Stadio del Trampolino – Pragelato, Włochy

przez Aleksandra Rajewicz

Witajcie, dzisiaj przeniesiemy się do słonecznych Włoch, aby przybliżyć Wam kompleks skoczni Stadio del Trampolino, znajdujący się w gorącym Pragelato. Aktualnie obiekt jest nieużywany, lecz w przeszłości był ważnym elementem igrzysk olimpijskich, które odbyły się 2006 roku, gdyż tam skoczkowie oraz kombinatorzy norwescy walczyli o medale imprezy czterolecia.

Stadio del Trampolino, Pragelato » Skocznie Narciarskie Archiwum »  skisprungschanzen.com
Stadio del Trampolino, fot. Artur Bała

Parametry:

  • Wielkość skoczni: HS 140
  • Punkt K: 125 m
  • Długość najazdu: 98,6 m
  • Nachylenie najazdu: 35°
  • Długość progu: 6,8 m
  • Nachylenie progu: 11°
  • Wysokość progu: 3,24 m
Stadio del Trampolino, Pragelato » Skocznie Narciarskie Archiwum »  skisprungschanzen.com
Kompleks skoczni w Pragelato, fot. Alexandra Gall

Historia:

Do budowy skoczni przyczyniły się chęci zorganizowania Igrzysk Olimpijskich. Pomimo licznych protestów ekologów, władze regionu Piemont, zaakceptowały projekt budowy obiektu, a prace rozpoczęto w sierpniu 2002 roku. Koszt budowy obiektu wyniósł około 32 miliony euro. Pierwsze zawody na Stadio del Trampolino odbyły się w lutym 2005 roku, gdy zwycięski okazał się być Matti Hautamäki. Podczas konkursu olimpijskiego na dużej skoczni wygrał Austriak Thomas Morgenstern, a za nim uplasował się jego przyjaciel reprezentacyjny Andreas Kofler, natomiast z brązu cieszył się mistrz ze skoczni normalnej, Norweg Lars Bystøl. Ostatnie konkursy w ramach Pucharu Świata na tej skoczni odbyły się zaś w grudniu 2008 roku, podczas których triumfowali Simon Ammann oraz Fumihisa Yumoto.

Podia Pucharu Świata:

Rekordziści:

To koniec na dziś! By być z naszymi wpisami na bieżąco, zapraszamy do obserwacji naszych portali społecznościowych:  FacebookInstagram oraz Twitter.

Źródła:http://www.skisprungschanzen.com/, Wikipedia.

0 komentarzy
8

Może ci się spodobać