Puchar Świata w Lahti: Lamparter najlepszy w PCR

przez Martyna Okrzesik

Po dwóch tygodniach nieobecności, powróciły zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W piątkowy poranek, odbyła się runda prowizoryczna na Salpausselce (HS130), w fińskim Lahti. Ostatecznie pod nieobecność Jarla Magnusa Riibera, triumf wywalczył reprezentant Austrii – Johannes Lamparter.

Johannes Lamparter, fot. EXPA

Lista startowa piątkowej rywalizacji dwuboistów liczyła pięćdziesiąt siedem nazwisk, z czternastu reprezentacji. Według wcześniejszych zgłoszeń, w ten weekend na starcie nie pojawią jednak Finowie Wille Karhumma i Herman Happonen. Pierwszy wymieniony, odpuszcza start z racji choroby, zaś drugi z powodu przetrenowania ciała.

Ponadto w Lahti nie pojawi się najwyżej sklasyfikowany Niemiec w klasyfikacji generalnej cyklu – Johannes Rydzek. 32-latek w piątkowy poranek, za pośrednictwem swojego profilu na Instagramie, poinformował o swojej nieobecności z powodu infekcji. Niemiecki dwuboista liczy jednak na powrót do rywalizacji w Oslo.

Na Salpausselce nie wystartuje także Laurent Muhlethaler, który przedwcześnie zakończył sezon. Przypomnijmy, że przed rokiem, Francuz wraz z Matteo Baudem, stanął na trzecim stopniu podium, podczas sprintu drużynowego.

ZOBACZ TEŻ: LAURENT MUHLETHALER KOŃCZY SEZON!

Dodatkowo wielkim nieobecnym w Finlandii jest posiadacz żółtej koszulki lidera Pucharu Świata – Jarl Magnus Riiber. Norwega czekają badania barku, a także chce on się w pełni zregenerować na nadchodzące domowe zawody pierwszoligowe w Norwegii.

ZOBACZ TEŻ: JARL MAGNUS RIIBER ODPUSZCZA ZAWODY PUCHARU ŚWIATA W LAHTI

Pierwszy trening

Punktualnie o godzinie 11:00 czasu polskiego, wystartowała pierwsza seria treningowa mężczyzn na obiekcie Salpausselkä, której rozmiar wynosi równe 130 metrów.  

Najlepszy w tej części zmagań okazał się Kristjan Ilves, reprezentujący Estonię. Dwuboista w swojej próbie oddał skok na rozmiar obiektu, co było najdłuższym wynikiem w tej rundzie. Drugi rezultat zanotował Austriak Franz-Josef Rehrl (128.5 m), zaś czołową trójkę dopełnił jego rodak – Johannes Lamparter (122.5 m). Czwartą notę uzyskał najlepszy z reprezentantów Niemiec – Terence Weber (129.5 m).

Piąty wynik wywalczył Martin Fritz, który również oddał próbę na linię, oznaczającą rozmiar skoczni. Szóstą lokatę objął Stefan Rettenegger (124 m), zaś siódmą pozycję zajął Mario Seidl (129.5 m).

Najlepszą dziesiątkę dopełnili ósmy Joergen Graabak (125 m), ex aequo z Eero Hirvonenem (123.5 m), a także dziesiąty Ilkka Herola (127.5 m).

Dobrą próbę oddał również żegnający się z karierą profesjonalnego sportowca – Leevi Mutru. 28-letni Fin oddał skok na dystans 124 metrów, co przełożyło się na 19. miejsce.

ZOBACZ TEŻ: LEEVI MUTRU KOŃCZY KARIERĘ. ,,NIE CHCIAŁEM, ŻEBY TO WSZYSTKO SIĘ TAK SKOŃCZYŁO”

Pierwsza seria treningowa została rozegrana z 15., 14., 13., a także 12. poziomu najazdu.

Drugi trening

W drugiej sesji treningowej, ponownie na czele tabeli wyników znalazł się jedyny reprezentant Estonii – Kristjan Ilves. Estończyk w swojej próbie poszybował na dystans 126 metrów, z obniżonej platformy startowej, dzięki czemu do jego noty zostało doliczone dodatkowe 4.8 punktu. Na kolejnych dwóch pozycjach uplasowali się reprezentanci Austrii – Johannes Lamparter (126.5 m), a także Mario Seidl, który okazał się autorem najdłuższego skoku w tej części zmagań. Austriak poszybował na odległość 131 metrów, z 14. poziomu najazdu.

Kristjan Ilves, źródło: Instagram/@kristjan.ilves

Następne dwie lokaty należały do niemieckich dwuboistów. Lepszy okazał się 23-letni David Mach (129 m), który podczas ostatniego startu w Otepää, po raz pierwszy w karierze stanął na podium pierwszoligowej rywalizacji, dokładnie na jego trzecim stopniu. Najlepszą piątkę domknął Julian Schmid (125 m).

Szósty wynik zanotował Martin Fritz (125 m), zaś siódmą lokatę wywalczył Thomas Rettenegger 126 m). Wyniki w czołowej dziesiątce uzyskali również Terence Weber (124 m), Espen Bjoernstad (125.5 m), Manuel Faisst (123.5 m).

Dobry występ zaprezentował 19-letni Jiri Konvalinka. Ostatecznie czeski junior, dzięki próbie na 123 metr, uplasował się na 14. miejscu.

Wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Stefan Rettenegger – ukończył drugą rundę treningową na 16. pozycji, po skoku na dystans 116.5 metra.

Ze startu w drugiej serii treningowej zrezygnował 30-letni Franz Josef Rehrl.

Drugi trening odbył się z 14. oraz 13. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGÓW

PCR

O godzinie 13:00 rozpoczęła się piątkowa runda prowizoryczna. Jako pierwszy z belki miał odpychać się 18-letni Valtteri Holopainen, który podczas minionych Mistrzostw Świata Juniorów 2024 w słoweńskiej Planicy, indywidualnie sklasyfikowany został na 18. pozycji. Jednak młody Fin, podobnie jak jego rodak Jesse Paeaekkonen nie zostali dopuszczeni do startu na górze skoczni. Ponadto dyskwalifikację otrzymał reprezentant Czech – Jiri Konvalinka oraz Amerykanin Niklas Malacinski.

ZOBACZ TEŻ: JIŘÍ KONVALINKA: ,,CHCĘ ZAWSZE CIESZYĆ SIĘ SPORTEM.

Po zwycięstwo w PCR sięgnął reprezentant Austrii – Johannes Lamparter. Zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2022/2023, oddał próbę wynoszącą 131 metrów. Lokaty w najlepszej trójce wywalczyli także jego rodacy – Stefan Rettenegger (130 m) i Mario Seidl (131 m).

Czwartą notę uzyskał Norweg Espen Bjoernstad (129.5 m), natomiast piąty wynik zanotował autor najdłuższego skoku Terence Weber (134 m). Szósta lokata przypadła Thomasowi Retteggenerowi (123.5 m), natomiast siódma Joergenowi Graabakowi (124.5 m).

Ex aequo na ósmym miejscu znalazło się aż trzech zawodników – Wendelin Thannheimer (126 m), Ryota Yamamoto (122.5 m), a także Eero Hirvonen (123.5 m).

Podczas rundy prowizorycznej gorzej zaprezentował się triumfator serii treningowych – Kristjan Ilves. Estończyk poszybował na dystans 122 metrów, co przełożyło się na 12. lokatę.

Warto wspomnieć, iż w zawodach bierze udział reprezentant Chin – Jiawen Zhao. Dwuboista ostatecznie po próbie na 126.5 metra, zajął 18. miejsce.

Rundę prowizoryczną rozegrano z 15., 14. oraz 13. platformy startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PCR

Harmonogram zawodów Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Lahti

Sobota, 02.03.2024
09:30 – Seria próbna
10:30 – Seria skoków
14:20 – Bieg Team Sprint 2 x 7,5 km

Niedziela, 03.03.2024
9:00 – Seria próbna
10:00 – Seria skoków
14:00 – Bieg na 10 km (Gundersen)

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać