Francuskie zawody, kolejne zgrupowania i kontuzje – Newsy (17-23.07.2023)

przez Stylowo z Telemarkiem

Rozpoczęcie letniego sezonu w skokach narciarskich zbliża się wielkimi krokami. Kolejne reprezentacje ogłosiły kadry na zawody Letniego Grand Prix w Courchevel. W minionym tygodniu również odbywały się zawody krajowe we Francji. Ponadto, zaszły również zmiany w kalendarzu zimowego Pucharu Kontynentalnego. Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze ubiegły tydzień przyniósł w świecie skoków narciarskich, to serdecznie zapraszamy do lektury, szczegóły poniżej!

Tremplin du Praz, fot. Artur Bała

Polki trenowały w tunelu aerodynamicznym

Trener Harald Rodlauer wraz z asystentami Stefanem Hulą i Marcinem Bachledą oraz grupą sześciu polskich skoczkiń wybrali się do Sztokholmu. Wszystko to po to, by trenować w tunelu aerodynamicznym. Polki miały okazję spędzić w tunelu dwa razy po cztery godziny. Trener przyznał, że oprócz jednej zawodniczki dla wszystkich pozostałych było to nowe doświadczenie. Opowiedział również, że wszystkie reprezentantki czerpały frajdę z zajęć i zapewnił, że każda z nich z czasu spędzonego w tunelu coś wyniosła.

ZOBACZ TEŻ: POLSKIE SKOCZKINIE TRENOWAŁY W TUNELU AERODYNAMICZNYM

Nicole Konderla, fot. Dominika Śmiech

Zmiany w kalendarzu Pucharu Kontynentalnego

W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, iż zaszły pewne zmiany w kalendarzu Pucharu Kontynentalnego. Inauguracja zawodów odbędzie się w weekend 9-10.12 w Lillehammer, konkursy w Kranju zostały przełożone z 13-14.01 na 02-03.03. Dodatkowo, zawody w Innsbrucku przesunięto z 20-21.01 na 13-14.01. Zmagania w Sapporo, które miały odbyć się w terminie 8-10.02 odbędą się szybciej, bowiem rozegrane zostaną w terminie 20-21.01. Cały kalendarz z nowymi datami poszczególnych zawodów przedstawiamy poniżej.

Markus Müller kontuzjowany

Niestety, kolejny austriacki zawodnik uległ kontuzji. Markus Müller doznał zerwania więzadła w prawym kolanie podczas treningu w Bischofshofen. W wyniku urazu medalista Mistrzostw Świata Juniorów z 2022 roku czeka przerwa rzędu od 6 do 8 tygodni oraz rehabilitacja.

ZOBACZ TEŻ: MARKUS MÜLLER KONTUZJOWANY!

Markus Müller, fot. Zofia Hunkiewicz

Zgrupowanie kadry Czech w Szczyrku i Zakopanem

W ubiegłym tygodniu reprezentacja Czech zagościła w dwóch polskich miastach, aby trenować przed nadchodzącymi zawodami z cyklu Letniego Grand Prix. W Szczyrku oraz Zakopanem pojawili się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Do krótkiej fotorelacji z treningów reprezentacji naszych sąsiadów zapraszamy tutaj.

Veronika Jencova, fot. Martyna Okrzesik

Zawody krajowe w Chamonix

W czwartek, 20 lipca odbyły się krajowe zawody w skokach narciarskich we Francji. Zawodnicy oraz zawodniczki rywalizowali ze sobą w kategoriach U15 oraz U17. Wśród młodszej kategorii triumfował Robin Delval przed Gabinem Hatonem oraz Carlem Alaphilippem. Wśród kobiet natomiast zwyciężyła Lou Alaphilippe. Drugą pozycję objęła Capucine Mesnil, a podium dopełniła Aziloe Cahu.

Jeśli chodzi o kategorię starszą, u mężczyzn to Marceau Liardon odniósł triumf. Drugą lokatę zapewnił sobie Sebastien Woodbridge, natomiast miejsce trzecie należało do Abela Clevya. Dodatkowo, w rywalizacji kobiet niepokonana okazała się Mathilde Bacconnier. Za nią kolejno uplasowały się Justine Mengin oraz Marie Thomas Couturaud.

ZOBACZ TEŻ: ZAWODY W CHAMONIX: TRIUMF DELVALA, ALAPGILIPPE, LIARDON ORAZ BACCONNIER.

U17 – od lewej Sébastien Woodbridge, Marceau Liardon oraz Abel Clevy

Remont skoczni w Novym Meste na Moravach

Po wielu latach czeskie skocznie na Vysočině zyskały duże szanse na modernizację, a kompleks skoczni Na Šibenici ma otrzymać kolejny obiekt. Po otrzymaniu dotacji z miasta oraz ministerstwa oba obiekty zyskały szanse na nowe życie, a prace nad nimi idą bardzo sprawnie.

ZOBACZ TEŻ: TRWAJĄ REKONSTRUKCJE SKOCZNI W NOVYM MESTE NA MORAVACH.

źródło: skoky.net

Składy poszczególnych reprezentacji na inaugurację Letniego Grand Prix

Joséphine Pagnier, Emma Chervet wśród kobiet oraz Valentin Foubert, Alessandro Batby i debiutant Enzo Milesi – tak prezentują się kadry Francji na zawody Letniego Grand Prix w Courchevel.

ZOBACZ TEŻ: SKŁAD KADRY FRANCJI NA ZAWODY LETNIEGO GRAND PRIX W COURCHEVEL

Godnym uwagi również jest fakt, iż reprezentant Słowacji Hektor Kapustik również dostał szasnę zaprezentowania się w cyklu letnich zawodów.

ZOBACZ TEŻ: HEKTOR KAPUSTIK ZADEBIUTUJE W ZAWODACH LETNIEGO GRAND PRIX!

Polskę w Courchevel reprezentować będzie pięciu zawodników. Będą to Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Kacper Juroszek, oraz Maciej Kot.

ZOBACZ TEŻ: SKŁAD KADRY POLSKI NA ZAWODY LETNIEGO GRAND PRIX W COURCHEVEL

Reprezentacja Włoch również odkryła karty co do swoich kadr. Italię na obiekcie Tremplin du Praz reprezentować będą Alex Insam, Giovanni Bresadola oraz Francesco Cecon. Dodatkowo, szansę na zaprezentowanie się dostała również jedna z włoskich skoczkiń – Lara Malsiner.

ZOBACZ TEZ: SKŁAD KADRY WŁOCH NA ZAWODY W COURCHEVEL I SZCZYRKU

Giovanni Bresadola, fot. Martyna Okrzesik

Zawody w Autrans

W sobotę, 22 lipca odbyły się kolejne krajowe zawody we Francji. Tym razem zawodnicy mierzyli się ze sobą w trzech kategoriach – mężczyzn, kobiet, oraz U17 mężczyzn.
W kategorii mężczyzn triumfował Enzo Milesi. Drugą i trzecią pozycję zajęli kombinatorzy – Marco Heinis i Laurent Muhlethaler. Kategorię kobiet natomiast zwyciężyła Josephine Pagnier z dość wyraźną przewagą nad wiceliderką Emmą Chervet oraz trzecią Marion Droz Vincent.
Kategoria U17 przyniosła triumf Marceau Liardona. Druga lokata należała do Sebastiena Woodbridge, zaś trzecią pozycję zapewnił sobie Abel Clevy.

ZOBACZ TEŻ: MILESI, PAGNIER ORAZ LIARDON ZWYCIĘZCAMI W AUTRANS.

od lewej Marco Heinis, Enzo Milesi, Laurent Muhlethaler, fot: FFS

W tym samym dniu odbyły się również zawody krajowe Francji w kombinacji norweskiej, w tych samych kategoriach co zawody w skokach narciarskich. W kategorii mężczyzn w biegu na 10 km zwycięstwo odniósł Laurent Muhlethaler. Za nim kolejno uplasowali się Matteo Baud oraz Antoine Gerard. W skokach natomiast miejsce Gerarda zajął Mael Tyrode.
Wśród kobiet po biegu na 5 km liderką okazała się Maela Didier. Tuż za nią znalazły się Lena Brocard oraz Oriane Didier. Ostatecznie po próbach na skoczni na pierwszym stopniu podium stanęła Lena Brocard przed Justine Mengin oraz Marion Droz Vincent.

Kategoria U17 po starcie na dystansie 5 km prowadzenie objął Marceau Liardon. Drugą pozycję zapewnił sobie Florent Chiappa, a trzecie miejsce wywalczył Augustin Tanchoux. Ostatecznie po zmaganiach na skoczni pewne zwycięstwo odniósł Marceau Liardon przed Simonem Pagnierem oraz Florentem Chiappą.

ZOBACZ TEŻ: MUHLETHALER, BROCARD ORAZ LIARDON TRIUMFOWALI W AUTRANS.

Matteo Baud, Laurent Muhlethaler, Mael Tyrode, źródło: FFS

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać