Hektor Kapustik zadebiutuje w zawodach Letniego Grand Prix!

przez Martyna Okrzesik

Bez wątpienia 16-letni Hektor Kapustik jest ogromną nadzieją dla słowackich skoków narciarskich. Młody Słowak miesiąc temu zaprezentował się na Igrzyskach Europejskich 2023 w Zakopanem, gdzie szczególnie udany okazał się dla niego start na Wielkiej Krokwi. Już za tydzień, Kapustik zadebiutuje podczas zmagań Letniego Grand Prix we francuskim Courchevel.

Hektor Kapustik, fot. Martyna Okrzesik

Debiut w zawodach Letniego Grand Prix

Kapustik w rozmowie z czeskim portalem skoky.net wyjawił swoje plany na najbliższy czas. W rezultacie 16-letni reprezentant Słowacji, zadebiutuje w przyszłym tygodniu podczas zmagań Letniego Grand Prix we francuskim Courchevel na obiekcie Tremplin du Praz.

– ,,Plany są odważne. 17 lipca wyjeżdżamy na obóz FIS Małych Narodów w Planicy. Potem czeka mnie krótka regeneracja nad morzem i stamtąd jedziemy prosto do Courchevel, na moje pierwsze zawody Letniego Grand Prix. Następnie planujemy Grand Prix w Szczyrku – a później zobaczymy. Wierzę, że będę się dalej doskonalił się w skokach i w zależności od tego jak będę skakał oraz czy będzie na to wystarczająca ilość środków, okaże się czy pojadę na Puchar Świata zimą. Wystartowanie w Turnieju Czterech Skoczni to takie moje śmiałe marzenie. Czeka mnie również start na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży i Mistrzostwach Świata Juniorów. To będą główne imprezy sezonu zimowego” – wyjawił Kapustik.

O marzeniach związanych ze startem w zawodach Pucharu Świata, Kapustik mówił już miesiąc temu, podczas rozmowy z naszym portalem, po konkursie na Wielkiej Krokwi. Wraz z młodym Słowakiem poruszyliśmy temat jego startów i dalszego trenowania kombinacji norweskiej.

– ,,Myślę, że chcę być skoczkiem narciarskim, ale uważam, że treningi kombinacji norweskiej są także bardzo dobre dla skoczków narciarskich. Planuję teraz nadal trenować biegi na nartorolkach. Na ten moment nie wiem, czy będę konkurował w zmaganiach w kombinacji norweskiej podczas zimy, natomiast chciałbym startować w zawodach Pucharu Świata” – komentował Kapustik. Naszą pełną rozmowę z młodym Słowakiem, możecie przeczytać klikając w poniższy link.

PEŁNA ROZMOWA: HEKTOR KAPUSTIK: ,,CHCIAŁBYM STARTOWAĆ W ZAWODACH PUCHARU ŚWIATA.”

Hektor Kapustik, fot. Martyna Okrzesik

Powrót Słowaka na Letnie Grand Prix

Po prawie 10 latach, Słowacy doczekają się swojego męskiego reprezentanta w zmaganiach Letniego Grand Prix. Ich ostatni zawodnik, miał okazję wystartować w sierpniu 2013 roku w ramach pierwszoligowej rywalizacji w Almatach. Tomas Zmoray zajął wówczas 40., a także 46. miejsce w konkursie. Następnie wielokrotnie odpadał w kwalifikacjach, bądź startował w zawodach niższej rangi. Ostatni start na arenie międzynarodowej zaliczył 13 marca 2014 roku, podczas kwalifikacji na skoczni mamuciej w Harrachovie.

Przyszłość słowackich skoków

16-latek trenuje obecnie pod okiem Vladimira Fraka, przy pomocy swojego ojca Adriana Kapustika. Trenuje w słowackim klubie KPSLSK. Ze względu na zły stan skoczni w kraju, dosyć często trenuje na polskich obiektach w Szczyrku, a także w Zakopanem.

– ,,Klub zapewnia mi kompleksowy trening sportowy oraz trening kondycyjny. Jestem reprezentantem Słowacji w Słowackim Związku Narciarskim. Niestety, ten związek działa dopiero rok, więc to dopiero poczatek. Na Słowacji mieliśmy okres około 2-3 lat, kiedy nie funkcjonował żaden związek i w tym okresie nasz klub zajmował się wszystkim, od przygotowań po zawody. Mamy trochę dofinansowania z Unii, część wyjazdów pokrywa Dukla, a resztę rodzice” – dodał Kapustik.

Szczególne osiągnięcia, jak i perspektywy pojawiły się w słowackich skokach narciarskich, a za największe talenty uznawani są Tamara Mesikova oraz Hektor Kapustik. Dodatkowo perspektywiczna okazuje się młoda Kira Kapustikova, młodsza siostra Hektora, która stale deklasuje swoje rywalki w zmaganiach ORLEN Cup. Tym samym, skoki stały się priorytetem dla federacji.

ZOBACZ TEŻ: SKOKI NARCIARSKIE PRIORYTETEM DLA SŁOWACKIEJ FEDERACJI

 „Skoki narciarskie zaczęły u nas działać i rozwijać się po wielu latach. Śmiem twierdzić, że właśnie w skokach narciarskich mamy najbardziej obiecującą drużynę juniorów” – powiedział Marián Baláž, szef sekcji dyscyplin nordyckich w Bratysławie, podczas kwietniowej konferencji prasowej.

Hektor Kapustik, fot. Zofia Hunkiewicz

 „W sekcji narciarstwa klasycznego ta drużyna jest dla nas priorytetem. Ich perspektywy są ogromne i musimy stworzyć im jak najlepsze warunki i poprowadzić ich na dwa szczyty. Są to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2025 w Trondheim i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 . Obowiązkiem związku i naszej sekcji jest, aby w latach 2025 i 2026 drużyny pokazały swój pełny potencjał i w kolejnym cyklu olimpijskim były produktem reprezentującym federację” – dodał Marián Baláž.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, skoky.net, sportky.zoznam.sk

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać