Puchar Świata w Oslo: Ponowna deklasacja Riibera

Niedzielna rywalizacja Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Oslo, ponownie okazała się wspaniała w wykonaniu 26-letniego Jarla Magnusa Riibera. Norweg odniósł swoje 73. zwycięstwo w pierwszoligowych zawodach, tym samym zaliczając 98. podium w karierze.

Jarl Magnus Riiber, źródło: Instagram: @schwarzwaldpokal

Seria skoków

Punktualnie o godzinie 9:30, rozpoczęła się seria oceniana skoków. Na starcie zjawiło się 52 zawodników, którzy prezentowali swoje próby z 14. belki startowej. Platforma została obniżona o dwa stopnie, przed skokiem lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Jarla Magnusa Riibera. W efekcie Norweg do swojej noty otrzymał dodatkowe 6.4 punktu.

Liderem na półmetku rywalizacji okazał się Riiber, szybujący na dystans 134.5 metra. Wynik ten to najdłuższa odległość uzyskana podczas tej części zmagań. Tym samym, próba ta była jedyną przekraczającą rozmiar Holmenkollbakken (HS134). Drugi rezultat zanotował Johannes Lamparter, który wylądował trzy metry bliżej, niż zdobywca Kryształowej Kuli za obecną kampanię. Austriak na starcie tracił trzydzieści sekund do Norwega. Najlepszą trójkę dopełnił rodak Lampartera – Franz-Josef Rehrl (129 m; +1:11).

Czwarty wynik uzyskał Estończyk Kristjan Ilves (125 m; +1:36), zaś najlepszą piątkę dopełnił Austriak Thomas Rettenegger (123.5 m; +1:39). Warto zwrócić uwagę na szóste miejsce, które wywalczył reprezentant Włoch – Iacopo Bortolas. Mistrz świata juniorów z 2023 roku zaprezentował skok na dystans 121 metrów.

Czołową dziesiątkę domknęli Niemiec Manuel Faisst (118 m; +1:58), Norweg Espen Bjoernstad (118.5; +2:13), Austriak Stefan Rettenegger (118.5 m; +2:15), a także reprezentant Norwegii Joergen Graabak (119 m; +2:16).

W drugiej dziesiątce sklasyfikowanych zostało dwóch juniorów. Wyżej z nich, bowiem na piętnastej lokacie uplasował się Czech – Jiri Konvalinka (116.5 m; +2:44), zaś osiemnasty rezultat wywalczył brązowy medalista tegorocznych mistrzostw świata juniorów – Jens Dahlseide Kvamme (114 m; ++2:56).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

Bieg na 10 km

Na godzinę 13:30 zaplanowany został wyścig mężczyzn, na dystans dziesięciu kilometrów.

Ostatecznie po kolejne zwycięstwo w tym sezonie sięgnął Jarl Magnus Riiber. Norweg samotnie dotarł do mety z czasem 23:49.8 min. Ze stratą 1:10.6 min do triumfatora, na drugiej pozycji, sklasyfikowany został Austriak Johannes Lamparter. Na najniższym stopniu podium stanął Estończyk Kristjan Ilves (+2:24.0), który na finiszu wyprzedził Franza-Josefa Rehrla (+2:29.5), który ostatecznie uplasował się tuż za pozycjami medalowymi. Czołową piątkę dopełnił Fin Eero Hirvonen (+2:45.2), który zanotował najlepszy czas biegu, wynoszący 23:38.9 min.

Dobry wyścig zaliczył Matteo Baud. Francuz po rywalizacji na Holmenkollbakken (HS134), plasował się na szesnastej lokacie, dzięki próbie na dystans 116 metrów. Końcowo reprezentant trójkolorowych awansował na dziesiątą lokatę.

Najlepsza dziesiątka niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Oslo, fot. archello.com

Znaczny spadek zanotował Iacopo Bortolas, który po rundzie skoków był szósty. Ostatecznie Włoch zanotował dopiero trzydziestą trzecią notę, ze stratą 4:42.6 min.

Na starcie wyścigu nie pojawił się Słoweniec Vid Vrhovnik. Ponadto biegu nie ukończył Czech Jan Vytrval.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Triumf w klasyfikacji generalnej cyklu ma już zapewniony Jarl Magnus Riiber. Norweg na ten moment posiada 1870 pucharowych punktów. Drugie miejsce w tabeli zajmuje Austriak Stefan Rettenegger (1440 pkt), zaś trzeci wynik należy do Johannesa Lampartera (1356 pkt). Ponadto Austriacy w dalszym ciągu utrzymują prowadzenie w Pucharze Narodów.

Kolejne zmagania Pucharu Świata w kombinacji norweskiej odbędą się 15-17 marca w norweskim Trondheim. Tym samym, będzie to finał obecnego sezonu dla dwuboistów.

źródło: informacja własna