Rune Velta nowym trenerem Szwajcarów!

przez Martyna Okrzesik

Szwajcarski Związek Narciarski ogłosił nowego trenera kadry, po odejściu Ronnyego Hornschuha do Niemiec. W rezultacie rolę głównego szkoleniowca Helwetów obejmie były norweski skoczek narciarski – Rune Velta.

Rune Velta, źródło: Profimedia

Ronny Hornschuh, po minionym sezonie zimowym, zrezygnował z funkcji głównego szkoleniowca kadry Szwajcarii. Hornschuh pełnił tę rolę nieprzerwanie od 2016 roku. W rezultacie od sezonu 2023/2024 sprawować będzie funkcję trenera niemieckiej kadry Ib. Jak podaje Szwajcarski Związek Narciarski, funkcję nowego trenera Szwajcarów obejmie 33-letni Rune Velta.

ZOBACZ TEŻ: WERNER SCHUSTER I RONNY HORNSCHUH NOWYMI TRENERAMI W NIEMCZECH

,,Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Rune Velta wybrał Szwajcarski Związek Sportowy” – powiedział Berni Schödler, ustępujący dyrektor sportowy szwajcarskich skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR SZWAJCARII NA SEZON 2023/2024

Kariera Rune Velty

W 2012 roku w norweskim Vikersund, Norweg wywalczył indywidualny srebrny medal na odbywających się wówczas Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2012 w Vikersund. Rune Velta zabłysnął także na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 w szwedzkim Falun, skąd wrócił z czterema medalami. Indywidualnie zwyciężył na skoczni normalnej i wywalczył brązowy krążek na obiekcie dużym. W konkursie drużynowym Norwegowie sięgnęli po złoto w składzie Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel i Rune Velta. Natomiast w mikście zdobyli srebro, a drużynę reprezentowali Line Jahr, Anders Bardal, Maren Lundby oraz Rune Velta.

Norweg nigdy nie zwyciężył konkursu Pucharu Świata, natomiast sześciokrotnie stawał na podium – 2 razy na jego drugim stopniu oraz czterokrotnie na 3. miejscu. W rezultacie w 2016 roku, w wieku 27-lat zakończył swoją sportową karierę, a kolejne lata poświęcił na edukację. Velta trenował w jednym z norweskich klubów. To właśnie pod jego okiem w 2021 roku Oscar Westerheim wywalczył tytuł mistrza kraju, pokonując czołowych zawodników z kadry Alexandra Stöckla.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, swiss-ski.ch

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać