Žiga Jelar wydaje swój debiutancki album!

przez Małgosia Mikulska

Słoweniec Žiga Jelar jest nie tylko skoczkiem narciarskim z czołówki Pucharu Świata, ale także utalentowanym muzykiem. Dziś, 16 lutego, ma miejsce premiera jego pierwszej płyty, która nosi tytuł „Brez Pravil”. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do przeczytania!

Žiga Jelar – sylwetka

Žiga Jelar to 25-letni słoweński skoczek narciarski, który ma na swoim koncie liczne sukcesy. W sezonie 2021/2022 wywalczył małą Małą Kryształową Kulę za loty narciarskie. Ponadto trzykrotnie stawał na podium Pucharu Świata, w tym raz na jego najwyższym stopniu. Ma też dwa medale Mistrzostw Świata Juniorów wywalczone w drużynie. Więcej szczegółów na jego temat możecie przeczytaj tutaj.

Kariera muzyczna

Muzyka w życiu Žigi, jak sam przyznaje, była obecna od samego początku. Już jako małe dziecko próbował swoich sił na różnych instrumentach. Dziś jest multiinstrumentalistą – gra między innymi na akordeonie, gitarze i pianinie. Sam komponuje muzykę i pisze teksty do swoich utworów. W grudniu 2019 roku wydał pierwszy singiel „Prijatelji”, który został ciepło przyjęty przez fanów. Przez trzy kolejne lata doczekaliśmy się publikacji jeszcze czterech utworów, w tym piosenki w języku angielskim „Would you go with me” (premiera: styczeń 2021).

Ziga Jelar
źródło: https://www.instagram.com/zigajelar/

Nowa płyta

Płyta nosi tytuł „Brez Pravil” [Bez zasad – tłumaczenie własne] i jak sam Žiga przyznaje, może być to interpretowane w różnoraki sposób. Po pierwsze wpływ na to miał fakt, iż nie każdemu podoba się to, iż łączy on karierę zawodowego sportowca z profesjonalnym tworzeniem muzyki. Po drugie, podkreśla, iż w jego albumie znajdują się utwory, które ciężko sklasyfikować do jednego gatunku muzycznego. W związku z tym na płycie możemy wysłuchać między innymi popu, poprocka, rocka, a także trochę rytmów latino i country.

Album składa się z 10 piosenek, w tym dziewięciu w języku słoweńskim i jednej po angielsku. Ich autor opowiada, że pisząc je inspirował się przede wszystkim własnymi doświadczeniami i przeżyciami, sportem, miłością i obserwacją innych ludzi. Dzięki temu powstały następujące utwory, których można wysłuchać na płycie:
„Letim” [Latam]*
„Greva nad oblake” [Wznieśmy się nad chmury]
„Naj snezi” [Niech pada śnieg]
„Odpri oci” [Otwórz oczy]
„Prijatelji” [Przyjaciele]
„Zakaj gorijo solze” [Dlaczego łzy płoną?]
„Vedela si” [Wiedziałaś]
„Prepovedana” [Zabroniony]
„Sanje” [Sen]
„Would you go with me” [Czy pójdziesz ze mną?]

Žiga Jelar wspomniał, iż planuje koncerty promujące płytę, jednak na razie nie pojawiła się żadna konkretna informacja o miejscu i dacie takiego wydarzenia. Prawdopodobnie będzie to miało miejsce po zakończeniu sezonu skoków narciarskich, które odbędzie się 2 kwietnia w Planicy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu! Na zakończenie zachęcamy do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – FacebookTwitter i Instagram.

*Tytuły piosenek – tłumaczenie własne

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać