Puchar Świata w Ruce: Zmagania Individual Compact dla Norwegów!

przez Martyna Okrzesik

Za nami pierwsze w historii zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, w nowym formacie Individual Compact. Do samego końca trwała walka o zwycięstwo w zawodach inaugurujących nowy sezon zimowy. Ostatecznie pierwszym liderem Pucharu Świata i zwycięzcą piątkowego konkursu, okazał się Jens Luraas Oftebro.

Jens Lurås Oftebro, fot. NTB

Czym jest format Individual Compact?

Nowy format Individual Compact polega na tym, że jako pierwsza zostaje rozegrana tradycyjna seria skoków. Jednak odległości uzyskiwane przez dwuboistów, nie mają aż tak istotnego przełożenia na bieg, ponieważ straty czasowe są już z góry ustalone. Drugi zawodnik startuje zaledwie 6 sekund po liderze ze skoczni.

źródło: Instagram/@fisnordiccombined

Seria próbna

W rundzie próbnej triumfował Jarl Magnus Riiber, którego występ w piątkowych zmaganiach stał pod znakiem zapytania, z powodu problemów z barkiem. Norweg pomimo urazu, nie odpuścił serii i poszybował na odległość 142.5 metra. Na drugiej pozycji uplasował się Johannes Lamparter (138 m), natomiast trzeci wynik uzyskał Terence Weber (139 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków na HS-142

Liderem na półmetku rywalizacji okazał się zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2022/2023. Reprezentant Austrii – Johannes Lamparter – poszybował na odległość 141 metrów, co było najdłuższą próbą oddaną podczas tej serii. Na drugiej pozycji plasował się Jarl Magnus Riiber. 26-latek oddał próbę na 134.5 metra, a tuż za nim znalazł się Eero Hirvonen (140.5 m). Przypomnijmy, że Fina zabrakło we wczorajszej rundzie PCR, z powodów prywatnych. W czołowej piątce miejsca wywalczyli reprezentanci Norwegii – Joergen Graabak (135.5 m) oraz Jens Luraas Oftebro (132 m).

Johannes Lamparter, fot. Agnieszka Krajewska

Szóstą pozycję, po rywalizacji na skoczni, zajmował Estończyk Kristjan Ilves (136.5 m), natomiast siódmą Niemiec Terence Weber (139.5 m). Czołową dziesiątkę uzupełnili Ryota Yamamoto (132.5 m), Stefan Rettenegger (130.5 m) oraz Manuel Faisst (133.5 m).

Warto wspomnieć, o trzynastej pozycji Marco Heinisa (132.5 m), który okazał się najlepszym reprezentantem Francji. Tuż za nim plasował się Niemiec David Mach (132 m).

Dopiero 25. pozycję zajmował Julian Schmid – trzeci zawodnik ubiegłego sezonu. Niemiec oddał skok na 115 metrów. Równie słabo zaprezentował się dwudziesty ósmy Francuz Laurent Muhlethaler (115.5 m) oraz dwudziesty dziewiąty Vinzenz Geiger (118 m).

Wyjątkowo słabą próbę oddał Norweg Espen Andersen (83 m), który ratował się przed upadkiem

Wystartowało pięćdziesięciu pięciu zawodników. Zdyskwalifikowany został reprezentant Norwegii Andreas Skoglund. Dodatkowo na starcie zabrakło Austriaka Franza-Josefa Rehrla, z powodu choroby. Zmagania rozegrano z 18., 17., a także 15. platformy startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Bieg na 7.5 km

Równo o godzinie 15:00 dwuboiści przystąpili do biegu na 7.5 km. Jako pierwszy startował Lamparter, jednak po zaledwie 6 sekundach ruszył Jarl Magnus Riiber, który dorównywał kroku Austriakowi. Za nimi utworzyła się grupa pościgowa, składająca się z Eero Hirvonena, Joergena Graabaka, Jensa Luraasa Oftebro oraz Kristjana Ilvesa, która na trzecim kilometrze dołączyła się do liderów.

Na piątym kilometrze na prowadzenie wysunął się Eero Hirvonen, jednak tuż za swoimi plecami miał trójkę Norwegów, Austriaka oraz Estończyka. Na 6.1 km na czele znajdowali się reprezentanci Norwegii, a prowadził Jens Luraas Oftebro, do czołówki zbliżyli się także Niemcy – Manuel Faisst oraz Johannes Rydzek. Tuż za nimi znajdowali się Stefan Rettenegger oraz Ilkka Herola.

Ostatecznie całe podium zawodów Individual Compact należało do reprezentantów Norwegii. Po triumf sięgnął Jens Luraas Oftebro, który dobiegł do mety z czasem 19:24.6. Ze stratą zaledwie czterech dziesiątych sekundy, na drugiej pozycji, uplasował się Jarl Magnus Riiber. Trzeci rezultat wywalczył Joergen Graabak (+1.1). Ostatecznie tuż za podium sklasyfikowany został Johannes Rydzek (+3.1), a Eero Hirvonen (+3.5), znalazł się tuż za jego plecami.

Prowadzący po skokach Johannes Lamparter, ostatecznie uplasował się na szóstej pozycji, ze stratą sześciu sekund. Siódmy wynik wywalczył Manuel Faisst (+8.4), natomiast ósmy Stefan Rettenegger (+10,0). Najlepszą dziesiątkę dopełnili Kristjan Ilves (+10.9) oraz Ilkka Herola (+16.2).

Drugą dziesiątkę otwierali Niemcy – Julian Schmid (+27.3) oraz David Mach (+33.0). Spory awans zaliczył także szesnasty Vinzenz Geiger (+55.0) oraz osiemnasty Tristan Sommerfeldt (+1:01.5).

Powracający do rywalizacji w Pucharze Świata Vid Vrhovnik, ostatecznie uplasował się na 26. pozycji.

Słabiej zaprezentowali się Francuzi – Laurent Muhlethaler (+1:30.3) oraz Marco Heinis (+1:32.7), którzy zajęli dopiero 35. oraz 36. lokatę. Najlepszy z trójkolorowych sklasyfikowany został na 15. miejscu – Matteo Baud (+48.8).

Dodatkowo Fin Otto Niittykoski nie ukończył biegu.

Tym samym Jens Luraas Oftebro stał się nowym pierwszym klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w cyklu 2023/2024.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: informacja własna
źródło grafiki: Agnieszka Krajewska, NTB

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać