Pokal Argeta w Planicy: Garbajs i Malovrh zwyciężają

W środowe popołudnie, odbyła się kolejna w tym sezonie rywalizacja w ramach cyklu Pokal Argeta w kombinacji norweskiej. Zawodnicy oddawali swoje skoki na obiekcie Srednja skakalnica (HS102), w pięciu kategoriach. Wśród złotych medalistów znaleźli się między innymi Matic Garbajs, Lovro Markelj Dovzan, czy Tia Malovrh.

Matic Garbajs, Matic Hladnik, źródło: Instagram/@sskilirija

Mladinci do 16 let

W zmaganiach mężczyzn do lat 16, wystartowało dziewięciu zawodników, z roczników 2008-2009. Wszyscy oddawali swoje skoki na 18. platformy startowej.

Liderem na półmetku zmagań okazał się reprezentant SK Zagorje – Lovro Percl Serucnik. Zawodnik zaprezentował najdłuższą próbę, na dystans 93 metrów, dzięki czemu uzyskał 30-sekundową przewagę nad drugim Anze Breclem. Dwuboista z SSK Mislinja poszybował na odległość 90 metrów. Czołową trójkę dopełniał wówczas Jost Luka Pavlic (88 m; +0:52).

Lokaty w najlepszej szóstce zanotowali także Timon Brglez (87 m; +1:00), Anze Juvan (85.5 m; +1:12) oraz Mark Kreze (84 m; +1:24).

źródło: sloski.si

Następnie przeprowadzono wyścig na dystans 5 kilometrów, w którym wzięli udział wszyscy zgłoszeni zawodnicy. Ostatecznie swoją pozycję lidera obronił Lovro Percl Serucnik, który dotarł do mety z czasem 16:37.0 min, co było dopiero trzecim wynikiem biegu. Najlepszy rezultat uzyskał sklasyfikowany na drugiej lokacie Timon Brglez (+11.0), zaś podium dopełnił Anze Brecl (+1:01.54).

Najlepszą szóstkę domknęli Mark Kreze (+1:54.0), Ozbej Sinkovec (+2:35.0), a także Anze Juvan (+3:08.0).

Mladinke do 18 let

W jedynej przeprowadzonej kategorii kobiet, wystartowały cztery zawodniczki z roczników 2007-2008. Dwuboistki swoje próby prezentowały z 22. poziomu najazdu.

Na prowadzeniu po serii skoków, znalazła się Tia Malovrh, która oddała najdłuższy skok na odległość 88.5 metra. O jeden metr bliżej wylądowała Teja Pavec, która na starcie traciła dziewięć sekund do liderki. Kolejne lokaty zajmowały Manca Kobentar (82 m; +0:51), a także Brina Susnik (76 m; +1:20).

Ostatecznie po biegu na dystans 2.5 km, po zwycięstwo sięgnęła Tia Malovrh, która uzyskała najlepszy czas biegu, wynoszący 8:21.0 min. Na drugim stopniu podium uplasowała się Teja Pavec (+1:04.0), natomiast kolejne lokaty objęły Manca Kobentar (+2:14.0) oraz Brina Susnik (+2:44.0).

Mladinci do 18 let

Rywalizacja mężczyzn do lat osiemnastu, liczyła trzech zawodników, z rocznika 2007. Kombinatorzy norwescy oddawali swoje skoki na 16. belki startowej.

Najdłuższy skok zaprezentował Zan Anzic, który tym samym plasował się na prowadzeniu po rywalizacji na skoczni. Drugą lokatę, z 12-sekundową stratą do lidera, obejmował Aljaz Janhar (84 m). Trzeci wynik należał wówczas do Liama Magdica (77 m; +1:18).

Aljaz Janhar, fot. Martyna Okrzesik

Ostatecznie lokaty nie uległy zmianie. Smaku zwycięstwa zaznał reprezentant ND Ratece – Planica, Zan Anzic. Zawodnik pokonał 5-kilometrową trasę, w czasie 16:03.0 min, co było drugim wynikiem biegu. Najlepszy czas wyścigu uzyskał drugi Aljaz Janhar (+4.0), zaś na najniższym stopniu podium stanął Liam Magdic (+2:14.0).

Mladinci do 20 let

Konkurencja mężczyzn do lat 20, liczyła dwóch zawodników, którzy odpychali się z 16. poziomu najazdu.

Liderem po serii skoków, okazał się Urban Zajec. Dwuboista z SK Triglav Kranj poszybował na dystans 87.5 metra. O jeden metr bliżej wylądował Lovro Markelj Dovzan, który na starcie tracił dziesięć sekund do swojego rywala.

Lovro Markelj Dovzan, fot. Martyna Okrzesik

Końcowo po triumf sięgnął Lovro Markelj Dovzan, który pokonał 10-kilometrową trasę w czasie 26:08.0 min, co okazało się najlepszym czasem biegu. Na drugim stopniu podium, uplasował się Urban Zajec (+34.0).

Člani

W najstarszej kategorii mężczyzn, na starcie zjawiło się siedmiu zawodników, z roczników 1999-2004. Obowiązywała 16. belka startowa.

Pewnym liderem na półmetku rywalizacji okazał się reprezentant SSK Ilirija – Matic Garbajs. Dwuboista zaprezentował najdłuższy skok na dystans 98.5 metra, który dał mu 40-sekundową przewagę nad zajmującym drugą pozycję zawodnikiem SSK Norica Ziri. Erazem Stanonik oddał próbę na 95 metr, zaś trzeci Jost Susnik (+1:18) wylądował o trzy metry bliżej.

Kolejne pozycje zajęli Matic Hladnik (88.5 m; +1:32), David Muhic (88 m; +1:42), Aleks Muhic (87 m; +1:56), a także Matija Zelnik (92.5 m; +2:16).

Matic Garbajs, źródło: Instagram/@matic_garbajs03

Następnie zawodnicy wystartowali w wyścigu na dystans 10 km. Złotym medalistą rywalizacji okazał się Matic Garbajs, który pokonał wyznaczoną trasę w czasie 23:58.0 min, co było drugim wynikiem biegu. Najlepszy rezultat wywalczył Erazem Stanonik (+15.0), który ostatecznie utrzymał swoją drugą lokatę. Na najniższym stopniu podium uplasował się reprezentant NSK Trzic FMG – Matic Hladnik (+2:56.0).

Kolejne lokaty zajęli David Muhic (+3:09.0), Aleks Muhic (3:42.0), Jost Susnik (+7:50.0) oraz Matija Zelnik (+8:18.0).

źródło: informacja własna