Polski Związek Narciarski odsłonił karty związane z długo wyczekiwanym podziałem kadr w skokach narciarskich na sezon 2024/2025. – ,,Zespoły zostały zbudowane z myślą o przyszłości. Wszystko w celu niwelowania luki pokoleniowej w najbliższych latach” – komentuje główny szkoleniowiec kadry A, Thomas Thurnbichler.
ZOBACZ TEŻ: PZN OGŁASZA SZTABY TRENERSKIE
Kadry mężczyzn
Kadry narodowe podzielone zostały na zespoły A i B, a także powołano zawodników do trzyosobowych grup bazowych. – ,,W tym roku stworzyliśmy dwie grupy regionalne. Spośród tych zespołów będę nominował najlepszych zawodników na konkursy. Pod uwagę będą brani także zawodnicy z grup bazowych. Jeśli tylko będą prezentować dobry poziom, wówczas będą mieli szansę zakwalifikować się do kadry na zawody” – wyjaśnia Thomas Thurnbichler.
Miejsca w reprezentacji otrzymali również zawodnicy młodego pokolenia. Jak wyjaśnia austriacki szkoleniowiec, wszystko zostało stworzone z myślą o przyszłości, w celu zredukowania luki pokoleniowej. – ,,Zespoły zostały zbudowane z myślą o przyszłości. Wszystko w celu niwelowania luki pokoleniowej w najbliższych latach. Tak szybko, jak będzie to możliwe. Jednocześnie najbardziej doświadczeni zawodnicy będą traktowani w możliwie najlepszy sposób, aby utrzymać ich wysoki poziom, bądź nawet ponownie go podnieść. Czas zrobić krok w przyszłość” – dodaje Austriak.
Kadra A
Nominację do kadry narodowej A otrzymało ośmiu reprezentantów Polski. Ponownie w pierwszej drużynie znaleźli się Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, a także Kamil Stoch, który będzie posiadał szkolenie zindywidualizowane. Ponadto w kadrze A pojawią się trzy nowe nazwiska – Jan Habdas, Kacper Juroszek oraz Tomasz Pilch. Są to osoby powołane przez Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.
ZOBACZ TEŻ: KAMIL STOCH ROZPOCZNIE INDYWIDUALNE TRENINGI
– ,,Myślę, że jasne jest, iż na ten moment Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła są najlepszymi skoczkami w Polsce. Z tego powodu są w mojej grupie i mamy nadzieję, że w szczególności najbardziej doświadczeni zawodnicy nadal będą w stanie liderować reprezentacji w najbliższych latach. Jednocześnie będą rozwijali się młodsi zawodnicy” – mówi trener kadry narodowej.
– ,,W obu grupach, beskidzkiej i podhalańskiej, znaleźli się najbardziej obiecujący skoczkowie młodego pokolenia. W Beskidach są to Jan Habdas, Kacper Juroszek, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł, którzy mają największy potencjał w Polsce. Z tego powodu postawiliśmy na nich. Wybraliśmy ich, aby w pełni skoncentrowani i zmotywowani pracowali ku realizacji celu. Wszystko po to, by zniwelować lukę pokoleniową w ciągu najbliższego roku, bądź dwóch lat” – uzasadnia Thomas Thurnbichler.
Sztab szkoleniowy:
1. Thomas Thurnbichler – trener główny
2. Maciej Maciusiak – asystent trenera głównego
3. Krzysztof Miętus – asystent trenera głównego (wsparcie grupy bazowej w Szczyrku) – wspierany w ramach Programu Super Trener
4. Mathias Hafele – trener techniczny
5. Paweł Gurbisz – fizjoterapeuta
6. Arvid Endler – specjalista ds. szkolenia fazy lotu
7. Maciej Kreczmer – serwisant
8. Daniel Krokosz – psycholog
9. Piotr Krężałek – biomechanik
10. Aleksander Winiarski – lekarz
ZOBACZ TEŻ: ARVID ENDLER: „MOGĘ NAUCZYĆ SKOCZKÓW NARCIARSKICH, JAK EFEKTYWNIE KORZYSTAĆ Z CIAŁA”
Kadra B
Największe zmiany zaszły w reprezentacji B, której głównym szkoleniowcem zostanie Wojciech Topór. W drużynie miejsce otrzymał doświadczony Maciej Kot, a także zawodnicy młodego pokolenia – Tymoteusz Amilkiewicz (r. 2005), Klemens Joniak (r. 2005), Marcin Wróbel (r. 2004), a także Adam Niżnik (r. 2002). Niżnik to osoba powołana przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.
– ,,W podhalańskiej grupie rolę lidera będzie pełnił Maciej Kot, który rozwinął się w poprzednim roku i liczymy na to, że w tym sezonie postawi kolejny krok. Będzie tam też Adam Niżnik, który wszedł już na poziom seniorski. Dysponuje bardzo dobrymi parametrami fizycznymi, co popiera dobrą pracą techniczną. Ma wszystko, czego potrzeba skoczkowi. W tej grupie są też młodsi zawodnicy. Marcin Wróbel wchodzi w wiek seniorski, a do tego są Tymoteusz Amilkiewicz i Klemens Joniak. Wszyscy trzej dysponują wysokim potencjałem, dlatego są w tym zespole” – mówi Thurnbichler.
Grupy bazowe w Szczyrku i Zakopanem
Ponownie powołane zostały dwie grupy bazowe – w Szczyrku i Zakopanem. W każdej z nich znalazło się trzech zawodników. Beskidzki zespół ponownie reprezentować będą Jarosław Krzak oraz Szymon Jojko, do których dołączy Jakub Wolny. W tatrzańskiej ekipie natomiast znaleźli się Jan Galica, Andrzej Stękała i Klemens Murańka.
Sztab szkoleniowy:
1. Wojciech Topór – trener główny
2. Krzysztof Biegun – asystent trenera głównego – wspierany w ramach Programu Super Trener
3. Zbigniew Klimowski – asystent trenera głównego (wsparcie grupy bazowej w Zakopanem)
4. Paweł Leja – fizjoterapeuta
5. Kamil Skrobot – serwisant
Kadra Narodowa Juniorów
Podobnie jak przed rokiem, Polski Związek Narciarski w przygotowaniu juniorów funkcjonować będzie w oparciu o Szkoły Mistrzostwa Sportowego. – ,,Powołani zostali trenerzy główni Kadr Narodowych Juniorów (KNJ). Sztab szkoleniowy stanowić będą również trenerzy pracujący w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Wspomniani szkoleniowcy będą pracowali z zawodnikami lokalnie w oparciu o SMS. Treningi prowadzone będą dla wszystkich uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego, a także wybranych juniorów. Do trenerów głównych Kadr Narodowych Juniorów należeć będzie opracowanie planów, a także organizacja zgrupowań centralnych. Na te obozy powoływani będą zawodnicy SMS lub ci funkcjonujący poza SMS, którzy zostali wybrani przez trenera głównego Kadry Narodowej Juniorów. Zawodników na starty międzynarodowe powoływać będą trenerzy główni Kadr Narodowych Juniorów zgodnie z przedstawionym schematem” – informuje Polski Związek Narciarski.
ZOBACZ TEŻ: SZKOLENIE JUNIORÓW W SZKOŁACH MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
– ,,Najlepsi juniorzy, jak Łukasz Łukaszczyk, Wiktor Szozda czy Kacper Tomasiak będą mieli nasze wsparcie w zakresie sprzętowym oraz treningowym, ale pozostawiliśmy ich w Kadrze Narodowej Juniorów. Ułatwi to kwestie logistyczne. Powinni ukończyć edukację w szkołach. Jeżeli będą w dobrej formie, wtedy latem mogą pojechać z nami na jakieś zgrupowania, by zebrać doświadczenie i poznać sposób pracy szkoleniowców obu grup” – dodaje Thurnbichler.
Sztab szkoleniowy – skoki narciarskie mężczyzn
1. Daniel Kwiatkowski – trener główny KNJ
2. Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego przy SMS Zakopane
3. Robert Mateja – asystent trenera głównego przy SMS Szczyrk
4. Mariusz Chrapek – trener SMS Zakopane
5. Sławomir Hankus – trener SMS Szczyrk
Sztab szkoleniowy – skoki narciarskie kobiet
1. Trener główny KNJ – vacat
2. Jakub Kot – trener SMS Zakopane
3. Jarosław Węgrzynkiewicz – trener SMS Szczyrk
ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR POLSKI W KOMBINACJI NORWESKIEJ NA SEZON 2024/2025
Kadra kobiet
W reprezentacji Polski w skokach narciarskich kobiet miejsca otrzymało sześć zawodniczek, które swoją formę szlifować będą pod okiem Marcina Bachledy. Nominację otrzymały Paulina Cieślar, Wiktoria Przybyła, Anna Twardosz, Nicole Konderla, Pola Bełtowska, a także Natalia Słowik.
ZOBACZ TEŻ: RODLAUER REZYGNUJE Z FUNKCJI TRENERA POLSKICH SKOCZKIŃ! BACHLEDA NOWYM SZKOLENIOWCEM
Bełtowska i Słowik to zawodniczki powołane przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym. Ponadto na prośbę Nicole Konderli, otrzyma ona szkolenie w klubie oraz wsparcie startowe po powołaniu przez trenera głównego.
Sztab szkoleniowy:
1. Marcin Bachleda – trener główny
2. Stefan Hula – asystent trenera głównego – wspierany w ramach Programu Super Trener
3. Fizjoterapeuta – vacat
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
źródło: Polski Związek Narciarski