Słoweńskie kadry na sezon 2023/2024

przez Martyna Okrzesik

Słoweński Związek Narciarski zatwierdził kadry w skokach narciarskich na nadchodzący sezon 2023/2024. W rezultacie w drużynach A widnieją dwa nowe nazwiska, względem zeszłej zimy. Dodatkowo ogłoszona została kadra B mężczyzn, w której zobaczymy nowe twarze.

fot. Neja Tamshe

– „Na spotkaniu w pierwszej kolejności przyjęliśmy sprawozdanie finansowe za rok 2022, które zakończyło się pozytywnie dla skoków narciarskich. Następnie przyjęliśmy również plan finansowy na nowy sezon 2023/24. Ten plan jest jedynie wsparciem programu pracy wszystkich sekcji i DPNC w Kranj. Ambicje na nowy sezon są stosunkowo wysokie, ale jakie one powinny być, skoro osiągnęliśmy już tak dobre wyniki?” – powiedział prezes zarządu i komisji ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej Borut Meh.

Meh dodał także, że w nadchodzącym sezonie odbędą się Mistrzostwa Świata Juniorów 2024 w Planicy, gdzie liczą na to, że słoweńscy zawodnicy zaprezentują się z jak najlepszej strony, a następnie zrobią to samo na mistrzostwach świata w latach – „gdzie myślę, że musimy stanąć na podium w obu konkurencjach.”

Kadry kobiet

Jeśli chodzi o kadrę A kobiet, to w jej składzie znalazły się Ema Klinec, Nika Križnar, Maja Vtič, Katra Komar, Nika Prevc, Taja Bodlaj oraz Ajda Košnjek. Ta ostatnia dołącza do kadry A na sezon 2023/2024. Ajda Košnjek ma dopiero 15-lat, lecz już trzykrotnie punktowała w zawodach Pucharu Świata kobiet. Zawodniczka zdobyła także dwa medale na tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów w Whistler. Trenerem słoweńskich skoczkiń ma pozostać Zoran Zupančič.

Ajda Košnjek, fot. Dominika Śmiech

Dodatkowo status Ursy Bogataj zostaje zamrożony, z uwagi na kontuzję, z którą zmagała się w ostatnim sezonie oraz ciążę, którą skoczkini niedawno ogłosiła na swoim profilu na Instagramie. Jednak złota medalistka olimpijska zapowiadała, że nie zamierza kończyć swojej kariery sportowej.

– „Bazując na dobrych wynikach w ostatnich dwóch sezonach, nie było powodu, aby zmieniać sztab i drużyny narodowe. Jednak zaszły delikatne zmiany, jak np. z Uršą Bogataj, która czasowo zawiesiła karierę z powodów osobistych i poświęciła się rodzinie” – dodał Meh.

Kadry mężczyzn

Kadra A

W rezultacie kadra A, którą ogłoszono już końcem kwietnia została zatwierdzona. W efekcie w kadrze, względem ubiegłej zimy, nie zaszły drastyczne zmiany. Ostatecznie drużyna liczy siedmiu zawodników, a w jej składzie znaleźli się Žiga JelarLovro KosAnže LanišekDomen PrevcPeter PrevcTimi Zajc oraz Žak Mogel. Mogel po udanym sezonie zimowym, dostał nominację do kadry na sezon 2023/2024 jako członek stowarzyszony. W efekcie 22-letni Słoweniec minionej zimy zaprezentował się podczas pięciu weekendów Pucharu Świata. Swój najlepszy wynik zanotował w japońskim Sapporo. Ostatecznie rywalizację zakończył na 10. miejscu, lecz punktował także w Bad Mitterndorf oraz Willingen. W rezultacie Mogel uplasował się na 51. pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu. Głównym szkoleniowcem słoweńskiej kadry pozostaje Robert Hrgota.

Anze Lanisek, zwycięzca kwalifikacji
Anze Lanisek, fot. Neja Tamshe

Kadra B

Natomiast w kadrze B miejsce otrzymało siedmiu reprezentantów Słowenii. W drużynie znaleźli się Maksim Bartolj, Rok Oblak, Matija Vidic, Patrik Vitez, Jernej Presečnik, Jan Bombek oraz Mark Hafnar. W rezultacie Bombek i Hafnar widnieją w kadrach jako członkowie stowarzyszeni. Trener Jani Grilc będzie czuwał nad przejściem zawodników z drużyny B do drużyny A.

Maksim Bartolj fot. Dominika Śmiech

Względem sezonu 2022/2023 w kadrach zabraknie m.in. Bora Pavlovcica oraz Tilena Bartola, którzy w minionym sezonie zakończyli swoje kariery sportowe. Miejsce w kadrze utracił także Marcel Strzinar. Natomiast Rok Oblak, Matija Vidic oraz Maksim Bartolj to nowe twarze w słoweńskiej kadrze B.

Marcel Strzinar, fot. Dominika Śmiech

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, siol.net

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać