Honorowy Kamil Stoch. Bilety na Puchar Świata już w sprzedaży – Newsy

przez Martyna Okrzesik

Co nowego w świecie skoków narciarskich? W Planicy odbyły się Mistrzostwa Świata Weteranów, gdzie na podium stanęli Polacy. Kamil Stoch uzyskał honorowe obywatelstwo gminy Poronin, a w Trondheim zakończono długie prace nad większą skocznią. W rezultacie bilety na Puchar Świata trafiły do sprzedaży, a także poznaliśmy harmonogramy zawodów w Polsce. Dodatkowo pewien słoweński junior powrócił na skocznię, po długiej przerwie, wynikającej z kontuzji. Jak zawsze wspomnimy o debiutanckich punktach i zdobytych prawach startu! To i wiele więcej w poniższym artykule.

Mistrzostwa Świata Weteranów Planica 2022

W Planicy odbyły się Mistrzostwa Świata Weteranów, podczas których na podium mogliśmy zobaczyć reprezentantów Polski. W efekcie Dawid Kaszuba z klubu ZKN Sokół Zagórz obronił swój tytuł sprzed roku na skoczni HS45. Dodatkowo drugą pozycję zajął Jakub Mirowski – skoczek z Łodzi. Natomiast trzecią lokatę uzyskał Niemiec Marco Hoffmann.

Jakub Mirowski, Dawid Kaszuba, Marco Hoffmann

– „Na skoczni K56 rywalizacja była zacięta, walka była o każdy metr. Moje dobre skoki pozwoliły wywalczyć 3 miejsce, z którego jestem naprawdę dumny bo rywale byli mocni. Skocznia K42 nie należy do moich ulubionych, ale udało się oddać najdalsze skoki ze wszystkich rywalizujących na tej skoczni i wygrać! Dziękuję wszystkim, którzy mi pomagali wspierali pomagali mi w treningach i przygotowaniach do tej imprezy.” – komentuje Dawid Kaszuba.

– „Cóż to były za zawody! Do Polski przywiozłem srebro za skocznię K42 po niesamowitej walce z Dawidem Kaszubą. Pewien niedosyt pozostawiła skocznia K56, gdzie po bardzo słabym pierwszym skoku z kiepskimi notami i rewelacyjnym drugim zająłem 4te miejsce, ze stratą 0,2 do podium… Teraz wiem co czuł Halvor, kiedy w Oberstdorfie także nie powiodło mu się na skoczni normalnej. […] Dziękuję wszystkim za wsparcie! – komentuje Jakub Mirowski.

Kamil Stoch honorowym obywatelem

W dniu 13 września w Hotelu Tatry na Polanie Zgorzelisko wręczono Kamilowi Stochowi honorowe obywatelstwo gminy Poronin za liczne zasługi dla polskiego sportu.

– „Bardzo dziękuję pani wójt za tak znaczące wyróżnienie. Mam nadzieję, że sprostam wyzwaniu bycia tym honorowym obywatelem i będę dalej sobą” – komentuje Kamil Stoch.

Kamil Stoch

Bilety na Puchar Świata już w sprzedaży!

W efekcie od 16 września do sprzedaży trafiły bilety na zawody Pucharu Świata w Wiśle oraz Zakopanem. Natomiast 15 września odbyła się przedsprzedaż tylko dla osób, które zakupiły bilety na konkursy Letniego Grand Prix w Wiśle. Wejściówki na wydarzenia można nabyć w serwisie ebilet.pl. Tym samym, poznaliśmy także harmonogramy zawodów.

Harmonogram zawodów Pucharu Świata w Wiśle (HS134):

Czwartek, (03.11.2022):
19:00 – odprawa techniczna kobiet
20:00 – odprawa techniczna mężczyzn

Piątek, (04.11.2022):
12:00 – oficjalny trening kobiet
14:00 – kwalifikacje kobiet
16:00 – oficjalny trening mężczyzn
18:15 – kwalifikacje mężczyzn

Sobota, (05.11.2022):
11:00 – seria próbna kobiet
12:00 – pierwsza seria konkursowa kobiet
15:00 – seria próbna mężczyzn
16:00 – pierwsza seria konkursowa mężczyzn

Niedziela, (06.11.2022):

11:00 – kwalifikacje kobiet
12:00 – pierwsza seria konkursowa kobiet
14:30 – kwalifikacje mężczyzn
16:00 – pierwsza seria konkursowa mężczyzn

Skocznia im. Adama Małysza (HS134), fot. Martyna Okrzesik

Harmonogram zawodów Pucharu Świata w Zakopanem (HS140):

Piątek (13.01.2023):
15:30 – oficjalny trening
18:00 – kwalifikacje

Sobota (14.01.2023):
15:00 – seria próbna 
16:00 – konkurs drużynowy

Niedziela, (15.01.2023)
15:00 – seria próbna
16:00 – konkurs indywidualny

Wielka Krokiew (HS140), fot. Martyna Okrzesik

Duża skocznia w Trondheim gotowa!

Skocznia Granåsen ostatni raz gościła zawody Pucharu Świata 14 marca 2019 roku. W kolejnych latach zmagania najwyższej rangi nie odbywały się w norweskim Trondheim, z uwagi na pandemię covid-19 oraz trwającą przebudowę obiektu. Po zakończeniu sezonu 2020/2021 dotarła informacja o planach wyburzeniu obiektu. Wszystko z myślą o Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Trondheim w 2025 roku. W grę wchodziła modernizacja, lecz ostatecznie podjęto decyzje o postawieniu nowych obiektów. Tym samym, Kamil Stoch został ostatnim rekordzistom starej Granåsen. Więcej o historii obiektu, możecie przeczytać tutaj. Na większej ze skoczni zostały zakończone prace i jest gotowa do użytku.

Kontuzja Niki Kriznar

W miniony weekend w rumuńskim Rasnovie odbyły się kolejne zawody z cyklu Letniego Grand Prix. Piątkowy dzień rozpoczęto od trzech serii treningowych kobiet, podczas których w czołówce plasowała się Słowenka Nika Kriznar – medalistka olimpijska i zdobywczyni Kryształowej Kuli za sezon 2020/21. O dokładnym przebiegu treningów możecie przeczytać tutaj. W efekcie Krinzar nie wystartowała podczas sobotnich i niedzielnych zmagań, z powodu doznanej kontuzji podczas treningu.

– ,,Niestety, nie wezmę udziału w zawodach. Źle wylądowałam, kiedy skakałam przez płotki. Popełniałam głupi błąd i zabrakło szczęścia” – tłumaczy Nika Kriznar.

Pierwsze punkty i zdobyte prawa startu

Dzięki zdobytym punktom podczas zawodów FIS Cup w Villach, prawo startu w Pucharze Kontynentalnym uzyskał m.in. Czech David Rygl, dzięki zajęciu 19. miejsca w sobotnim konkursie. Wówczas punktował również 29. Słoweniec Nik Gostisa Lah. Natomiast w niedzielę, prawo startu w Pucharze Kontynentalnym wywalczył reprezentant Polski Jakub Wisełka (30 miejsce).

David Rygl, fot. Dominika Śmiech

Jeśli chodzi o Puchar Kontynentalny w austriackim Stams, to swoje debiutanckie punkty w pierwszym z konkursów zdobył Słoweniec Maksim Bartolj, dzięki zajęciu 25. pozycji. Dodatkowo ze zdobytych punktów mógł cieszyć się także Austriak Jonas Schuster, który zajął 19 lokatę w drugim z konkursów. Oprócz tego, punkty w drugim konkursie wywalczył także reprezentant Austrii Maximilian Lienher (26. miejsce), Niemiec Emanuel Schmid (27. miejsce) oraz Austriak Julijan Smid (28. miejsce). W efekcie wszyscy zdobyli prawo startu w zawodach Pucharu Świata.

Maksim Bartolj, fot. Dominika Śmiech

Powrót Słoweńca na skocznię

Po 303 dniach na skocznię powrócił Słoweniec Rok Masle. Zawodnik podzielił się nagraniem skoku z Planicy na swoim profilu na Instagramie. Przypomnijmy, że 18-latek doznał kontuzji podczas jednego z jesiennych treningów w Planicy. W rezultacie wykluczyło go to z udziału w zawodach w sezonie 2021/22, m.in z najważniejszych imprez juniorskich, takich jak marcowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Zakopanem czy EYOF w fińskim Vuokatti.

„Sezon zakończył się dla mnie trochę zbyt wcześnie. Z powodu kontuzji więzadła krzyżowego przedniego, tej zimy nie będę mógł startować. Zamiast skakać, skupię się na czekającej mnie rehabilitacji. Do zobaczenia w przyszłym sezonie, życzę wszystkim powodzenia!” – komentował zawodnik na swoim profilu na Instagramie.

Rok Masle

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne
źródło grafik: Dominika Śmiech, Martyna Okrzesik, Tygodnik Podhalański, Instagram/@nika.kriznar,@rok_masle, @miro.skiflyer, Granåsen Skiteam

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać