PZN ogłasza sztaby trenerskie

przez Małgosia Mikulska

W ostatnich tygodniach toczyło się wiele dyskusji na temat sztabów szkoleniowych. Po zakończeniu współpracy z trenerami kadry B największym znakiem zapytania było, kto będzie odpowiadał za przygotowanie polskiego zaplecza. Ostatecznie PZN poinformował, jak w kolejnym sezonie będą wyglądały sztaby trenerskie. Wśród nich pojawią się także nowe twarze.

Thomas Thurnbichler, fot. Małgorzata Mikulska
Thomas Thurnbichler, fot. Małgorzata Mikulska

ZOBACZ TEŻ: ZREALIZOWANE CELE SKOCZKIŃ I SKOCZKÓW NARCIARSKICH

Kadra A

Na czele kadry narodowej pozostaje Thomas Thurnbichler. Mimo, iż miniony sezon był mocno rozczarowujący to Polski Związek Narciarski potwierdził, iż Austriak ma nadal ich pełne zaufanie. Na stanowisko asystenta głównego szkoleniowca powołany został natomiast Maciej Maciusiak.

„Łączymy razem swoje siły, doświadczenia i zrobimy wszystko, żeby wyniki naszych chłopaków były jak najlepsze.” – powiedział nowo powołany asystent trenera, który ma za sobą wieloletnie doświadczenie jako szkoleniowiec kadry B i C. W systemie polskiego szkolenia jest od bardzo dawna, a zawodnicy cenią sobie jego zdanie. W ostatnim czasie odpowiadał on za Narodowy Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej „ORLEN Szukamy Następców Mistrza”.

Piotr Żyła i Maciej Maciusiak, fot. Małgorzata Mikulska
Piotr Żyła i Maciej Maciusiak, fot. Małgorzata Mikulska

Ponadto nowością jest zatrudnienie specjalisty do spraw szkolenia fazy lotu. Tę posadę obejmie Arvid Endler, który współpracował już wcześniej z polską kadrą podczas treningów w tunelu aerodynamicznym w Sztokholmie. W minionym sezonie można już było go spotkać w gnieździe trenerskim na niektórych zawodach, brał także udział w obozach przygotowawczych. 29-latek pochodzi z Niemiec i jest drużynowym Mistrzem Świata w akrobatycznym lataniu w kombinezonie wingsuit. Ostatnie cztery lata pracował w Szwecji, gdzie pomagał w szkoleniu różnym reprezentacjom. Od teraz przenosi się do Krakowa i będzie pełnoetatowym członkiem sztabu.

Arvid Endler, źródło: instagram.com/arvidendler

Ostatnią znaczącą zmianą jest nowy fizjoterapeuta. Od przyszłego sezonu stanowisko to obejmie Paweł Gurbisz, który w przeszłości pracował między innymi w biegach narciarskich.

SZTAB SZKOLENIOWY KADRY A:

Thomas Thurnbichler – główny trener Kadry A
Maciej Maciusiak – asystent trenera Kadry A
Mathias Hafele – trener techniczny
Paweł Gurbisz – fizjoterapeuta
Arvid Endler – specjalista ds. szkolenia fazy lotu

ZOBACZ TEŻ: DAVID JIROUTEK I RADEK ŽÍDEK ODCHODZĄ Z POLSKIEGO SZTABU!

Kadra B

Ostatnia zima była wyjątkowo ciężka dla kadry B. Wyniki prezentowały się zdecydowanie poniżej oczekiwań, a dodatkowo z obozu polskiego zaplecza dochodziły niepokojące sygnały o trudnej współpracy skoczków z trenerami. W rezultacie kilka dni temu PZN ogłosił zakończenie współpracy z Davidem Jiroutkiem i jego asystentem Radkiem Židkiem. Na ich miejsce powołani zostali polscy szkoleniowcy, którzy w ostatnich latach pełnili stanowiska trenerów bazowych.

Na czele kadry B stanie zatem Wojciech Topór. Przypomnijmy, iż Zakopiańczyk od grudnia, po odsunięciu od polskiego sztabu Marka Noelke, tymczasowo wspierał Thomasa Thurnbichlera w pracy z kadrą A. Asystentem Topora został mianowany Krzysztof Biegun.

„(…) Już teraz mogę powiedzieć, że nasza kadra będzie współpracowała bardzo blisko z kadrą Thomasa. Pierwsze obozy będziemy mieli wspólne i bardzo cieszę się na tą współpracę. Nie mogę się już doczekać rozpoczęcia nowego sezonu” – podsumował nowy trener kadry B.

„Chcemy jak najlepiej służyć następnemu pokoleniu. Będziemy mieć młode zespoły, a dla bardziej doświadczonych zawodników stworzone zostaną indywidualne plany. Szczegóły zostaną przedstawione po tym, jak wszystko zostanie potwierdzone przez Ministerstwo Sportu. Warto dodać, że nasi zawodnicy otrzymali już plany treningowe do zrealizowania w domu. A od przyszłego tygodnia zaczynamy już w pełni trenować według planu, który ułożyliśmy ze wszystkimi.” – Tak o współpracy kadr wypowiedział się Thomas Thurnbichler.

ZOBACZ TEŻ: MARC NOELKE ODSUNIĘTY Z FUNKCJI ASYSTENTA TRENERA KADRY POLSKICH SKOCZKÓW!

Kadra Juniorów

Jedynie w kadrze juniorskiej nie zaszły żadne poważne zmiany. Głównym trenerem młodych talentów pozostaje zatem Dawid Kwiatkowski.

„Dotychczas byłem trenerem-koordynatorem kadry juniorów. Cieszę się, ponieważ jest mi dane kontynuować pracę na tym samym stanowisku. (…) Mieliśmy powołanych do kadry juniorów wszystkich zawodników ze szkół sportowych oraz ich absolwentów w wieku juniorskim. Ten system dobrze funkcjonował w tym sezonie i postanowiliśmy razem z prezesem, że pozostajemy w tym samym systemie.”

SZTAB SZKOLENIOWY KADRY JUNIORÓW:

Daniel Kwiatkowski – główny trener Kadry Juniorów
Grzegorz Miętus – asystent trenera przy SMS Zakopane
Mariusz Chrapek – trener SMS Zakopane
Robert Mateja – asystent trenera przy SMS Szczyrk
Sławomir Hankus – trener SMS Szczyrk

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: materiały prasowe PZN, własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać