Alpen Cup w Seefeld: Dominacja Jiriego Konvalinki, Jarząbek osiemnasty

przez Martyna Okrzesik

Po piątkowej rundzie prowizorycznej, nadszedł czas na pierwszy konkurs w zimowym cyklu Alpen Cup w kombinacji norweskiej. W sobotnie popołudnie, dwuboiści prezentowali swoje skoki na obiekcie Toni-Seelos-Olympiaschanze (HS109) w Seefeld, by następnie wystartować w biegu na pięć kilometrów. Ostatecznie, podobnie jak w PCR, konkurencję zdominował Czech Jiri Konvalinka. Najlepszym z biało-czerwonych okazał się Kacper Jarząbek.

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: ALPEN CUP W SEEFELD: DOMINACJA KONVALINKI W PCR, JARZĄBEK TRZECI!

Seria próbna

Czołowa trójka była niemal identyczna, jak w piątkowej rundzie PCR. Najlepszy w serii próbnej okazał się jej zwycięzca – Jiri Konvalinka. Młody Czech poszybował wówczas na odległość 107 metrów, lądując zaledwie dwa metry przed punktem HS. W rezultacie była to najdłuższa próba oddana w serii próbnej.

Drugą notę uzyskał Austriak David Liegl, który w swojej próbie zaprezentował 100.5 metrowy skok. Trzeci rezultat w rundzie próbnej uzyskał reprezentant Polski – Kacper Jarząbek. Polak oddał skok na odległość 98 metrów. Przypomnijmy, że w piątkowym PCR, Jarząbek wywalczył trzecią notę ex aequo z Niemcem Nickiem Schönfeldem (96 m), który w tej serii zajął ósme miejsce.

Kacper Jarząbek, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: ALPEN CUP W SEEFELD: TRIUMF KATHARINY GRUBER!

Seria skoków na HS109

O 15:03 ruszyła pierwsza część zawodów, rozgrywana na skoczni. Wszyscy zawodnicy, oprócz Czecha Konvalinki, oddawali swoje próby z 19. platformy startowej.

Podczas serii ocenianej skoków, ponownie zdecydowanie najdalej szybował Konvalinka. Czech startował z obniżonej platformy startowej, dzięki czemu do jego noty zostało doliczone 4.6 punktu. W efekcie po raz kolejny uzyskał odległość 107 metrów, co na półmetku zmagań dało mu pewne prowadzenie. Wówczas na drugiej pozycji plasował się reprezentant Austrii – David Liegl, który po skoku na 106 metrów, tracił aż 58 sekund do lidera. Czołową trójkę dopełnił reprezentant Niemiec Jonatan Gräbert (104 m; +1:00.1).

ZOBACZ TEŻ: JIŘÍ KONVALINKA: ,,CHCĘ ZAWSZE CIESZYĆ SIĘ SPORTEM.”

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

Za trzema najlepszymi zawodnikami, plasował się najwyżej sklasyfikowany reprezentant Słowenii – Jost Juvan. Słoweniec poszybował na odległość 106 metrów i na starcie tracił do lidera minutę i jedenaście sekund. Najlepszą szóstkę dopełnili Austriak Andreas Gfrerer (103 m; +1:12) oraz Niemiec Nick Schönfeld (102.5 m; +1:27).

Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Francji, był plasujący się na siódmym miejscu Lilian Treand. Francuz oddał skok na 105 metr i tracił półtorej minuty do Konvalinki.

Dobry występ reprezentantów Polski

Miłym aspektem okazała się obecność dwóch reprezentantów Polski w czołowej dziesiątce. Ostatecznie najlepszym z biało-czerwonych okazał się Kacper Jarząbek (+1:32), który poszybował na odległość 103 metrów. Tuż za jego plecami, znajdował się jego rodak – Tymoteusz Dyduch (101 m; +1:32). Czołową dziesiątkę domknął reprezentant Niemiec – Albin Stenzel (100.5 m; +1:33).

Podczas konkursu skoków, doszło do aż siedmiu dyskwalifikacji, za nieprzepisowy kombinezon. Ostatecznie wykluczeni z zawodów zostali Włoch Bryan Venturini, Polak Jakub Cieślar, Niemcy Moritz Terei i Lucas Mach, Austriacy Tobias Aichorn i Leonard Netzer, a także Czech Lukas Dolezal.

Dodatkowo na starcie nie pojawiło się pięciu zawodników – Austriacy Alexander Leitner, David Thuer oraz Moritz Krismayr, Szwajcar Noe Kempf oraz Włoch Felix Mair.

Wyniki pozostałych reprezentantów Polski:
17. Piotr Nowak – 99 m
23. Szymon Dubiel – 96 m
28. Andrzej Waliczek – 98 m
33. Mikołaj Wantulok – 93.5 m
37. Grzegorz Mitręga – 90.5 m
59. Mikołaj Serwatowicz – 78.5 m

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 5 km

O godzinie 16:45 wystartował bieg mężczyzn na pięć kilometrów. Jako pierwszy ruszył Jiri Konvalinka, który na starcie miał prawie minutową przewagę nad rywalami. Ostatecznie to właśnie młody Czech okazał się najlepszy w pierwszym konkursie w Seefeld. Konvalinka dotarł do mety z czasem 12:09.5, co było dopiero trzydziestym szóstym wynikiem biegu.

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

Jako drugi linię mety przekroczył reprezentant Niemiec Jonatan Gräbert, który stracił do triumfatora 36.3 sekundy. Ostatecznie na najniższym stopniu podium uplasował się Austriak David Liegl (+53.1).

Nick Schönfeld (+55.2) po rywalizacji na skoczni, zajmował szóste miejsce, jednak ostatecznie Niemiec, sklasyfikowany został tuż za czołową trójką, natomiast za nim znalazł się jego rodak Albin Stenzel (+56.8), który awansował z dziesiątej pozycji po skokach.

Najlepszym z reprezentantów Włoch, okazał się szósty Manuel Senoner (+58.1), dodatkowo siódmy wynik uzyskał drugi z Austriaków – Andreas Gfrerer (+58.8).

Ósmy Lilian Treand (+1:00.1) był najwyżej sklasyfikowanym wśród reprezentantów Francji. Czołową dziesiątkę domknął Austriak Sebastian Arnold (+1:03.6), a także Niemiec Johann Unger (+1:36.7).

Wyniki zawodów Alpen Cup w Seefeld, fot. Nick Schönfeld

Drugą dziesiątkę otwierał najlepszy wśród Słoweńców – Urban Zajec (+1:38.4).

Najlepszy czas wyścigu uzyskał Czech Jan John (11:14.0), który ostatecznie zajął dopiero 42. miejsce.

Jeśli chodzi o biało-czerwonych, to najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był osiemnasty Kacper Jarząbek (+2:03.4).

Końcowe wyniki pozostałych reprezentantów Polski:
22. Andrzej Waliczek +2:13.1
25. Piotr Nowak +2:32.3
29. Szymon Dubiel +2:39.0
31. Tymoteusz Dyduch +2:41.3
38. Grzegorz Mitręga +2:54.8
48. Mikołaj Wantulok +3:24.8
54. Mikołaj Serwatowicz +5:17.9

Biegu nie ukończył Holender Sean Steenbakkers. Na starcie nie pojawili się natomiast Słoweniec Jost Juvan, Czech Jakub Hnyk oraz Włoch Luca Libener.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne
źródło grafiki: Martyna Okrzesik

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać