Uhrfahrschanze – Schwarzach im Pongau, Austria

przez Dominika Śmiech

Dziś przygotowaliśmy dla Was nowy wpis dotyczący skoczni Uhrfahrschanze. Tym razem w podróż wybraliśmy się do Austrii, a mianowicie do Schwarzach im Pongau. To małe miasteczko w kraju związkowym Salzburg. Tam, na Uhrfahrschanze, swoją karierę rozpoczynało wiele gwiazd skoków takich jak na przykład Stefan Kraft (o jego karierze możecie przeczytać tutaj). Zapraszamy do dalszego czytania!

Uhrfahrschanze - Schwarzach im Pongau, Austria
Schwarzach im Pongau, fot Artur Bała

Historia Uhrfahrschanze – Schwarzach im Pongau

Historia tej skoczni sięga 1928 roku, bowiem wtedy została ona wybudowana. Oficjalne otwarcie nastąpiło jednak 3 lata później, kiedy to Alois Obermoser oddał pierwszy skok. Obiekt używano regularnie przez kilka lat w celach treningowych, a także przeprowadzano na nim wiele zawodów. Wówczas rekord skoczni należał do mieszkańca Bischofshofen – Waltera Reinhardta (58 m).

Po II. wojnie światowej obiekt nosił nową nazwę ,, Rudolf-Story-Schanze”. Na skoczni tej można było oddawać ponad 80-cio metrowe skoki. Kompleks także rozbudowano- obok K80 zbudowano K48. W kolejnych latach powstały rownież dwa juniorskie obiekty – K25 oraz K15.

W drugiej połowie 2000 roku klub SC Schwarzach zaczął intensywnie trenować swoich młodych podopiecznych. Cykliczne treningi na Uhrfahrschanze z pewnością zaowocowały w życiu Stefana Krafta, Chiary Hölzl, Paula Gerstgrasera i wielu innych zawodników.

W 2011 roku rozpoczęto projekt nowych obiektów, który wart był 2 miliony Euro. Zdecydowano się na rozebranie dwóch skoczni i zaczęto budować trzy nowe – K50, K30 I K15, które także był pokryte igielitem.

Parametry skoczni

Wielkość skoczni: HS 55
Punkt K: 50 m
Rekord skoczni (K):  39,5 m – Leonie Bergner (AUT), 25.09.2016

Uhrfahrschanze - Schwarzach im Pongau, Austria

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać