31 zawodników przetestuje Letalnicę

przez Martyna Okrzesik

Już w środowy poranek, 31 zawodników przetestuje skocznię do lotów narciarskich – Letalnicę (HS240), na dzień przed kwalifikacjami do piątkowego konkursu Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy. W zmaganiach wezmą udział reprezentanci gospodarzy, a także Austriacy. Ponownie z numerem pierwszym na belce startowej zasiądzie Rok Tarman.

Letalnica (HS240), fot. Neja Tamshe

W najbliższą środę, rozpoczną się coroczne testy słoweńskiej skoczni do lotów narciarskich – Letalnicy (HS240), przed finałowym weekendem Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy. Transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na oficjalnym profilu na Instagramie @sloskinordicteam. W efekcie Live rozpocznie się 20 marca o godzinie 10:00 czasu polskiego.

W tym roku obiekt przetestuje łącznie 31 zawodników. Oprócz reprezentantów gospodarzy, dodatkowo na belce startowej zasiądzie trzech Austriaków – Stefan Rainer, Louis Obersteiner oraz Peter Resinger.

Niestety, w tym roku w sprawdzianie weźmie udział zaledwie dwóch dwuboistów. Ostatecznie na starcie pojawią się tylko Gasper Brecl oraz Uros Vrbek. Ten drugi, tegorocznej zimy, nie wziął udziału w żadnych zawodach międzynarodowych. Przypomnijmy, że przed rokiem swoje skoki na Letalnicy zaprezentowali dwuboiści z Francji (Metteo Baud & Laurent Muhlethaler), Finlandii (Eero Hirvonen & Ilkka Herola), a także Amerykanin – Niklas Malacinski. Ponadto w tym roku swoich prób nie odda Słoweniec Matic Garbajs.

ZOBACZ TEŻ: PETER PREVC KOŃCZY KARIERĘ. ,,DECYZJA DOJRZEWAŁA OD DWÓCH LAT”

Lista testerów Letalnicy

1. Rok Tarman (ND Rateče Planica)
2. Tone Petek (ND Rateče Planica)
3. Gorazd Završnik (SSK Ljubno BTC)
4. Mark Hafner (SK Triglav Kranj)
5. Luka Bubulj (SK Triglav Kranj)
6. Matić Zelnik (SK Triglav Kranj)
7. Tadej Benedik (SK Triglav Kranj)
8. Enej Marolt (SSK Iliria)
9. Miha Sinčič (SSK Ilirija)
10. Maj Pagon (SSD Stol Žirovnica)
11. Nik Heberle (SSD Stol Žirovnica)
12. Aljaž Zupan (SSD Stol Žirovnica)
13. Uroš Vrbek (SSK Šmartno na Pohorje)
14. Marcel Stržinar (Jury SSK Norica)
15. Ernest Prišlič (SK Zagorje)
16. Urban Sušnik (NSK Tržič FMG)
17. Urban Remic (SK Triglav Kranj)
18. Nejc Toporiš (SK Triglav Kranj)
19. Jernej Presečnik (SSK Ljubno BTC)
20. Jošt Sušnik (SK Triglav Kranj)
21. Matija Štemberger (SSK Ilirija)
22. Lojze Petek (ND Rateče Planica)
23. Gašper Brecl (SSK Mislinja)
24. Urh Rošar (SSK Mislinja)
25. Ozbe Zupan (NSK Tržič FMG)
26. Mark Hafnar (SK Triglav Kranj)
27. Jan Bombek (SSK Velenje)
28. Rok Masle (SSK Iliria)
29. Louis Obersteiner (Austria)
30. Stefan Rainer (Austria)
31. Peter Resinger (Austria)

Ožbe Zupan, fot. Martyna Okrzesik

Rok Tarman po raz kolejny odda pierwszy skok

Kolejny raz, 26-letni Rok Tarman rozpocznie środowe testy Letalnicy. Po raz pierwszy ten zaszczyt przypadł mu w 2019 r., a zadanie to pełnił nieprzerwanie aż do ubiegłego roku. Wówczas jako pierwszy wystartował Bor Pavlovčič, który oddał swój ostatni skok w karierze.

– „Szczerze mówiąc, to spore wyzwanie, ale dam z siebie wszystko. Chciałem wczoraj rzucić okiem na całość, ale ostatecznie nie miałem czasu, więc dowiem się wszystkiego w środę” – powiedział Tarman. – „Mam tutaj doświadczenie, mam też dobry kombinezon, który uszył mi Robert Kranjec. Ogólnie rzecz biorąc, mam w nogach odpowiednią ilość skoków, a jedno marzenie już w tym roku spełniłem, a mianowicie wykonałem lot na odległość ponad 200 metrów. Udało mi się przekroczyć ten dystans w Oberstdorfie” – dodaje Słoweniec.

– „W ostatnich tygodniach myślałem o tym, czy dostanę kolejną szansę na ponowne skakanie jako pierwszy. Spodziewałem się tego, ale to nie była moja decyzja. Ostatecznie fakt, że mam już doświadczenie, prawdopodobnie zaważył na tym, że teraz tu jestem. O decyzji dowiedziałem się wczoraj. Dziś mam jeszcze zawody krajowe w Kranju, więc jutro będę w pełni gotowy do testów” – wyjaśnia Rok Tarman.

Przypomnijmy, że zeszłoroczne testy ostatecznie zostały przerwane po groźnym upadku Taja Ekarta. Wówczas 18-letni Słoweniec, medalista zeszłorocznych mistrzostw świata juniorów w Whistler, stracił równowagę w powietrzu i upadł w okolicę setnego metra i sturlał się na sam dół obiektu. Dodatkowo zawodnik złamał nartę, a także niewiele zabrakło by druga z nich z całej siły uderzyła w skoczka.

ZOBACZ TEŻ: DALEKI LOT PRISLICA, GROŹNY UPADEK EKARTA

Ponadto najdłuższy lot podczas ubiegłorocznych prób oddał 29-letni Ernest Prislic. W rezultacie Słoweniec wylądował na lini 247-metra, lecz niestety nie ustał swojej próby. Ostatecznie zawodnik wstał o własnych siłach, bez większych obrażeń.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: sloski.si

0 komentarzy
5

Może ci się spodobać