Kolejne zgrupowania i powroty na skocznię – Newsy (22-28.05.2023)

przez Martyna Okrzesik

W minionym tygodniu większość drużyn, zarówno w skokach narciarskich, jak i w kombinacji norweskiej, odbyło swoje zgrupowania, przygotowujące do sezonu letniego. Swoje pierwsze zgrupowanie na skoczni odbyli m.in. reprezentanci Polski, którzy trenowali na skoczniach w Szczyrku. Poznaliśmy także nowego dyrektora ds. amerykańskich skoków narciarskich i kombinacji norweskiej oraz włoskie kadry na nadchodzący sezon. Dodatkowo kolejne drużyny ogłosiły swoje składy na nadchodzące Igrzyska Europejskie w Zakopanem. OPA rozszerza się o nowe kraje, natomiast Letnie Grand Prix w niemieckim Hinterzarten zostało odwołane. Szczegóły poniżej!

Zgrupowanie w Szczyrku

W minionym tygodniu reprezentanci Polski odbyli zgrupowanie w Szczyrku. Tym samym, zawodnicy oddali swoje pierwsze skoki w sezonie letnim. Na obozie obecni byli zarówno skoczkowie z kadry A, B, grup bazowych oraz kobiety. Reprezentanci Polski oddawali swoje skoki na obiektach HS75 oraz HS104 kompleksu skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku.

Andrzej Stękała, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, źródło: Instagram/@andrzejstekala

Zgrupowanie Austriaków na Majorce

Na swoje pierwsze zgrupowanie w sezonie letnim, udali się Austriaccy kombinatorzy. Swój pierwszy obóz treningowy, pod okiem Christopha Eugena, odbyli na Majorce w Hiszpanii, gdzie pracowali m.in. nad wytrzymałością na kilku wycieczkach na rowerach szosowych.

– „W ciągu ostatnich kilku tygodni mogłem naprawdę dobrze trenować i czuję się naprawdę dobrze. Teraz nadszedł czas, aby popracować nad podstawą i położyć dobry fundament pod przygotowanie. Kolarstwo szosowe na Majorce jest do tego idealne, góry są bardziej płaskie niż u nas i zrobimy sobie przejażdżki do 200 kilometrów. Jestem w dobrym humorze i moje nogi czują się dobrze. Mamy teraz kilku młodych zawodników w pierwszej grupie treningowej i to świetna decyzja. Wszyscy są bardzo zmotywowani i mamy naprawdę świetną atmosferę w zespole” – mówi Johannes Lamparter.

źródło: ÖSV

– „Właściwie jestem bardziej biegaczem niż rowerzystą, więc nie czułem się jak w domu z pracą z rowerem wyścigowym. Dlatego potrzebowałem trochę czasu, żeby się do tego przyzwyczaić, ale teraz idzie naprawdę dobrze. Świetnie się tu jeździ na rowerze, z trasami i panoramą trening jest jeszcze przyjemniejszy. W tym roku od samego początku jestem w pierwszej grupie treningowej, co jest bardzo fajne, mamy świetny skład w drużynie. W zeszłym roku wkroczyłem na dobrą drogę, którą teraz chcę kontynuować” – komentował Thomas Rettenegger.

– „Naprawdę nie mogę się doczekać przygotowań, przede wszystkim mogę nauczyć się kilku rzeczy od uznanych sportowców i dalej rozwijać się jako sportowiec. Właściwie dobrze radzę sobie na szosie, na zjeździe nadrabiam to, co straciłem na podjeździe. W tym roku chciałbym ponownie wykorzystać swój potencjał, szczególnie na skoczni, ubiegłoroczny bieg poszedł bardzo dobrze” – wyznał Florian Kolb.

źródło: ÖSV

– „Byłem trochę zestresowany, kiedy dostałem telefon, że jestem w pierwszej grupie treningowej. To będzie naprawdę fajne i to świetny sposób na rozwój i motywowanie się wraz z kolegami z drużyny. Na rowerze wyścigowym było naprawdę przyjemnie. Nowością było też to, że nie lecieliśmy jak zawsze na daleką północ, ale na południe. W nadchodzącym sezonie zamierzam ugruntować swoją pozycję w drużynie Pucharu Świata” – powiedział Fabio Obermeyr.

Obóz w Bischofsgrün

Swoje pierwsze zgrupowanie odbyli także kombinatorzy norwescy z Niemiec. Podczas obozu w Bischofsgrün, zawodnicy skupili się na lekkiej atletyce oraz treningu wytrzymałościowym. Było to także pierwsze zgrupowanie z nowym sztabem trenerskim.

ZOBACZ TEZ: ERIC FRENZEL TRENEREM NIEMIECKICH KOMBINATORÓW

źródło: Instagram/@dsv_nordisch

Powroty na skocznię

Poza reprezentantami Polski, na skocznię powrócili także inni zawodnicy. Pierwszymi treningami na skoczni w sezonie letnim, na swoich profilach na Instagramie, pochwalili się m.in. Selina Freitag, Katharina Schmid (Althaus), Manuel Fettner, Jules Chervet czy siostry Indrackove.

źródło: Instagram/@freitagselina
żródło: Instagram/@manuelfettmer
źródło: Instagram/@jules_chvt
źródło: Instagram/@kaja_indrackova

Anders Johnson dyrektorem sportowym amerykańskich skoków i kombinacji

US Ski & Snowboard ogłosiła zatrudnienie dyrektora sportowego skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, Andersa Johnsona.  Andersa Johnson to były skoczek narciarski, a także trzykrotny olimpijczyk. Johnson był najmłodszym amerykańskim skoczkiem w historii, kiedy zakwalifikował się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006 w wieku zaledwie 16 lat.

źródło: Instagram/@usanordic

„Jestem bardzo podekscytowany i dumny, że zostałem dyrektorem sportowym skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. W ciągu ostatnich kilku lat nasze zespoły dokonały niesamowitych rzeczy na arenie międzynarodowej i wierzę, że dzięki moim umiejętnościom, pasji i determinacji będę w stanie doprowadzić naszych sportowców na szczyt podium. Społeczność skoków narciarskich i kombinacji norweskiej jest obecna w moim życiu od dziecka, więc bycie postawionym na tym stanowisku to ogromny zaszczyt” – powiedział Johnson.

Składy włoskich kadr na sezon 2023/2024

Włoska Federacja Narciarska (FISI) opublikowała składy włoskich kadr w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej na nadchodzący sezon. W rezultacie zarówno męskie, jak i kobiece kadry zostały podzielone na cztery drużyny w obu dyscyplinach. W rezultacie w składzie A w skokach narciarskich mężczyzn znaleźli się Alex Insam oraz Giovanni Bresadola.

SZCZEGÓLY: WŁOSKIE KADRY NA SEZON 2023/2024 ORAZ WŁOSKIE KADRY KOMBINACJI NA SEZON 2023/2024

Alex Insam
Alex Insam, fot. Zofia Hunkiewicz

Dodatkowo czołowa włoska kombinatorka norweska – Annika Sieff – poinformowała o porzuceniu kombinacji. Od teraz Włoszka skupi się tylko na trenowaniu skoków narciarskich. Sieff znalazła się w kadrze A wraz z siostrami Malsiner.

SZCZEGÓŁY: ANNIKA SIEFF PORZUCA KOMBINACJĘ. ,,POWIEDZIAŁAM SOBIE: ,,SPRÓBUJ TERAZ ALBO NIGDY.””

OPA rozszerza się o nowych członków!

Organizacja Federacji Narciarskich Krajów Alpejskich (OPA) wydała komunikat, w którym poinformowała o włączeniu sześciu nowych krajów do swojej organizacji. Dotychczasowymi członkami Organizacji Federacji Narciarskich Krajów Alpejskich była Andora, Hiszpania, Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Liechtenstein, Austria, Szwajcaria i Słowenia. Od tej pory do tego grona należą także Węgry, Chorwacja, Polska, Norwegia, Szwecja oraz Finlandia. Podstawowym celem rywalizacji jest przygotowanie młodych zawodników do późniejszych startów w zmaganiach wyższej rangi. Początkowo organizacja ograniczała się wyłącznie do regionu alpejskiego.

SZCZEGÓŁY: OPA ROZSZERZA SIĘ O NOWYCH CZŁONKÓW!

Louis Obersteiner, fot. Zofia Hunkiewicz

Znamy kolejne składy na Igrzyska Europejskie w Zakopanem!

Kolejne reprezentacje ogłosiły swoje składy na nadchodzące Igrzyska Europejskie w Zakopanem, które rozpoczną się już 27 czerwca tego roku. W rezultacie swoje składy podali m.in. Niemcy, Czesi oraz Austriacy.

W składach kadr Niemiec znalazły się Katharina Schmid (Althaus), Selina Freitag, Luisa Görlich, Pauline Heßler oraz Anna Rupprecht. Natomiast mężczyzn reprezentować mają Felix Hoffmann, Martin Hamann, Constantin Schmid, Justin Lisso i Philipp Raimund. W rezultacie męski skład musi zostać jeszcze potwierdzony,

Felix Hoffmann, fot. Martyna Okrzesik

Jeśli chodzi o reprezentację Czech, to w składzie kobiecej drużyny znalazły się Anezka Indrackova, Karolina Indrackova otraz Klara Ulrichova. W efekcie w męskiej kadrze miejsca otrzymali Radek Rydl, Benedikt Holub, Krystof Hauser, David Rygl oraz Daniel Skarka.

Daniel Skarka, fot. Martyna Okrzesik

Dodatkowo swoje składy ogłosili Austriacy. Panie reprezentować będą Chiara Kreuzer, Marita Kramer, Jacqueline Seifriedsberger, Julia Muehlbacher, a także Hannah Wiegele. Jeśli chodzi o męską drużynę, to swoje skoki w Zakopanem oddadzą Stefan Kraft, Daniel Tschofenig, Jan Hörl, Manuel Fettner oraz Markus Müller.

Markus Müller, fot. Martyna Okrzesik

Letnie Grand Prix w Hinterzarten odwołane!

Niestety, zawody Letniego Grand Prix w niemieckim Hinterzarten, zaplanowane na 29-30 lipca 2023, zostały odwołane. Powodem decyzji jest ryzyko finansowe spowodowane organizacją konkursów. Na ten moment nie jest wiadome, czy Międzynarodowa Federacja Narciarska będzie poszukiwała zastępstwa za zawody w Niemczech. Na ten moment, cykl Letniego Grand Prix ma rozpocząć się 1 sierpnia we francuskim Courchevel.

Rothaus-Schanze (HS111), fot. Artur Bała

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, skiaustria.at, fis-ski.com, fondoitalia.it, usanordic.org, komunikat OPA skisprungen.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać