Zbiór newsów z tygodnia (22-29.05.2022)

przez Martyna Okrzesik

Kamil Stoch o współpracy z nowym trenerem

Kamil Stoch pozytywnie skomentował dotychczasową współpracę z nowym trenerem – Thomasem Thurnbichlerem. Thurnbichler to zaledwie 32-letni szkoleniowiec, który przed sezonem olimpijskim pełnił funkcję zastępcy Andreasa Widhoelzla – głównego trenera kadry austriackiej, która w minionym sezonie zdobyła Puchar Narodów.

,,Bardzo szybko udało nam się znaleźć wspólny język i podobają mi się nowe pomysły na trening. Jestem pod wrażeniem. Z optymizmem czekam na pierwsze treningi na skoczni, a to już wkrótce.” – komentował trzykrotny mistrz olimpijski na swoim profilu na Instagramie.

fot. Neja Tamshe

Nowe role byłych niemieckich zawodników

Po ogłoszeniu składów niemieckich kadr i sztabów szkoleniowych na sezon 2022/23 mogliśmy ujrzeć nazwiska zawodników, którzy w ubiegłym sezonie zakończyli swoje sportowe kariery. Mianowicie chodzi o Severina Freunda oraz Richarda Freitaga.

Pierwszy z nich – Severin Freund – swój ostatni skok oddał na skoczni w Planicy. 34-latek przez ostatnie lata starał się wrócić do czołówki świata po licznych kontuzjach. Sam zawodnik stwierdził, że pogodził się z ową sytuacją.

,,Przychodzi moment, kiedy marzysz o pewnych rzeczach, których nie możesz osiągnąć. Nigdy bym się nie spodziewał, że ​​wydarzy się tak wiele pięknych rzeczy. Nawet jeśli były też trudne czasy, dziś mogę powiedzieć, że było absolutnie perfekcyjnie” – komentował zdobywca kryształowej kuli z sezonu 2014/15 po zawodach w Planicy.

fot. Neja Tamshe

Zawodnik już wtedy zapowiadał, że być może nadal będzie działał w skokach narciarskich. Oficjalnie już wiemy, że Severin Freund będzie pełnił rolę skauta DSV.

Natomiast Richard Freitag, który poinformował o zakończeniu kariery sportowej na konferencji przed konkursem lotów w Oberstdorfie, otrzymał stanowisko asystenta trenera grupy IIb.

Kolejne zakończenie kariery!

Kolejny niemiecki skoczek narciarski postanowił zakończyć swoją sportową karierę. Swoje narty na bok odstawia Adrian Sell – złoty medalista Mistrzostw Świata Juniorów z Rasnova z 2016 roku w drużynie. 24-latek podjął ową decyzję po braku powołania do kadr na sezon 2022/23.

Adrian Sell

Alexander Stoeckl przedłużył kontrakt!

Już oficjalnie! Alexander Stoeckl podpisał umowę przedłużającą jego kontrakt na kolejne cztery lata. Przypomnijmy, że Austriak przyjechał do Norwegii w 2011 roku objąć kadrę norweską po ówczesnym trenerze – Mice Kojonkowskim. Pierwszy kontrakt Stoeckla został podpisany na dwa lata, z możliwością przedłużenia.

Alexander Stoeckl

Druga operacja Dominika Petera

Dominik Peter przeszedł kolejną operację. Warto przypomnieć, że szwajcarski zawodnik doznał kontuzji podczas jednego z treningów w Oberstdorfie. W efekcie po bardzo dobrym rozpoczęciu sezonu wykluczyło go to z udziału w 70. Turnieju Czterech Skoczni. Pierwsza z operacji miała miejsce początkiem marca. Sprawa dotyczy prawego kolana brązowego medalisty mistrzostw świata juniorów sprzed roku.

„Druga i mam nadzieję, że ostatnia operacja mojego prawego kolana. Po zapaleniu szpiku kostnego i rozdarciu łąkotki, zdecydowaliśmy się na drugą operację. Do zobaczenia wkrótce na skoczni.” – komentuje Szwajcar na swoim profilu na Instagramie.

Przypomnijmy, że Dominik Peter doznał równie poważnej kontuzji w maju 2021, ze względu na upadek na jednym z treningów. Wówczas sprawa dotyczyła łękotki zawodnika w lewej nodze. 20-latek również wtedy musiał przejść operację.

Falun gosodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2027!

To już pewne! Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2027 roku odbędą się na północy Europy – w szwedzkim Falun. Informacja ta została podana podczas kongresu FIS w Mediolanie. Impreza odbędzie się po raz piąty w tym mieście. Poprzednio Falun było gościło mistrzostwa w 1954, 1974, 1993 oraz 2015 roku. Warto przypomnieć, że w 2015 roku właśnie tam polscy skoczkowie wywalczyli brązowy medal w składzie Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Kamil Stoch.

Lugnet

Jeśli chodzi o nadchodzące mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, to już w tym sezonie będziemy mogli obejrzeć zmagania zawodników w słoweńskiej Planicy. Natomiast w 2025 roku czempionat odbędzie się w norweskim Trondheim.

Pierwsze skoki polskich skoczków

W minionym tygodniu w Szczyrku rozpoczęto przygotowywania do sezonu letniego na skoczni. Pierwsze skoki oddali zawodnicy z kadry młodzieżowej oraz z kadry narodowej. Natomiast członkowie grup regionalnych – Stefan Hula, Jarosław Krzak oraz Klemens Murańka – trenowali na Średniej Krokwi w Zakopanem.

Od lewej: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Jakub Wolny, Dawid Kubacki, Paweł Wąsek

Znamy program letniego grand prix w Wiśle!

Poznaliśmy oficjalny program Letniego Grand Prix w Wiśle. Oto on:

Czwartek, 21.07.2022
19:00 – Odprawa techniczna kobiet
20:00 – Odprawa techniczna mężczyzn

Piątek, 22.07.2022
10:00 – Oficjalny trening kobiet
12:15 – Kwalifikacje kobiet
16:00 – Oficjalny trening mężczyzn
18:15 – Kwalifikacje mężczyzn

Sobota, 23.07.2022
9:30 – Seria próbna kobiet
10:30 – Pierwsza seria konkursowa kobiet
14:00 – Seria próbna mężczyzn
15:00 – Pierwsza seria konkursowa mężczyzn

Niedziela, 24.07.2022
11:00 – Kwalifikacje mężczyzn
13:00 – Pierwsza seria konkursowa mężczyzn
16:30 – Kwalifikacje kobiet
17:30 – Pierwsza seria konkursowa kobiet

fot. Martyna Okrzesik

Natomiast przed rokiem na skoczni imienia Adama Małysza triumfowali Jakub Wolny oraz Dawid Kubacki. Dodatkowo wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Ursa Bogataj.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne, dagbladet.no, FIS

źródło grafiki: Neja Tamshe, Martyna Okrzesik, dsv-jahrbuch.de, Instagram/@dominikpeter, hopplandslaget, wikipedia, PZN

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać