Niko Kytösaho i Jenny Rautionaho mistrzami Finlandii!

W Rovaniemi na skoczni Ounasvaara (HS100) rozegrane zostały krajowe mistrzostwa Finlandii. Ostatecznie złotymi medalistami fińskiego czempionatu zostali Niko Kytösaho i Jenny Rautionaho. W zmaganiach wzięli udział także Janne Ahonen oraz kombinatorzy norwescy.

Ounasvaara, fot. 伊藤時彦

Niko Kytosaho mistrzem Finlandii

W zawodach wziął udział także także utytułowany Janne Ahonen, który w 2018 roku, podjął decyzję o zakończeniu kariery sportowej. Ostatecznie na starcie zabrakło Anntiego Aalto, który w minionym tygodniu przeszedł operację kręgosłupa oraz Timiego Heiskanena, który również musiał przejść operację, na wskutek odnowionej kontuzji kostki. Ostatecznie wystartowało trzydziestu zawodników.

Ostatecznie triumfatorem piątkowej rywalizacji okazał się Niko Kytösaho, który oddał skoki na 95 oraz 99 metr. Srebrnym medalistą okazał się 18-letni Vilho Palosaari, który dwukrotnie poszybował na 96 metr. Na trzecim stopniu podium uplasował się Eetu Nousiainen (93 & 97 m).

Niko Kytosaho, fot. Neja Tamshe

– ,,To były dobre zawody. Oddałem solidne dwa skoki i jestem zadowolony” – skomentował Niko Kytosaho.

Pozycję tuż za podium zajął Mico Ahonen, który skoczył kolejno 92 oraz 93 metry. Tym samym 21-latek po raz pierwszy w krajowych mistrzostwach okazał się lepszy od swojego ojca – Janne Ahonena – który ostatecznie zajął 11. miejsce. Natomiast piąty wynik uzyskał Henri Kavilo (93 & 91 m), a za nim uplasował się Kasperi Valto (91 & 94 m). Ostatecznie siódmą pozycję uzyskał Kalle Heikkinen (92 & 89 m), a za nim sklasyfikowany został 18-letni Tuomas Meis (91 & 88 m) ex aequo z kombinatorem norweskim – Ilkką Herolą (91 & 89 m). Czołową dziesiątkę zamknął Jarko Määttä (87 & 87 m). Dwunasty wynik, za Janne Ahonenem (85 & 86 m), uzyskał Eero Hirvonen (87 & 86 m).

Zmagania przeprowadzono z 5. belki startowej, natomiast Eetu Nousiainen swój pierwszy skok oddawał z 4. platformy, a Niko Kytösaho startował z 3. oraz 4. poziomu najazdu.

PEŁNE WYNIKI

Jenny Rautionaho najlepsza wśród kobiet

W rezultacie w zawodach wystartowało dziewięć zawodniczek. Złotą medalistką krajowych mistrzostw okazała się Jenny Rautionaho, która dwukrotnie poszybowała na 86 metr. Na drugim stopniu podium uplasowała się Heta Hirvonen z Lahti Ski Club. Hirvonen oddała skoki na 83 oraz 81 metr. Natomiast brązowy medal wywalczyła Sofia Mattila (80 & 78.5 m).

Heta Hirvonen, Jenny Rautionaho, Sofia Mattila, fot. Touho Häkkinen

Tuż za pozycjami medalowymi, sklasyfikowana została Vilma Meis (77.5 & 79 m), a piątą notę uzyskała Oosa Thure (75 & 75.5 m). Ostatecznie szóstą lokatę zajęła Emilia Vidgren (74 & 74 m), a za nią uplasowały się Julia Äikiä (70 & 74 m), Annamaija Oinas (66 & 67 m) oraz Lumia Nurmela (59 & 59 m). Zawodniczki startowały z 13. platformy startowej.

Natomiast na sobotę, zaplanowane zostały krajowe mistrzostwa w kombinacji norweskiej. W rezultacie wezmą w nich udział także niektórzy skoczkowie narciarscy, tacy jak Niko Kytosaho czy Eetu Nousiainen.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne