Kadry Czech na nadchodzący sezon, upadek Graneruda! – Newsy (5.06-11.06.2023)

przez Aleksandra Rajewicz

W minionym tygodniu wydarzyło się wiele interesujących wydarzeń w świecie narciarstwa klasycznego. Między innymi poznaliśmy składy reprezentacji Czech na nadchodzący sezon, zarówno w skokach narciarskich jaki i w kombinacji norweskiej, a także plany dotyczące przebudowy największej skoczni w Stanach Zjednoczonych. Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze stało się w minionym tygodniu to serdecznie zapraszamy do lektury, szczegóły poniżej!

Jan Vytrval, Jiri Konvalinka, Lukas Dolezal, fot. Martyna Okrzesik

Upadek Graneruda podczas treningu i rezygnacja z Igrzysk Europejskich

Wtorkowe treningi na norweskim obiekcie w Lillehammer nie miały szczęśliwego zakończenia dla Halvora Egnera Graneruda. Norweg podczas jednej z prób na skoczni HS-98 zaliczył groźnie wyglądający upadek. Najlepszy zawodnik minionej zimy trafił na dokładne badania, na szczęście sam poszkodowany poinformował o braku jakichkolwiek złamań.

– ,,Po raz pierwszy tej wiosny spróbowałem skakać ze sprzętem dostosowanym do nowych zasad” – przyznał Norweg na Instagramie Hopplandslaget.

Jednak z powodu poniesionych lekkich obrażeń zawodnik nie może trenować, dlatego ostatecznie Norweg sam wycofał się z Igrzysk Europejskich. Zatem lista czempionatu zmniejszy się o jednego zawodnika, gdyż na miejsce Graneruda nie zostanie powołany nowy zawodnik. Norwegowie wyślą jedynie czterech zawodników.

ZOBACZ TEŻ: KADRA NOWEGII NA IGRZYSKA EUROPEJSKIE

WIDEO Z UPADKU:

Źródło: instagram.com@/hopplandslaget

Wielki powrót amerykańskiej skoczni narciarskiej

Po wielu latach prób i zapowiedzi, wszystko wskazuje na to, że pogłoski o przebudowie skoczni w Ironwood w końcu się spełnią. Największa skocznia narciarska w Ameryce była ważnym punktem na mapie skoków narciarskich w XX wieku, po raz ostatni zawody gościły na niej w 1994 roku. Od tamtej pory obiekt był wyłącznie atrakcją turystyczną. Jednak według zapowiedzi ma się to zmienić. Jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć się renowacja obiektu Copper Peak.  W poprzednim roku projekt modernizacji otrzymał 20 milionów dolarów od stanu Michigan. Zgodnie z planami organizatorów, przebudowa Copper Peak ma rozpocząć się 14. czerwca, zaś zakończyć się 1. września 2024 roku. Nowa Copper Peak ma posiadać wymiary K-161 oraz HS180.

Sandro Pertile zapewnia, że jeżeli modernizacja Copper Peak będzie postępować zgodnie z planem, to Ironwood szybko powróci do zawodów międzynarodowych. Dyrektor Pucharu Świata powiadomił, że jeśli obiekt zostanie oddany we wrześniu, pierwsza rywalizacja odbędzie się już w październiku podczas Letniego Grand Prix. O ile wszystkie zapowiedzi się spełnią to będą pierwsze zawody na tym obiekcie od 30 lat.

fot. skisprungschanzen

Kadry Czech na sezon 2023/2024

W tym tygodniu poznaliśmy również kadry reprezentacji Czech na nadchodzący sezon zarówno w skokach narciarskich, jak i kombinacji norweskiej.

Skład sztabu trenerskiego reprezentacji Czech w skokach narciarskich będą tworzyć 35-letni Słoweniec Gaj Trček, któremu będzie asystował Jure Šinkovec. Słoweńcy poprowadzą kadrę, w której skład wejdą Roman Koudelka, Benedikt Holub, Radek Rýdl i Kryštof Hauser. Koudelka będzie startował w zawodach Pucharu Świata od początku sezonu, natomiast reszta zawodników występować będzie w zawodach niższej rangi.

Kadrę kobiet reprezentować będą Karolína i Anežka Indráčkove, Klára Ulrichová oraz Veronika Jenčová, ich trenerem pozostanie Martin Bayer. Natomiast w skład grupy juniorów wejdą David Rygl, Daniel Škarka, Filip Křenek, Vojta Stolarz, Jan Ošmera i Lukáš Jeřábek, zaś ich trenerem będzie František Vaculík.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: SKŁAD KADRY CZECH W SKOKACH NA SEZON 2023/2024

Jednak to niejedyne kadry ujawnione w tym tygodniu przez naszych zachodnich sąsiadów, pojawiły się również składy zawodników specjalizujących się w kombinacji norweskiej.

Martin Zeman został nowym trenerem reprezentacji narodowej, asystować mu będzie Tomáš Vančura. Ostatecznie w składzie kadry narodowej nie zaszły szczególnie wielkie zmiany względem poprzedniej zimy. W dalszym ciągu pozostali w niej Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout oraz Lukáš Daněk. Nową twarzą w kadrze stał się 19-letni reprezentant Jiří Konvalinka.

Trenerem drużyny juniorów został Vladimír Šmíd, a jego asystentem będzie Marek Šablatura. Powołanie do kadry juniorskiej otrzymali Lukáš Doležal, Jáchym Hrdina, Jan John, Radim Sudek oraz Ondřej Balatka. W składzie kobiecym znalazły się dwie zawodniczki: Jolana Hradilova oraz Tereza Koldovská, ich próby będzie nadzorował Mark Šablatura.

SZCZEGÓŁY: SKŁAD KADRY CZECH W KOMBINACJI W SEZONIE 2023/2024

Warto wspomnieć, że męska część kadry trenowała ostatnio na obiektach w Szczyrku. Fotorelację z tych treningów możecie zobaczyć na naszej stronie. ZOBACZ

Lukas Dolezal, fot. Martyna Okrzesik

Kolejna gwiazda nie pojawi się w Zakopanem

Rekordzistka świata 25-letnia Słowenka Ema Klinec, która początkowo była w składzie kobiet na Igrzyska Europejskie, jednak nie pojawi się w czerwcu na polskiej ziemi. Na początku miesiąca Słoweński Komitet Olimpijski dokonał zmiany, której skutkiem jest absencja Klinec na zakopiańskich skoczniach. Jako zastępstwo swoją szansę w wydarzeniu otrzyma Katra Komar. Jednak powód nieobecności najdalej latającej kobiety jest nieznany. Warto wspomnieć, że zawodnika tydzień temu triumfowała podczas krajowych zmagań organizowanych przez klub Žiri.

WIĘCEJ O ZMAGANIACH SPRZED TYGODNIA: TUTAJ

Ema Klinec
Ema Klinec źródło: https://berkutschi.com/

Nowy stary trener Kobayashiego

W poprzednich miesiącach dowiedzieliśmy się o wielkich zmianach u japońskiego zawodnika Ryōyū Kobayashiego. Po nie do końca udanej zimie w wykonaniu reprezentanta kraju kwitnącej wiśni, zawodnik zdecydował się na szczególne zmiany w swoim szkoleniu. Japończyk opuścił klub Tsuchiya Home Ski Club, w którym trenował od 2015 roku i założył własny Team Roy. W tym tygodniu poznaliśmy szkoleniowca, który będzie nadzorował zawodnika. Jak się okazało mężczyźni dobrze się znają, gdyż nowym trenerem jest Janne Väätäinen. 48-latek w latach 2011-2019 był trenerem w klubie Kobayashiego. To pod jego opieką Japończyk sięgnął po pierwszą Kryształową Kulę. Szkoleniowiec z północy Europy jest ściśle związany z Japonią, skąd pochodzi jego żona, a także w kraju kwitnącej wiśni narodziło się dziecko małżeństwa.

Ryoyu Kobayashi fot. Neja Tamshe

Niecodzienne przygotowania do sezonu Maren Lundby

Maren Lundby jest niezaprzeczalnie jedną z najlepszych zawodniczek wszechczasów. Warto wspomnieć jednak o tym, że zawodnika od kilku sezonów ma problemy z wagą. W czasie przedsezonowym Norweżka przygotuje się do nadchodzącej zimy w niecodzienny sposób, bowiem postanowiła spróbować swoich sił w piłce nożnej wraz z zawodniczkami Kolbu KK.

ZOBACZ TEŻ: PIŁKARSKIE TRENINGI LUNDBY

fot. Anders Bakkerud Larsen/NRK

ZOBACZ TEŻ: REKRUTACJA DO STYLOWO Z TELEMARKIEM!

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media : FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
5

Może ci się spodobać