Puchar Kontynentalny w Lillehammer: Zwycięstwo Skoglunda!

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami drugi zaplanowany konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Zawodnicy oddali skok na obiekcie HS-98, a następnie wzięli udział w 10-kilometrowym wyścigu. W rezultacie zawody w Lillehammer, zwyciężył reprezentant gospodarzy – Aleksander Skoglund.

Aleksander Skoglund, źródło: Instagram @aleksskoglund

Godzinę przed serią konkursową, wystartowała seria próbna. Zmagania zwyciężył Mario Seidl, który skoczył 94,5 metra. Nie była to jednak najdłuższa próba, bowiem takową uzyskał drugi Simon Mach. Niemiec wylądował na 96 metrze. Przysłowiowe podium, dopełnił Florian Kolb (91 m). Ponadto w czołowej piątce plasowali się również Norwegowie Kasper Moen Flatla (88,5 m) oraz Marius Solvik (88,5 m).

Na starcie nie pojawili się Miłosz Krzempek, Gunnar Gilbertson oraz Shogo Azegami. Ponadto zawodnicy odbijali się z czterech belek, od 8. do 11.

PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków (HS-98)

Podczas serii skoków, która ruszyła o 10:30 i odbyła się w towarzystwie śniegu, obowiązywała 9. platforma startowa. Dzięki 96,5 metrowej, najdłuższej próbie, na czele znalazł się Kasper Moen Flatla. Kolejne miejsca zajmowali Simon Mach (91,5 m), Manuel Einkemmer (92,5 m) oraz Mario Seidl (93,5 m). Dwuboiści uzyskali ośmiosekundową stratę do lidera. Piątą pozycję wywalczył Matic Garbajs (91,5 m).

Jako kolejny uplasował się piątkowy zwycięzca – Jakob Lange, który skoczył 87,5 metra. Florian Kolb (91 m) oraz Torje Seljeset (89,5 m) zdobyli następne rezultaty. Czołową dziesiątkę zamknęli Oleksandr Shumbarets (90 m) oraz Richard Stenzel (88 m).

Kacper Jarząbek, fot. Martyna Okrzesik

Jeśli chodzi o Polaków, najlepiej spisał się Kacper Jarząbek, który po 85,5 metrowej próbie, zajął dwunastą pozycję. Paweł Szyndlar uplasował się jako pięćdziesiąty trzeci (75,5 m), zaś Andrzej Szczechowicz cztery miejsca za nim (71 m).

Dodatkowo do startu nie przystąpili Miłosz Krzempek oraz Shogo Azegami.

PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 10 km

Niedługo po zakończeniu biegu kobiet, ruszył wyścig mężczyzn. Na starcie zabrakło Marca Luisa Rainera. Ponadto do mety nie dobiegł Jesse Paeaekkoenen.

Na półmetku zawodów prowadził Mario Seidl. Ze stratą niecałej sekundy za Austriakiem, biegł Manuel Einkemmer. Jako trzeci, sekundę za liderem, pozycję zajmował Simon Mach. W czołówce znaleźli się także Kasper Moen Flatla i Jakob Lange. Następnie ponad 19 sekund za peletem, kolejną grupę biegową, otwierał Aleksander Skoglund.

Ostatecznie zmagania zwyciężył Skoglund, który wyznaczony dystans przebiegł w czasie 28:53.4 minut. Cztery setne sekundy za Norwegiem, jako drugi dotarł Jakob Lange. Najniższy stopień na podium uzupełnił Fabian Riessle (+1.9). W czołowej piątce lokaty wywalczyli Kasper Moen Flatla (+5.7) oraz Mario Seidl (+7.6).

Następne lokaty zajmowali Simon Mach (+7.6) oraz Manuel Einkemmer (+8.8). W pierwszej dziesiątce plasowało się również dwóch Norwegów – Marius Solvik (+38.3) i Torje Seljset (+42.1) oraz Jonas Fischbacher (+43.0).

Top 10 konkursu w Lillehammer

Jeśli chodzi o reprezentantów Polski, najwyższe miejsce, bowiem 39. zajął Kacper Jarząbek (+2:58.4). Pozycje obok siebie wywalczyli 46. Paweł Szyndlar (+4:08.5) i 47. Andrzej Szczechowicz (+4:22.8).

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter

źródło informacji: własne, fis
źródło grafiki: Instagram @aleksskoglund, Martyna Okrzesik