Puchar Świata w Ruce: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Moment, na który czekają wszyscy kibice skoków narciarskich zbliża się wielkimi krokami. To właśnie w najbliższy weekend rozpocznie się rywalizacja w Pucharze Świata! Skoczkowie rozpoczną sezon w fińskiej Ruce, gdzie rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne. Wszystkie relacje będziecie mogli śledzić razem ze Stylowo z Telemarkiem!

Rukatunturi, fot. Andrea Campregher

ZOBACZ TEŻ: DANIEL TSCHOFENIG PRZED ROZPOCZĘCIEM SEZONU 2023/2024: ,,CHCĘ BYĆ W PIERWSZEJ SZÓSTCE KLASYFIKACJI GENERALNEJ PUCHARU ŚWIATA”

Listy startowe

Na liście startowej znalazło się 58 zawodników z 15 krajów.

Polska reprezentacja, która przyjechała do Finlandii złożona jest w całości z zawodników kadry A. Na skoczni w Ruce wystąpią zatem: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek.

Z uwagi na zmniejszenie kwot startowych najsilniejszych reprezentacji, nie obyło się bez niespodzianek. Na zawody nie przyjechali między innymi Markus Eisenbichler, Robert Johansson czy Lovro Kos. Mimo tego, wszyscy faworyci i najlepsi skoczkowie ubiegłego sezonu zameldują się na starcie piątkowych kwalifikacji.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

Harmonogram Pucharu Świata w Ruce

Skocznia

Rukatunturi (K120, HS140) to skocznia leżąca we fińskiej Ruce – miejscowości leżącej na północ od Kussamo. Jest to obiekt na który od sezonu 2002/2003 regularnie odbywają zawody Pucharu Świata. Od czasu do czasu skocznia ta gości także zawody Pucharu Kontynentalnego. Ze względu na swoją lokalizację jest ona niemal przez cały rok pokryta śniegiem. Dzięki temu jest dobrą bazą treningową dla różnych reprezentacji.

Rekord obiektu współdzieli dwóch zawodników. Zarówno Ville Larinto w 2010 roku, jak i Halvor Egner Granerud w 2022 roku skoczyli na odległość 150.5 m.

ZOBACZ TEŻ: RUKATUNTURI – RUKA, FINLANDIA

Puchar Świata w Ruce 2022

W ubiegłym roku kalendarz Pucharu Świata był dość nietypowy. Zmagania rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie – 5 listopada. Inauguracja sezonu zimowego miała miejsce, podobnie jak kilka lat z rzędu, w Wiśle. Co ciekawe, zdecydowano się na formę „hybrydową” – skoczkowie odbijali się z torów lodowych, jednak lądowali na igielicie. Po wiślańskim weekendzie rozpoczynającym sezon FIS zaplanował trzytygodniową przerwę, po której skoczkowie zawitali na Rukatunturi.

Do Finlandii jako lider klasyfikacji generalnej przyjechał Dawid Kubacki, który w Wiśle niespodziewanie wygrał oba konkursy indywidualne. Mimo, iż nie udało mu się stanąć na podium w Finlandii, po konkursach w Ruce utrzymał prowadzenie w Pucharze Świata.

Sobotnie zmagania wygrał Anze Lanisek, natomiast na podium znaleźli się także Stefan Kraft i Piotr Żyła. Tuż za nimi, na czwartym miejscu uplasował się Dawid Kubacki . W niedzielę natomiast podium było bardzo interesujące. Po pierwsze dlatego, iż na najwyższym stopniu podium stało dwóch zawodników: Kraft i Granerud zdobyli dokładnie tyle samo punktów. Po drugie zaś dlatego, że na trzecim miejscu znalazł się Naoki Nakamura. Dla Japończyka było to pierwsze miejsce na podium w karierze. W czołowej dziesiątce ponownie znaleźli się także Piotr Żyła (5) i Dawid Kubacki (6).

Podium PŚ w Ruce 2022, źródło: instagram.com/naokinakamura0919

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Zapraszamy szczególnie na naszą akcję odliczania dni do początku sezonu zimowego! Każdego dnia na naszym instagramowym profilu pojawiają się nowe wywiady ze skoczkami i kombinatorami norweskimi!

źródło informacji: własne

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać