Intensywne przygotowywania do sezonu – Newsy (10-16.07.2023)

przez Martyna Okrzesik

Co słychać w świecie skoków narciarskich i kombinacji norweskiej? Miniony tydzień był dosyć spokojny i nie zasypał nas wieloma nowymi informacjami, natomiast jak co niedzielę, przychodzimy do Was z podsumowaniem ostatnich wydarzeń. Większość reprezentacji odbywa teraz zagraniczne zgrupowania, gdyż rozpoczęcie sezonu letniego zbliża się do nas wielkimi krokami. Dodatkowo dotarła do nas przykra informacja o kontuzji jednej z francuskich zawodniczek. Ostatecznie wyłoniono także firmę, która podejmie się renowacji skoczni w Predazzo, z myślą o nadchodzących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich zaplanowanych na 2026 rok.

Okres zgrupowań

Trwają intensywne przygotowywania do sezonu letniego. Większość reprezentacji wyjeżdża obecnie na zagraniczne obozy. W minionym tygodniu kilka drużyn postanowiło również za miejsce swoich przygotowań wybrać polskie skocznie.

Oberhof

Kadra narodowa Polski oraz juniorzy wybrali się na obóz do niemieckiego Oberhofu. Zawodnicy rozpoczęli swoje zgrupowanie w poniedziałek, natomiast zakończyli je w piątek. Treningi zakończyły się wewnętrznym sprawdzianem dla skoczków. – ,,Było to owocne zgrupowanie. Jestem bardzo zadowolony z mojej pracy, którą wykonałem” – komentował Aleksander Zniszczoł.

Tymoteusz Amilkiewicz, Wiktor Szozda, Piotr Żyła, Klemens Joniak, Łukasz Łukaszczyk, źródło: Instagram/@piotr_zyla_official
Jan Galica, Kamil Stoch, źródło: Instagram/@evenement_zakopane
Zakopane

Swoje zgrupowanie w Polsce zakończyli reprezentanci Włoch. Giovanni Bresadola, Alex Insam, Francesco Cecon oraz Andrea Campregher w poniedziałek przenieśli się ze Szczyrku, w którym trenowali w ubiegłym tygodniu, do Zakopanego, gdzie oddawali skoki na Wielkiej Krokwi. Natomiast żeńska reprezentacja Italii przebywa obecnie na obozie w Ramsau.

Alex Insam, fot. Martyna Okrzesik

Natomiast na obiektach w Zakopanem trenowali także zawodnicy z niemieckiej kadry narodowej w kombinacji norweskiej. Dwuboiści oddawali swoje skoki zarówno na Średniej, jak i na Wielkiej Krokwi, a także odbywali treningi na nartorolkach. Dodatkowo między sesjami treningowymi znaleźli czas na zdobycie kilku tatrzańskich szczytów.

– ,,To był fajny tydzień na obozie w Zakopanem. Dużo skoków, a także zebranych kilka metrów wysokości” – skomentował Tristan Sommerfeldt.

– ,,Była to dla mnie premiera – pierwszy raz oddawałem skoki na Wielkiej Krokwi. 15 lat temu byłem w Zakopanem na Mistrzostwach Świata Juniorów, ale wtedy skakałem tylko na starej Średniej Krokwi K85. Skocznia HS140 w Zakopanem jest stałą częścią Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tego lata zawody odbyły się tu po raz pierwszy zmagania rangi Pucharu Świata w ramach Igrzysk Europejskich” – komentował Johannes Rydzek.

Fabian Riessle, Johannes Rydzek, Terence Weber, Vinzenz Geiger, Manuel Faisst, Tristan Sommerfeldt, Jakob Lange, Julian Schmid, źródło: Instagram/@dsv_nordisch
Szczyrk

Obiekty w Szczyrku odwiedziła natomiast reprezentacja Kanady. Oprócz zawodniczek kadry narodowej – Alexandrii Loutitt, Abigail Strate oraz Nicole Maurer – na obozie obecni byli młodzi zawodnicy i zawodniczki, którzy oddawali swoje skoki na mniejszych skoczniach. Na naszym profilu na Instagramie (@stylowoztelemarkiem) relacjonowaliśmy dla Was przebiegi treningów.

– ,,Ten obóz nauczył mnie cierpliwości. Moje skoki nie są takie, jakie chcę, co jest frustrujące. Wiem, że wkładam w to pracę i wierzę, że to przyniesie to efekty, gdy będzie to miało największe znaczenie. Wspaniale spotkać się z naszymi juniorami i zobaczyć, że serce skoków narciarskich w Kanadzie wciąż bije. Oby tak dalej dzieciaki, jesteście inspirujące!” – komentowała Abigail Strate.

Abigail Strate, fot. Martyna Okrzesik

– ,,Kolejny dobry obóz za nami! Cieszę się, że miałam okazję skakać wraz z młodymi Kanadyjczykami! Jestem jeszcze bardziej podekscytowana tym, jak widzę wpływ mojego projektu, który tworzy relacje z młodymi sportowcami i widząc, jak budzi się do życia! Dziękuję wszystkim, którzy pomogli sprowadzić te dzieci do Europy, aby mieć szansę na rozwój, a wszyscy już się poprawili. Do boju Kanado!” – skomentowała Alexandria Loutitt.

Alexandria Loutitt, fot. Martyna Okrzesik
Lillehammer

Natomiast w Lillehammer swoje treningi odbyli reprezentanci Japonii – Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura oraz Sara Takanashi. Ich przebieg także relacjonowaliśmy na naszym Instagramie (@stylowoztelemarkiem). Dodatkowo skoki na Lysgårdsbakken oddawali także skoczkowie z Finlandii oraz Norwegii, a także kombinatorzy z Francji i Norwegii, w towarzystwie Estończyka Kristjana Ilvesa oraz Kazacha Chingiza Rakparova.

Naoki Nakamura, fot. Magdalena Rutkowska
Liberec, Planica, Villach

Jeśli chodzi o reprezentantów Czech, to zarówno skoczkowie, jak i kombinatorzy norwescy oddawali swoje skoki w czeskim Libercu. Natomiast kadra juniorów w skokach narciarskich udała się na zgrupowanie do Planicy i Villach. David Rygl, który należy do drużyny młodzieżowej, pozostał jednak w Czechach ze starszymi zawodnikami.

ZOBACZ TEŻ: DAVID RYGL: ,,MAM NADZIEJĘ, ŻE WSZYSTKO PÓJDZIE W DOBRĄ STRONĘ.”

Jure Šinkovec, Benedikt Holub, Radek Rydl, Roman Koudelka, Krystof Hauser, Gaj Trček, źródło: Instagram/@ceskyskoknalyzich
Filip Krenek, źródło: Instagram/@_fildaa.k_
Chaux-Neuve

Natomiast reprezentanci Francji trenowali na swoich domowych skoczniach w Chaux-Neuve. – ,,Za nami udane zgrupowanie w Premanon i Chaux Neuve. Kilka dobrych wrażeń, a także poprawa w skokach. Teraz wracamy na treningi do Courchevel” – podsumował Jules Chervet.

Jules Chervet, źródło: Instagram/@jules_chvt

Kontuzja Julii Clair

Przykra informacja dotarła z francuskiej kadry narodowej kobiet w skokach narciarskich. Julia Clair upadła podczas jednego z treningów w Chaux-Neuve na skoczni La Côté Feuillée. W efekcie u reprezentantki Francji doszło do zerwania więzadeł krzyżowych przednich. Z oficjalnego komunikatu FFS dowiadujemy się, że starty Clair w sezonie 2023/2024 dobiegły końca. Kontuzja Clair wydarzyła się lekko ponad 2 tygodnie przed inauguracją Letniego Grand Prix we francuskim Courchevel. Przypomnijmy, że przed rokiem Francuzka stanęła tam na podium, plasując się na 3. pozycji.

SZCZEGÓŁY: JULIA CLAIR KONTUZJOWANA!

Julia Clair, źródło: Instagram/@cimalpes_alpine_team

Renowacja skoczni w Predazzo

Edilvanzo Srl z Cavalese wyremontuje obiekty do skoków narciarskich w Predazzo, z myślą o nadchodzących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2026. Ostatecznie firma z Fiemme wygrała przetarg w kryterium oferty najkorzystniejszej ekonomicznie. Edilvanzo Srl z Cavalese jest częścią tymczasowego stowarzyszenia firm i działa jako agent, podczas gdy Elettroteam Srl z Predaia (Trento) i MO.CA.M Srl z Bienno (Brescia) będą zleceniodawcami wraz z grupą projektową. Łączna wartość robót to prawie 16,8 mln euro, a prace muszą zostać zakończone w ciągu 450 dni wydania protokołu odbioru robót. W efekcie powstaną skocznie o rozmiarach HS143 i HS109, na miejscu poprzednich obiektów HS135 oraz HS106.

– ,,Kiedy budowa zostanie zakończona będziemy mieli nowoczesny i funkcjonalny obiekt do trenowania skoków narciarskich, gotowy na organizację najważniejszych zawodów na świecie, który zostanie ulepszony dzięki pracy zespołu kierowanego przez firmę z trzydziestoletnim doświadczeniem, co jest bardzo pozytywną informacją” – wyjaśnia prezydent prowincji Trydent Maurizio Fugatti

źródło: iltquotidiano.it

ZOBACZ TAKŻE POPRZEDNIE PODSUMOWANIE TYGODNIOWYCH NEWSÓW: KONTUZJA ASCHENWALDA, POWRÓT EDER! – NEWSY (03.07-9.07.2023)

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, Instagram, iltquotidiano.it

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać