Zbiór newsów z tygodnia (03.01-09.01.2022)

przez Stylowo z Telemarkiem

FIS Cup w Zakopanem odwołany

Po odwołanym Pucharze Kontynentalnym w Titisee-Neustadt, Lotos Cup’ie w Szczyrku, europejska odwilż dopadła również Zakopane. W dniach 8-9 stycznia na Wielkiej Krokwi (HS140) miały odbyć się zawody z rangi FIS Cup. W środowy poranek Polski Związek Narciarski powiadomił na Twitterze o odwołaniu zaplanowanych zawodów. Powodem odwołania zawodów są wysokie temperatury, ulewne deszcze oraz ciepły wiatr.

W tej chwili dla organizatorów priorytetem jest przygotowanie obiektu na zawody Pucharu Świata w dniach 14-16 stycznia. Poprzez odwołanie konkursów na Wielkiej Krokwi żadna z reprezentacji nie skorzysta z dodatkowych miejsc w Pucharze Kontynentalnym.

Na 29-30 stycznia są zaplanowane konkursy na Średniej Krokwi (HS105) w Zakopanem.

Kamil Stoch wycofany z TCS oraz z PŚ

Poniedziałkowe kwalifikacje na Bergisel w Innsbruck’u dla Kamila Stocha były ostatnim występem w Turnieju Czterech Skoczni. Trzykrotny zdobywca Złotego Orła uzyskał w kwalifikacjach 114 metrów i zajął 59. miejsce. W poniedziałkowy wieczór dyskusje sztabu szkoleniowego na temat Kamila Stocha oraz jego dyspozycji zakończyły się decyzją o wycofaniu Polaka z TCS i najbliższych zawodów PŚ rozgrywanych w Bischofshofen (8-9 stycznia).

Polski Związek Narciarski o decyzji poinformował na Twitterze.

Bez zastępstw za odwołane konkursy PŚK w Japonii

W pierwszej połowie grudnia zostaliśmy poinformowani o odwołaniu wszelkich zawodów w Japonii. W międzyczasie w wielu rozmowach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) snuły się propozycje o rozegraniu zastępczych konkursów pań. Początkowym pomysłem Niemieckiego Związku Narciarskiego (DSV) było rozegranie zawodów pań i panów jednocześnie, lecz finalnie wycofano się z tej opcji. Oficjalnie możemy powiedzieć, że zastępcze konkursy dla pań się nie odbędą.

Kalendarz pań w styczniu poprzez odwołane konkursy jest bardzo ubogi. Ostatnimi zawodami pań były te w Ljubnie, a następnymi będą te w Willingen (28-30 stycznia), rozpoczynając od konkursu drużyn mieszanych.

Ryoyu Kobayashi zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni!

W czwartkowy wieczór w austriackim Bischofshofen zakończył się 70. Turniej Czterech Skoczni. Emocje podczas zawodów sięgały zenitu. Niewątpliwie do faworytów zgarnięcia Złotego Orła byli Karl Geiger, Halvor Egner Granerud czy też Ryoyu Kobayashi. Już od Ruki Japończyk chociażby pokazywał, że ma dobrą formę. Podczas Turnieju dobrą i niespodziewaną formą zaskoczył nas Lovro Kos. Słoweniec stanął na podium w Garmisch-Partenkirchen, zajmując ówcześnie 3. miejsce. Ryoyu Kobayashi zwyciężył klasyfikację TCS, wygrywając tym trzy konkursy. Na podium klasyfikacji znaleźli się również Marius Lindvik oraz Halvor Egner Granerud. W Bischofshofen pierwsze zwycięstwo osiągnął Daniel Huber. Kobayashi oprócz Złotego Orła dodatkowo zgarnął również 100 000 franków szwajcarskich.

Klasyfikacja 70. Turnieju Czterech Skoczni

Stefan Kraft planuje przerwę w skokach

Stefan Kraft należy do jednych z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich we współczesnej historii. Jednakże Austriak sezon 2021/2022 rozpoczął od 53. miejsca w klasyfikacjach w Niżnym Tagile. Stopniowo formował swoją dyspozycję w kolejnych zawodach, lecz w klasyfikacjach w Garmisch-Partenkirchen nie awansował do konkursu, zajmując 59. miejsce. W piątek otrzymaliśmy oficjalną informację, że Kraft planuje przerwę w startach, by w efekcie skupić się na przygotowaniach do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Jego ostatnim startem były zawody w Bischofshofen, które zakończył na 17. miejscu. 28-latek odpuszcza zawody w Zakopanem oraz prawdopodobnie w Titisee-Neustadt.

Reprezentacja Kazachstanu w serii finałowej konkursu drużynowego

W niedzielnym konkursie drużynowym wystąpiło tylko osiem drużyn, co się tyczy z tym, że każda z drużyn zdobyła pucharowe punkty. Bardzo rzadko mamy okazję zobaczyć reprezentację Kazachstanu w drużynowej stawce. Zwykle Kazachowie startują w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego, co nie do końca daje im dobre wyniki. Lecz już kiedy mamy okazję zobaczyć ich w konkursie drużynowym, to zwykle zawody kończą na ostatnim miejscu, nie awansując do finału. Kazachowie ostatni raz wystąpili w serii finałowej 15 lutego 2009 roku w Oberstdorfie, zajmując 8. miejsce.

W Bischofshofen uplasowali się na 8. pozycji z notą 527.6 pkt, zdobywając 50 punktów do Pucharu Narodów.

Klasyfikacja Pucharu Narodów 2021/2022

Oberstdorf z dodatkowymi zawodami Pucharu Kontynentalnego

Odwołany Puchar Kontynentalny, o którym wspominaliśmy w poprzednim zbiorze, który miał odbyć się w Titisee-Neustadt zostaje przeniesiony na skocznię Schattenbergschanze (HS137) w Oberstdorfie. Pokrótce powodem odwołania zawodów w Titisee są niesprzyjające warunki pogodowe. Sytuacja meteorologiczna w Bawarii daje dobry znak żeby rozegrano zawody. W sobotę Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) poinformowała o dodatkowych zawodach. Konkursy z rangi Pucharu Kontynentalnego zaplanowane są na 15-16 stycznia.

Noriaki Kasai na Igrzyskach w roli komentatora!

Noriaki Kasai to jeden zwłaszcza bardzo znanych i utytułowanych japońskich skoczków. Na swoim koncie posiada osiem startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich – pierwsze w 1992 roku rozgrywane w Courchevel, a ostatnie w Pyongyang’u w 2018 roku. Niestety 49-letniego zawodnik w Pekinie nie zasiądzie na belce startowej, lecz na stanowisku komentatorskim!

„Wykorzystując moje doświadczenie jako ośmioletniego uczestnika igrzysk, chciałbym się podzielić z widzami emocjami, jakie daje ta dyscyplina. Lubię wyzwania i czuję nową motywację” – mówi japońskim mediom.

Obok Noriakiego Kasaiego zasiądzie również Shingo Murakami – doświadczony japoński dziennikarz.

Jeśli nie przeczytałeś poprzedniego artykułu, zajrzyj tutaj!

Źródło informacji & grafiki: własne, Twitter; fis/Jure Makovec, Instagram/jfkfeichter, skijumping.pl

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać