Mistrzostwa Finlandii w Rovaniemi: Korhonen i Herola mistrzami kraju

Po piątkowej rywalizacji mistrzostw Finlandii w skokach narciarskich, nadszedł czas na zmagania dwuboistów. W sobotnie przedpołudnie na obiekcie Ounasvaara (HS100) w fińskim Rovaniemi przeprowadzono czempionat w kombinacji norweskiej, w którym po złote medale sięgnęli Minja Korhonen, a także Ilkka Herola. W kategorii juniorów mistrzowskie tytuły uzyskali Lumia Nurmela oraz Peter Räisänen.

Minja Korhonen, źródło: Instagram: @olympicteamfinland / Roni Lukkarinen

Konkurs mężczyzn

W zmaganiach wystartowało szesnastu zawodników, w tym sportowcy na co dzień specjalizujący się tylko w skokach narciarskich, tacy jak Niko Kytosaho, czy Antti Aalto. Na starcie pojawili się także dwuboiści dobrze znani z rywalizacji Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, jednak w zawodach zabrakło Eero Hirvonena.

Na półmetku czempionatu, na czele plasował się lider fińskiej kadry w skokach narciarskich – Niko Kytosaho. Zawodnik oddał najdłuższy skok, wynoszący 98 metrów. O jeden metr bliżej wylądował jego kolega z drużyny – Antti Aalto, który tracił do niego dwa punkty i osiem sekund. Czołową trójkę dopełniali ex aequo dwuboiści Otto Niittykoski (93 m; +1:02), a także reprezentant Chin – Jiawen Zhao (96 m; +1:02).

Piąty rezultat zanotował Kalle Heikkinen (92 m; +1:18), zaś szósty wynik uzyskał Ilkka Herola (91 m; +1:20), który jest członkiem fińskiej kadry narodowej w kombinacji norweskiej. Siódmą notę wywalczył Herman Happonen (91 m; +1:30), ósmą Jesse Pääkkönen (89 m; +1:42), natomiast dziewiątą Henri Kavilo (86.5 m; +2:10). Najlepszą dziesiątkę domknął Paavo Romppainen (85.5; +2:20).

źródło: oh.fi

Ostatecznie smaku zwycięstwa w krajowym czempionacie zaznał Ilkka Herola, który jako pierwszy pokonał dziesięciokilometrową trasę w czasie 24:50.4 min. Na drugim stopniu podium, z zaledwie trzysekundową stratą, uplasował się Otto Niittykoski, który był najwyżej sklasyfikowanym dwuboistą po serii skoków. Brązowy medal zawisł na szyi Hermana Happonena (+31.1).

Za czołową trójką sklasyfikowany został Jesse Pääkkönen (+47.4), zaś czołową szóstkę dopełnili Arttu Mäkiaho (+58.0), który uzyskał najlepszy czas biegu oraz reprezentant Chin – Jiawen Zhao (+2:20.8).

Dziesiątkę domknęli Arsi Tietäväinen (+3:47.8), Jarkko Lankinen (+3:53.6), Valtteri Holopainen (+4:52.1), a także Lauri Lankinen (+6:50.2).

Znaczny spadek zanotowali skoczkowie narciarscy. Najlepiej z nich zaprezentował się jedenasty Antti Aalto (+7:44.0), natomiast Niko Kytosaho (+11:08.4) zajął przedostatnią pozycję.

Konkurs mężczyzn do lat 18

W zmaganiach mężczyzn do lat 18 wzięło udział dwunastu zawodników. Ostatecznie triumf wywalczył Peter Räisänen, który pokonał dystans 7.5 km w czasie 19:46.0 min. Podium rywalizacji dopełnili Aapeli Karislahti (+19.0), a także Markus Maaninka (+35.0). Wyniki w czołowej piątce zanotowali również lider po serii skoków – Juho Ojala (+56.0) oraz Jere Kukkonen (+1:22.0), który uzyskał najlepszy czas biegu.

Konkurs kobiet

W rywalizacji kobiet wystartowało siedem reprezentantek Finlandii. Zdecydowaną faworytką do złotego medalu od początku była 16-letnia Minja Korhonen, która na swoim koncie ma już podium w zawodach Pucharu Świata. Dwuboistka okazała się liderką po rywalizacji na skoczni, dzięki próbie na 90 metr. Wówczas stała się jedyną zawodniczką, która zdołała uzyskać punkt K. Czołową trójkę dopełniały Heta Hirvonen (85 m; +0:36), a także Anna Kerko (77.5 m; +2:00).

Ostatecznie złotą medalistką krajowych mistrzostw według oczekiwań została Korhonen. Zawodniczka pokonała pięciokilometrową trasę w czasie 14:01.7 min. Podium uzupełniły Heta Hirvonen (+1:34.5) oraz Anna Kerko (+3:26.2). Wyniki w czołowej piątce zanotowały również Lumia Nurmela (+3:35.0), a także Petra Torvinen (+3:53.8).

Konkurs kobiet do lat 18

W zmaganiach kobiet do lat 18, złoty medal wywalczyła Lumia Nurmela. Zawodniczka przebiegła dystans 5 km w czasie 17:18.0. Drugą notę uzyskała Julia Äikiä (+1:40.0).

źródło: informacja własna, oh.fi