Puchar Świata w Ramsau: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Zofia Hunkiewicz

Przed nami ostatni w tym roku weekend zmagań Pucharu Świata mężczyzn i kobiet. Tym razem dwuboiści przystąpią do rywalizacji w austriackim Ramsau. W poniższym artykule zamieszczamy kluczowe informacje, takie jak harmonogram, bądź listy startowe. Cofniemy się także do wydarzeń sprzed roku.

W90-Schanze, fot. Sebastian Arnold

Kilka słów o skoczni

Skocznia W90-Schanze, położona jest w austriackim Ramsau, w kraju związkowym Styria. Wszakże historia obecnej skoczni sięga 1995 roku, kiedy to wybudowano ją z myślą o Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w 1999 roku. Mimo to, od 1998 roku, austriacki kurort regularnie organizuje zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej.

Wówczas inauguracyjne zawody na tym obiekcie, zwyciężył Norweg Bjarte Engen Vik, przed dwoma reprezenantami Austrii – Mario Stecherem oraz Felixem Gottwaldem. Kolejnego dnia, triumf wywalczył kolejny Norweg – Kenneth Braaten. Na podium zostali sklasyfikowali także Szwajcarzy – Marco Zarucchi i Urs Kunz.

Jak nazwa obiektu wskazuje, jej punkt K ustyuowany jest na 90 metrze, natomiast rozmiar wynosi 98 metrów.

ZOBACZ TEŻ: W90-SCHANZE – RAMSAU AM DACHSTEIN, AUSTRIA

Listy startowe

W Ramsau, wystartuje trzydzieści dwuboistek, z jedenastu nacji. Na belce zasiądą trzy debiutantki z Austrii. Ponadto w zmaganiach weźmie udział również Joanna Kil. Polka, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zajmuje osiemnastą pozycję.

Pełna lista startowa kobiet

Joanna Kil, fot. Dominika Śmiech

Lista startowa mężczyzn jest dosyć licznej obsadzona. W konkursie pojawi się pięćdziesięciu dwóch zawodników, reprezentujących dwanaście narodów. Również wśród mężczyzn, zadebiutują kadrowicze Austrii.

Pełna lista startowa mężczyzn

Harmonogram

Czwartek, 14.12.2023
15:00 – Start PCR kobiet
17:00 – Start PCR mężczyzn

Piątek, 15.12.2023
9:45 – Seria próbna skoków kobiet
10:00 – Seria skoków kobiet
13:45 – Masowy bieg mężczyzn
15:00 – Bieg kobiet
16:00 – Seria próbna skoków mężczyzn
17:00 – Seria skoków mężczyzn

Sobota, 16.12.2023
8:15 – Seria próbna skoków mężczyzn
9:15 – Seria skoków mężczyzn
10:35 – Seria skoków kobiet
14:00 – Bieg kobiet (Individual Compact)
15:00 – Bieg mężczyzn (Individual Compact)

Chwila wspomnień

W ubiegłym roku, Ramsau gościło zmagania zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pierwszego dnia triumfatorem konkursu został Jarl Magnus Riiber. Drugą pozycję wywalczył również Norweg – Jens Luraas Oftebro. Ponadto na podium został sklasyfikowany Vinzenz Geiger, który kolejnego dnia zwyciężył zawody. Wówczas czołową trójkę dopełnili Johannes Lamparter oraz Jarl Magnus Riiber.

ZOBACZ TEŻ: KOMBINACJA NORWESKA – PUCHAR ŚWIATA W RAMSAU

Jeśli chodzi o rywalizację kobiet, większym zdziwieniem nie powinien być fakt, iż Gyda Westvold Hansen wywalczyła podwójną wiktorię. W sobotę Lisa Hirner oraz Nathalie Armbruster uzyskały rezultaty w czołówce. Drugiego dnia do Hansen, dołączyła była już dwuboistka Annika Sieff oraz ponownie Armbruster.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne, fis
źródło grafiki: Sebastian Arnold, Dominika Śmiech

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać