YOG w Gangwon: Andreas Gfrerer ze złotem, Jarząbek dziesiąty

Reprezentant Austrii – Andreas Gfrerer – triumfuje podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2024 w Gangwon! Podium rywalizacji dopełnili Włoch Manuel Senoner, a także Niemiec Jonatan Graebert. Najlepszy z biało-czerwonych – Kacper Jarząbek – ostatecznie zakończył zmagania na 10. miejscu.

Manuel Senoner, Andreas Gfrerer, Jonatan Graebert, fot. Jonathan Lovelock

Zawody poprzedziła seria próbna, rozgrywana z 35., 36. oraz 34. belki startowej.

Najlepszy rezultat zanotował Andreas Gfrerer. Austriak poszybował na odległość 104.5 metra, co było najdłuższym skokiem. Drugi wynik wywalczył Słowak Hektor Kapustik, który uzyskał taki sam dystans. Trzecia nota należała do Włocha Manuela Senonera (101 m), a czołową piątkę dopełnili Szwajcar Finn Kempf (102 m), a także Niemiec Jonatan Graebert (102.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków na HS109

O godzinie 04:45 czasu polskiego, rozpoczęła się seria konkursowa skoków na obiekcie Alpensia Ski Jumping Centre (HS109) w Pyeongchangu. Na starcie zjawiło się trzydziestu dwuboistów.

Pewnym liderem na półmetku rywalizacji, okazał się reprezentant Austrii – Andreas Gfrerer. Austriak oddał najdłuższy skok na odległość 112 metrów, lądując zaledwie 1.5 metra przed oficjalnym rekordem skoczni. Dzięki dalekiej próbie, Gfrerer zyskał dwadzieścia osiem sekund przewagi nad drugim Hektorem Kapustikiem. Słowak szybował równie daleko, a ostatecznie wylądował na linii, oznaczającej rozmiar obiektu Alpensia Ski Jumping Centre (HS109). Najlepszą trójkę dopełniał Fin Eemeli Kurttila (107 m; +0:34).

Ze stratą jednej sekundy do podium, na czwartej lokacie, sklasyfikowany został Włoch Manuel Senoner, który oddał skok na 105.5 metra. O pół metra dalej wylądował najlepszy z reprezentantów Niemiec – Johann Unger (106 m; +0:36).

Dopiero na szóstym miejscu, plasował się dobrze radzący sobie na treningach, David Liegl. Reprezentant Austrii zaprezentował 105-metrową próbę, a na starcie tracił czterdzieści sześć sekund do swojego rodaka. Siódmy rezultat zanotował drugi z Niemców – Jonatan Graebert (102 m; +0:57).

Czołową dziesiątkę domknęli Czech Lukas Dolezal (102 m; +1:05), Szwajcar Finn Kempf (100 m; +1:21), a także najlepszy z biało-czerwonych – Kacper Jarząbek (102.5 m; +1:32).

Drugi z reprezentantów Polski – Piotr Nowak – po skoku na 96 metr, zajmował szesnastą lokatę.

Rywalizację w całości przeprowadzono z 37. platformy startowej.

Andreas Gfrerer, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 6 km

O 7:40 czasu polskiego, rozpoczął się wyścig na sześć kilometrów.

Na półmetku biegu, na pewnym prowadzeniu znajdował się Gfrerer. Austriak posiadał 31.5 sekundy przewagi nad Manuelem Senonerem. Na trzecim miejscu znajdował się David Liegl (+56.0), lecz kroku dorównywali mu Johann Unger, Eemeli Kurttila, a także Jonatan Graebert.

Ostatecznie po złoty medal sięgnął lider po serii skoków – Andreas Gfrerer. Austriak pokonał sześciokilometrową trasę w czasie 13:23.1 minuty. Na drugim stopniu podium, ze stratą 24.3 sekundy do triumfatora, uplasował się Włoch Manuel Senoner, który po rywalizacji na skoczni, zajmował czwarte miejsce. Brązowy krążek wywalczył Niemiec Jonatan Graebert (+45.1), a tuż za jego plecami z minimalną stratą, znalazł się reprezentant Austrii David Liegl.

Czołową piątkę dopełnił drugi z Niemców – Johann Unger (+1:00.1), a tuż za nim sklasyfikowany został Czech Lukas Dolezal (+1:00.7). Spadek na siódme miejsce zanotował Fin Eemeli Kurttila (+1:20.0), zaś ósmy rezultat uzyskał Szwajcar Finn Kempf (+1:55.3). Dziewiątą notę wywalczył Norweg Erik Leiraamo (+1:55.3).

Najlepszy z reprezentantów Polski – Kacper Jarząbek – utrzymał swoją dziesiątą lokatę, zajmowaną po skokach. Ostatecznie Piotr Nowak (+3:22.7), uplasował się na dziewiętnastym miejscu.

Hektor Kapustik (+2:02.3), plasujący się na drugiej pozycji, po rywalizacji na skoczni, zakończył konkurs z jedenastym wynikiem.

Najlepszy czas biegu uzyskał siedemnasty Martin Lubin. Francuz pokonał sześciokilometrową trasę w czasie 12:46.6.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na środę zaplanowany został konkurs drużyn mieszanych. O godzinie 3:45 czasu polskiego, odbędzie się seria skoków, poprzedzona rundą próbną. Następnie o 7:30 rozpocznie się bieg 4 x 3.3 km.

źródło: informacja własna