciąż myślałem o wszystkim, co się wydarzyło w ubiegłym sezonie, a potem odciąłem się od wszystkiego i dobrze wypocząłem. Teraz trenujemy już na pełny etat, aby następny rok znów był dobry” – powiedział Timi Zajc.

– ,,Długa zima, krótkie wakacje. Łatwiej jest wrócić, jeśli wyjeżdżasz na krótszy czas, gdy masz mniej pracy, aby potem wrócić do dobrej formy fizycznej. Przygotowania do Igrzysk Europejskich idą już pełną parą” – mówił Domen Prevc.

– ,,Wakacje były dość długie, byliśmy wolni przez miesiąc. Poćwiczyliśmy też trochę w domu. Brakowało mi czasu spędzonego z kolegami z drużyny. Nie mogłem się doczekać powrotu i ponownego rozpoczęcia pracy” – powiedział Lovro Kos.

Peter Prevc wrócił do trenowania

Do treningów powrócił także Peter Prevc, który przez długi czas przebywał na zwolnieniu lekarskim, z uwagi na upadek podczas treningów w Planicy, poprzedzających Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023. Zawodnik już wcześniej wyjawiał, że jest bardzo zmotywowany do dalszego trenowania.

ZOBACZ TEŻ: ROBERT HRGOTA: ,,PETER MA JESZCZE DUŻO DO POKAZANIA”

– ,,Od ostatnich zawodów w Planicy do rozpoczęcia treningów minęło naprawdę niewiele czasu, a ja sam byłem wcześniej na zwolnieniu lekarskim. Nadal mam bardzo dobre wspomnienia z obu wydarzeń w Planicy. Natomiast nie można żyć tylko wspomnieniami. Nie mogę powiedzieć, że po upadku mam deficyt w treningach, ale zobaczymy jak będzie na skoczniach, jak zachowa się organizm, gdy nabiorę szybkości i wysokości. Do tego czasu pracuję i mam nadzieję, że będzie dobrze” – stwierdził Peter Prevc.

Peter Prevc, fot. Neja Tamshe

ZOBACZ TEŻ: PETER PREVC: ,,DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA WSPARCIE”

Ziga Jelar nie może doczekać się swojego koncertu

Przed Zigą Jelarem wielkie wydarzenie. Słoweniec wydał swój debiutancki album, a przed nim jego własny koncert, który odbędzie się 1 czerwca 2023 roku Placu Zamkowym Khislstein w Kranju. – ,,Z niecierpliwością czekam na mój koncert. Cieszę się, że po sezonie udało mi się wszystko tak zaplanować, że teraz jestem już w czwartym tygodniu przygotowań, więc niczego mi nie brakowało na skoczni. Oddałem już pierwsze skoki. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak rozpocząłem sezon pod względem sprawności fizycznej, a także skoków narciarskich. Jeśli chodzi o koncert, wiele nauczyłam się co do samej organizacji i bardzo nie mogę się doczekać tego wieczoru, ponieważ jest to kolejny punkt zwrotny w moim życiu, który chciałam spełnić jako dziecko” – wyznał Ziga Jelar.

ZOBACZ TEŻ: ŽIGA JELAR WYDAJE SWÓJ DEBIUTANCKI ALBUM!

Ziga Jelar, fot. Neja Tamshe

Nowy zawodnik w kadrze A

Do kadry narodowej dołączył 22-letni Zak Mogel, który od tego sezonu będzie trenował wraz z najlepszymi słoweńskimi skoczkami narciarskimi. – ,,Teraz motywacja jest jeszcze większa. Jestem o krok bliżej, mam lepsze warunki. Jeśli będę dobrze pracował, będę mógł oddawać bardzo dobre skoki” – mówił Zak Mogel.

Žak Mogel, fot. Martyna Okrzesik

– ,,Bardzo się cieszę, że obdarzyli mnie zaufaniem i dali możliwość bycia w kadrze narodowej A. Chłopaki mnie dobrze przyjęli i myślę, że dobrze sobie radzimy oraz jesteśmy na dobrej drodze” – dodał Mogel.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, siol.net, sloski.si

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać