Villacher Alpen Arena – Villach, Austria

przez Małgosia Mikulska

Skocznia w Villach jest obiektem, który w ostatnich latach możemy oglądać za sprawą Pucharu Świata Pań. Położony blisko granicy z Włochami i Słowenią często służy jako baza treningowa dla skoczków w różnym wieku.

Villacher Alpen Arena, fot. Maksim Bartolj

Położenie

Villach to miasto w Karyntii, w południowo-wschodniej Austrii. Leży zaledwie 25 km od włoskiej i słoweńskiej granicy na terenie Alp Karnickich. Co ciekawe, zaledwie 30 km od w Villach leży słoweńska skocznia w Planicy.

Na terenie Villacher Alpen Areny działa klub SV Villach.

ZOBACZ TEŻ: LETANICA – PLANICA, SŁOWENIA

Historia

Obecnie funkcjonujące skocznie zostały wybudowane w latach 1993-95. Tradycje skoków narciarskich są obecne w Villach jednak dużo dłużej. Pierwsze wzmianki o amatorskich konkursach mówią o początkach XX wieku. W 1924 roku otwarto natomiast profesjonalny obiekt, który w czasie wojny został mocno zniszczony. Udało się go odbudować w późnych latach 40′, a w 1947 roku odbyły się tam pierwsze międzynarodowe zawody. W późniejszych latach wraz z okolicznymi skoczniami w Tarvisio, Feldkirchen, Mariborze i Planicy odbywał się turniej obejmujący trzy kraje.

Kilkukrotnie na skoczni odbywały się zawody najwyższej rangi. Pierwszy konkurs, który odbyły się jako inauguracja skoczni, wygrał Masohiko Harada. Obecnie w ramach Pucharu Świata do Villach przyjeżdżają panie. W sezonie 2022/23 odbył się tam Turniej Sylwestrowy, który powstał jako żeńska odpowiedź na Turniej Czterech Skoczni. Na Villacher Alpen Arena często rozgrywane są zawody niższej rangi.

Parametry skoczni

Punkt konstrukcyjny: 90 m
Rozmiar skoczni (HS): 98 m
Długość najazdu: 85,4 m
Nachylenie najazdu: 35°
Długość progu: 5,9 m
Nachylenie progu: 10,5°
Wysokość progu: 2,87 m
Nachylenie zeskoku: 36°

Punkt konstrukcyjny: 60 m
Rozmiar skoczni (HS): 68 m
Długość najazdu: 64,4 m
Nachylenie najazdu: 29°
Długość progu: 5,18 m
Nachylenie progu: 10,5°
Wysokość progu: 1,7 m
Nachylenie zeskoku: 36°

Dodatkowo w kompleksie sportowym są też mniejsze skocznie K30 i K15. W okolicy przebiegają trasy narciarstwa biegowego, na których również rozgrywane są międzynarodowe zawody pod egidą FIS.

Ponadto obiekt wyposażony jest w igelit, sztuczne oświetlenie, a wokół znajdują się trybuny, które mogą pomieścić aż 18 tys. osób. Alpen Arena obejmuje również malutkie skocznie dla dzieci, boisko wielofunkcyjne, lodowisko, obiekty do wspinaczki i wspinaczki lodowej, tor saneczkowy dla dzieci, strzelnicę i wiele innych. Łącznie przez cały rok na jej terenie można uprawiać aż 18 różnych dyscyplin sportowych.

Villacher Alpen Arena, Villach, źródłó: sv-villach.au
Villacher Alpen Arena, źródłó: sv-villach.au

Rekordy

DATA USTANOWIENIAIMIĘ I NAZWISKOODLEGŁOŚĆ
1.02.2008David Unterberger103,5 m
5.02.2006Marcin Bachleda101 m
5.02.2006Daniel Lackner100 m
8.12.2001Adam Małysz99,5 m
8.12.1995Masohiko Harada99 m
8.12.1995Mika Laitinen94,5 m
rekordziści skoczni w Villach

Polacy na skoczni w Villach

Od wielu lat w Villach nie odbywają się zawody Pucharu Świata ani Letniego Grand Prix, toteż obecnie skaczący zawodnicy nie odnosili znaczących sukcesów na tym obiekcie. Nie oznacza to jednak, iż Polacy nie zapisali się w jego historii. 8 grudnia 2001 roku w konkursie najlepszy okazał się Adam Małysz. Wylądował wtedy na odległości 99,5 m, i w rezultacie ustanowił rekord skoczni.

Dzień później odbył się konkurs drużynowy. Co ciekawe, Polacy uplasowali się na najniższym stopniu podium. Wystąpili wtedy w składzie: Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień i Łukasz Kruczek.

Pięć lat później do grona rekordzistów skoczni dołączył także Marcin Bachleda, który skoczył 101 m w Pucharze Kontynentalnym.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródła: villacheralpenarena.at, sv-villach.at, fis-ski.com, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać