Nowy format, trofeum i aktualizacje sprzętowe – wnioski ze spotkania technicznego kombinacji norweskiej w Pradze

przez Martyna Okrzesik

12 i 13 kwietnia w czeskiej Pradze odbyło się spotkanie techniczne kombinacji norweskiej. W jego trakcie przedstawiono analizy dotyczące minionego sezonu, a także wyznaczono kierunki zmian na przyszłość. Omówione zostały między innymi tematy nowego formatu zawodów, spraw sprzętowych oraz aktualizacji zasad. Dodatkowo ustalono wstępne kalendarze Letniego Grand Prix 2024 i Pucharu Świata 2024/25.

źródło: FIS

Nowy format zawodów

Przed rokiem Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) wprowadziła dwa nowe formaty zawodów – Mixed Team Sprint i Individual Compact. Po odniesionym sukcesie z obu formuł, podjęto decyzję o dodaniu do rywalizacji Pucharu Świata kolejny typ rywalizacji – Super Sprint. Format ten w ostatnich sezonach testowano w drugoligowych zmaganiach.

W formule Super Sprint zawodnicy najpierw rywalizują w części narciarstwa biegowego, składającej się z prologu i kilku rund eliminacyjnych (biegów sprinterskich) na trasie o długości 700–800 metrów. Przy obliczaniu punktów za część skokową stosuje się zasadę ze startu masowego, tak aby zwycięzca części biegowej wystartował jako ostatni w konkursie skoków narciarskich.

Mała Kryształowa Kula za start masowy

Od sezonu 2024/2025 wprowadzone zostanie także nowe osobne trofeum za zmagania rozgrywane w formacie startu masowego.

ZOBACZ TEŻ: PIERWSZY SEZON BEZ ZWYCIĘSTWA NIEMCA OD 25 LAT. ZMIANY TRENERSKIE W KADRZE DWUBOISTÓW

Aktualizacja zasad Nordic Combined Triple

Od kampanii 2024/2025 cykl Nordic Combined Triple będzie składać się ze startu masowego, rywalizacji Individual Compact oraz zmagań w formacie Gundersena (7.5 km dla kobiet, 12.5 km dla mężczyzn) dla obu płci.

Zawodników będą obowiązywać wyniki z każdego dnia na kolejny, natomiast pierwszy zawodnik, który przekroczy linię mety trzeciego dnia, wygrywa cały cykl Triple. Podział punktów pozostaje na poziomie 50% pierwszego, 50% drugiego i 200% trzeciego dnia.

Zawody kobiet na dużej skoczni

W sezonie 2024/2025 kobiety doczekają się upragnionych zawodów na skoczni dużej. W nadchodzącej kampanii panie rywalizować będą na obiekcie Holmenkollbakken (HS134), gdzie zaplanowane zostały dwa konkursy.

Holmenkollbakken, fot. Magdalena Rutkowska

ZOBACZ TEŻ: POWRÓT ZAWODÓW MIĘDZYNARODOWYCH DO CHAUX-NEUVE? ,,ZMIENILIŚMY KIERUNEK NASZEJ PRACY”

Aktualizacje sprzętowe

Podobnie jak w skokach narciarskich, liczba dozwolonych kombinezonów startowych zostanie ograniczona do dwóch na czas trwania zawodów Letniego Grand Prix. Sezon letni stanowi także fazę testową nowego systemu znakowania chipami, w ramach którego kontrolerzy sprzętu oznaczają chipem poszczególne części kombinezonu. W późniejszych zawodach dozwolone są wyłącznie kombinezony z chipami.

Proponowane kalendarze zawodów

Zaprezentowane zostały także szkice kalendarzy zawodów na nadchodzący sezon. Ostatecznie zostaną one zatwierdzone 8 maja przez Komisję Kombinacji Norweskiej i Radę FIS.

ZOBACZ PROPONOWANY KALENDARZ LETNIEGO GRAND PRIX

Warto podkreślić, że w proponowanych kalendarzach rywalizacji Pucharu Świata znalazły się m.in. takie miejscowości jak włoskie Val di Fiemme czy japońska Hakuba. Ponadto w cyklu Letniego Grand Prix zawody powrócą do francuskiego Chaux-Neuve.

ZOBACZ PROPONOWANY KALENDARZ PUCHARU ŚWIATA KOBIET

ZOBACZ PROPONOWANY KALENDARZ PUCHARU ŚWIATA MĘŻCZYZN

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: fis-ski.com

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać