Mathis Contamine kończy karierę

przez Martyna Okrzesik

Jak informują francuskie media, jeden z dotychczas czołowych francuskich skoczków narciarskich, postanowił zakończyć swoją sportową karierę. Mianowicie chodzi o niespełna 22-letniego Mathisa Contamine, który w minionym sezonie wywalczył swoje pierwsze podium podczas zawodów FIS Cup w karierze. Z uwagi na decyzję podjętą przez Francuza, nie został on uwzględniony w kadrach na nadchodzący sezon.

Mathis Contamine, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR FRANCJI NA SEZON 2023/2024. DESSUM NOWYM TRENEREM

– „Zdecydowałem zakończyć karierę, ponieważ nie mogłem się już odnaleźć w skokach narciarskich i ogólnie w sporcie na wysokim poziomie. Niekoniecznie było to miejsce, w którym byłem już najszczęśliwszy, więc moja motywacja spadła. Co więcej, bycie poza domem miało wpływ na moją równowagę” – powiedział Mathis Contamine.

Decyzję podjął po zakończeniu zimy, ponieważ jak wyjawia, starał się o tym nie myśleć w trakcie trwania sezonu. „Myślałem o tym do początku maja i w końcu zdecydowałem się posłuchać siebie, zatrzymując się” – dodaje Francuz.

„Dosyć szybko poznałem bardzo wysoki poziom startując w Pucharze Kontynentalnym w wieku 15 lat i moimi pierwszymi zawodami Pucharu Świata w wieku 18 lat. Przede wszystkim zwiedziłem prawie cały świat i jak to mówią, rzucenie na głęboką wodę to najlepsza szkoła życia. Pozwoliło mi to nauczyć się wszystkiego, dzięki moim różnym trenerom. To było dziesięć, piętnaście lat czystego szczęścia” – mówi Contamine.

Contamine wyjawił także, że od następnej zimy zajmie się nauczeniem w szkole narciarskiej w Courchevel.

Mathis Contamine, fot. Neja Tamshe

Przebieg kariery

Do największych medalowych osiągnięć Francuza należą medale wywalczone na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Erzurum w 2017 roku. Wówczas Contamine zdobył dwa srebrne krążki – jeden drużynowo, a drugi w drużynie mieszanej – oraz indywidualny brązowy medal.

Najlepszą indywidualną pozycją zajętą na mistrzostwach świata juniorów, było 10. miejsce wywalczone w niemieckim Oberwiesenthal w 2020 roku. Wówczas triumfował Austriak Peter Resinger.

29 grudnia 2020 roku zadebiutował w zawodach Pucharu Świata w niemieckim Oberstdorfie, gdzie uplasował się na 59. pozycji. Contamine w następnych latach próbował swoich sił w zawodach najwyższej rangi, jednak wielokrotnie nie przechodził kwalifikacji do konkursu. Najwyższą pozycją wywalczoną przez Francuza było 38. miejsce w niemieckim Willingen w sezonie 2021/2022. Dodatkowo raz wziął wtedy udział w konkursie drużyn mieszanych, gdzie reprezentacja Francji zajęła 7. miejsce. Tym samym zawodnik nigdy nie wywalczył indywidualnych pucharowych punktów.

Również w Letnim Grand Prix Contamine nie posiada większych osiągnięć. W 2021 wystartował w Wiśle, gdzie pierwszego dnia nie zdołał przejść kwalifikacji, a drugiego został zdyskwalifikowany. Następnie zajął 46. miejsce we francuskim Courchevel. Rok później, wywalczył 33. pozycję na tej samej skoczni.

Sezon 2022/2023

W minionym sezonie 2022/2023 Francuzi ani razu nie zaprezentowali się w zawodach Pucharu Świata. Dodatkowo nie wzięli także udziału w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy. Contamine regularnie prezentował się w zawodach Pucharu Kontynentalnego, gdzie minionej zimy punktował tylko trzy razy. Dwukrotnie zajął 27. pozycję w Renie oraz uplasował się na 30. miejscu w Zakopanem. Mathis Contamine dwukrotnie startował także w zawodach FIS Cup, gdzie podczas finałowego konkursu w Zakopanem, wywalczył swoje pierwsze podium w karierze, plasując się na drugiej pozycji, za Martinem Hammanem.

Mathis Contamine, Martin Hamann, Markus Rupitsch, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, nordicmag.info

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać