Puchar Świata w Planicy: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Sezon zimowy, który rozpoczął się prawie cztery miesiące temu, wielkimi krokami zbliża się do końca! Jak zawsze, wielki finał odbędzie się w słoweńskiej Planicy. W wyniku zmian w kalendarzu Pucharu Świata pań, ostatni konkurs kobiet odbędzie się w czwartek na normalnej skoczni. Na Letalnicy zaś, do rywalizacji przystąpią panowie, którzy dodatkowo będą rywalizować w cyklu Planica 7. Już teraz wiadomo, że kryształowe kule za sezon 2023/2024 odbiorą Nika Prevc i Stefan Kraft.

Letalnica, fot. Małgorzata Mikulska

ZOBACZ TEŻ: RAW AIR W VIKERSUND: HUBER ZWYCIĘSKI W KONKURSIE, KRAFT W RAW AIR!

Listy startowe

W finałowej rywalizacji może wystąpić 30 najlepszych zawodniczek klasyfikacji Pucharu Świata. Ze startu zrezygnowały jednak między innymi zwyciężczyni Raw Air Eirin Maria Kvandal oraz świeżo upieczona rekordzistka świata Silje Opseth. Obie panie podkreślają, iż ich decyzja spowodowana jest nierównym traktowaniem skoków mężczyzn i kobiet. Zarzucają organizatorom, że podczas gdy panowie po raz kolejny będą rywalizować na skoczni do lotów narciarskich, one mają zaplanowany konkurs jedynie na obiekcie normalnym.

Na starcie zabraknie reprezentantek Polski, które zakończyły sezon konkursami w Trondheim. Jedyną naszą reprezentantką, której udało się zdobyć tej zimy punkty była Anna Twardosz. Dwukrotnie awansowała do rundy finałowej, dzięki czemu zdobyła łącznie 8 punktów. W klasyfikacji Pucharu Narodów pań Polska zajmuje ostatnie, 16. miejsce.

ZOBACZ LISTĘ STARTOWĄ KOBIET

W kwalifikacjach do piątkowego konkursu indywidualnego ujrzymy 60 skoczków z 14 krajów. Na starcie zaprezentuje się między innymi słoweńska grupa narodowa. Do pięciu zawodników, których oglądaliśmy w Raw Air dołączą zatem Matija Vidic, Maksim Bartolj, Žiga Jelar i Žak Mogel.

Na Letanicy nie ujrzymy między innymi Constantina Schmida oraz Philippa Raimunda, których w kadrze niemieckiej zastąpią Felix Hoffmann, a także Luca Roth. Największym nieobecnym będzie jednak ubiegłoroczny zdobywca Pucharu Świata Halvor Egner Granerud. Mimo dobrych występów w Vikersund, Norweg nie przyjechał do Słowenii.

Skład reprezentacji Polski nie uległ zmianie. Oznacza to, że w kwalifikacjach wystartują Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł.

ZOBACZ LISTĘ STARTOWĄ MĘŻCZYZN

ZOBACZ TEŻ: PETER PREVC KOŃCZY KARIERĘ. ,,DECYZJA DOJRZEWAŁA OD DWÓCH LAT”

Harmonogram

fot. Maksim Bartolj
fot. Małgorzata Mikulska

ZOBACZ TEŻ: PLANICA NA ZAKOŃCZENIE SEZONU PUCHARU ŚWIATA KOBIET!

Planica 7

Po raz szósty rywalizacja na Letalnicy zostanie włączona do słoweńskiego cyklu Planica 7. Jego zasady są bardzo proste – nagroda 20 tys. franków szwajcarskich powędruje do tego skoczka, który we wszystkich siedmiu rozegranych seriach zdobędzie najwięcej punktów. Pod uwagę będą brane skoki z czwartkowych kwalifikacji, piątkowego konkursu indywidulnego, sobotniego konkursu drużynowego oraz z niedzielnego finału, w którym prawo startu ma najlepsza trzydziestka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W przeszłości w gronie tryumfatorów turnieju znaleźli się między innymi Kamil Stoch, Ryoyu Kobayashi, Karl Geiger czy Timi Zajc. W ubiegłym roku zwyciężył Stefan Kraft.

Skocznie

Srednlja Skakalnica, wchodzi w skład kompleksu Bludkova Velikanka. Rok temu obiekty te gościły Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Zawodniczki przystąpią do finałowego konkursu na obiekcie normalnym. Punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 95 m. Rozmiar skoczni wynosi 102 m. Najdalej, w 2023 roku, metr za punktem HS, lądowała Nika Kriznar. Jej próba nie została jednak uznana za oficjalny rekord. Ten nadal należy do Sary Takanashi i Danieli Iraschko-Stolz i wynosi 102,5 m.

ZOBACZ TEŻ: BLOUDKOVA VELIKANKA – PLANICA, SŁOWENIA

Letalnica, to jedna z największych, najbardziej znanych i lubianych skoczni na świecie. Wielu skoczków podkreśla, że z ogromnym entuzjazmem przyjeżdża do Słowenii, rywalizować na skoczni do lotów narciarskich. Jej punkt konstrukcyjny wynosi 200 m, natomiast HS usytuowany jest na 240 m. Rekord należy do Ryoyu Kobayashiego, który w 2019 roku ustał skok na odległość 252 m.

ZOBACZ TEŻ: LETALNICA – PLANICA, SŁOWENIA

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać