Paweł Szyndlar wyjeżdza do Norwegii. ,,Priorytetem jest dla mnie zbieranie doświadczenia na zawodach COC”

przez Martyna Okrzesik

Paweł Szyndlar, po zawodach ORLEN Cup w Szczyrku wyjawił, że planuje dłuższy pobyt w Norwegii. Kombinator norweski poinformował o decyzji dotyczącej swojej podróży, rzeczywistości funkcjonowania poza kadrą oraz celach na przyszłość.

Paweł Szyndlar, fot. Martyna Okrzesik

Pawł Szyndlar ponownie znalazł się poza kadrą na nadchodzący sezon 2023/2024. Ostatecznie powołanie do kadry narodowej w kombinacji norweskiej, otrzymał jedynie Andrzej Szczechowicz. W rezultacie Szczechowicz ma mieć zapewnione szkolenie wraz z drużyną austriacką.

Warto wspomnieć, że zawodnik zaczął trenować skoki narciarskie w wieku 16 lat. Szyndlar pochodzi z Jasielnicy Rosielnej, gdzie najbliższe skocznie narciarskie znajdują się w Zagórzu, oddalonym o około 40 km. Z czasem kombinator przeprowadził się do Szczyrku, aby poświęcić się profesjonalnemu trenowaniu kombinacji norweskiej. W rezultacie zmienił także klub z ZKN Sokół Zagórz na SS-R LZS Sokół Szczyrk.

ORLEN Cup w Szczyrku

W miniony weekend, na kompleksie skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku, odbyła się pierwsza edycja zawodów ORLEN Cup w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. W konkursach skoków, w kategorii Open, Szyndlar zajął kolejno 11. oraz 13. miejsce. Natomiast okazał się najlepszy w kombinacji norweskiej, wyprzedzając drugiego Miłosza Krzempka oraz zawodnika kadry narodowej – Andrzeja Szczechowicza.

ZOBACZ TEŻ: ORLEN CUP: DUBLET MARUSIAKA, KAPUSTIKA I DYDUCHA!

Miłosz Krzempek, Paweł Szyndlar, Andrzej Szczechowicz, źródło: Instagram/@szyndlar

– ,,Drugi po skoku i pierwszy czas biegu, jest okej na początku tego sezonu! Dziękuję trenerowi Szczepanowi Kupczakowi, za prowadzenie mnie od początku maja, mimo że w 100% nie znał swojej przyszłości w PZN. Już za dwa tygodnie wyjeżdżam do Norwegii na dłużej! W sumie to nie wiem nawet na ile bo nie kupuję biletu powrotnego. Powodów jest kilka, ale na spokojnie w następnym poście wszystko wyjaśnię” – komentował Paweł Szyndlar, po zawodach ORLEN Cup w Szczyrku.

Wyjazd do Norwegii

W rezultacie niespełna 23-letni dwuboista, zamieścił wpis na swoim profilu na Instagramie (@szyndlar), tłumaczący jego decyzję o wyjeździe do Skandynawii.

– ,,Dlaczego wyjeżdżam do Norwegii? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Szukałem w różnych miejscach jakiegoś wsparcia materialnego np. w mojej ukochanej miejscowości, w gminie Jasienica Rosielna. Nie, bo nie ma takiej uchwały. W województwie. Nie, bo się spóźniłem i już nie ma funduszy, mimo twoich wysokich osiągnięć” – wyjawia kombinator.

– ,,Choć mam wsparcie finansowe od firmy DREWGER, za które bardzo dziękuję, to w przypadku bycia nieobjętym finansowaniem z PZN-u, które obejmuje wyjazdy na obozy, sprzęt i transport na zawody typu COC, potrzebuję po prostu więcej i chyba muszę zarobić na to” – dodaje Szyndlar.

Paweł Szyndlar, źródło: Instagram/@szyndlar

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026

– ,,Choć jest to chyba najgorsza opcja, bo zamiast odpoczywać po treningu, to ja będę musiał iść do pracy. To i tak wolę to zrobić, ponieważ priorytetem jest dla mnie zbieranie doświadczenia na zawodach COC czyli Pucharu Kontynentalnego, na który czasami koszty wyjazdu to około 5 tysięcy złotych, które muszę jakoś uzbierać, a licząc, że weekendów tych zawodów jest 9, to trzeba trochę uzbierać. To doświadczenie startowe, którego nadal mam mało, jest mi potrzebne bym dobrze zaprezentował się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które są moim celem, a myślę że jest to realny cel, ponieważ aktualnie jestem 2 zawodnikiem według rankingu PZN. Jednak chciałbym podziękować Polskiemu Związkowi Narciarskiemu (prezesowi Fickowskiemu) za możliwość treningu pod okiem Szczepana Kupczaka, który jest odpowiedzialny za grupę juniorów kombinacji norweskiej” – kończy wpis.

ZOBACZ RANGING PZN W KOMBINACJI NORWESKIEJ ZA SEZON 2022/2023

Minione sezony

Paweł Szyndlar został brązowym medalistą Letnich Mistrzostw Polski 2022 w kombinacji norweskiej. Minionej zimy wystartował na Zimowej Uniwersjadzie 2023 w Lake Placid w USA, gdzie dwukrotnie uplasował się na 11. miejscu, natomiast w sprincie drużynowym reprezentacja Polski zajęła 6. pozycję. W zawodach Pucharu Kontynentalnego zaprezentował się tylko raz, w niemieckim Oberstdorfie, podczas którego wywalczył 46. miejsce, pomimo upadku. W sezonie 2021/2022 punktował czterokrotnie, gromadząc sumę 59 punktów, co w efekcie sklasyfikowało go na 47. pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu.

Paweł Szyndlar, fot. Vivienne Stycz

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, Instagram/@szyndlar

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać