Znamy gospodarza MŚJ 2028, OPA zmienia się w FESA! – Newsy (23.10-29.10.2023)

przez Szymon Kołtun

Kolejny tydzień za nami, co oznacza, że zima zbliża się wielkimi krokami. Do rozpoczęcia Pucharu Świata pozostały niespełna 4 tygodnie. Za oknem coraz chłodniej, lecz w świecie skoków narciarskich panuje coraz gorętsza atmosfera. Rywalizacja w kolejnych krajowych mistrzostwach daje wskazówki co do układu sił w przyszłej kampanii. Poza tym, w ciągu minionych 7 dni poznaliśmy gospodarza Mistrzostw Świata Juniorów w 2028 roku oraz otrzymaliśmy radosną nowinę z życia prywatnego pewnej zawodniczki. Ponadto, organizacja dotychczas znana jako OPA zmieniła swoją nazwę na FESA.

Logo FESA, fot. FESA

Mistrzyni olimpijska została mamą!

Świetnymi wieściami ze swojego życia prywatnego podzieliła się Ursa Bogataj. Mistrzyni olimpijska z Pekinu została przed kilkoma tygodniami rodzicem małego Tima wspólnie ze swoim partnerem Sandim Kriznarem. Zbieżność nazwisk w tym wypadku nie jest przypadkowa, gdyż wspomniany Sandi jest bratem Niki Kriznar.

Przypomnijmy, że Słowenka w pierwszym dniu obecnego roku zaliczyła bardzo poważny upadek podczas Turnieju Sylwestrowego w Ljubnie. Wskutek tego doznała uszkodzenia więzadła wewnętrznego bocznego i krzyżowego przedniego w lewym kolanie. Tym samym 28-latka została zmuszona do zakończenia swoich startów w sezonie 2022/2023. W związku z tym postanowiła zawiesić swoją karierę, a następnie powiadomiła fanów o swojej ciąży.

Ursa Bogataj, fot. Instagram/@ursabogataj

Mistrzostwa Świata Juniorów 2028 w Falun!

Rok po zorganizowaniu Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym Falun ugości najlepszych juniorów świata. Będzie to pierwszy raz, kiedy to szwedzkie miasto będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów.

–  „Kiedy występujesz jako organizator PŚ, zobowiązujesz się, zgodnie z przepisami FIS, do zorganizowania Mistrzostw Świata Juniorów w okresie od dwóch lat przed MŚ do dwóch lat po MŚ”– wyjawiła Ulrika Eriksson Back, która obok Sary Tigerström Monfelt jest kierownikiem projektu prac nad czempionatem w Falun.

Lugnet, fot. Sammlung F.H.

Zakaz startu dla Rosjan podtrzymany!

W środę (25.10) nadeszła informacja o podtrzymaniu banicji dla sportowców z Rosji i Białorusi na sezon zimowy 2023/2024. Wieść ta została przekazana przez Erika Røste:

„Spotkanie się zakończyło. Żadnych zmian. Decyzja sprzed roku jest prawomocna”– wyjawił członek zarządu Międzynarodowej Federacji Narciarstwa i Snowboardu (FIS) dla NRK.

Warto podkreślić, iż stanowisko FIS-u stoi w kontrze do tego wyrażanego przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), który zalecił, aby pozwolić Rosjanom i Białorusinom ponownie rywalizować w charakterze neutralnych sportowców. 

Zmiana kadry u Kacpra Juroszka!

Po Letnich Mistrzostwach Polski w Szczyrku w strukturach kadr narodowych, doszło do jednej korekty. Decyzją Thomasa Thurnbichlera, Kacper Juroszek ostatni akt przygotowań do sezonu 2023/2024 spędzi pod opieką Davida Jiroutka w kadrze B. Zmiana ta ma na celu zapewnić większy spokój u Polaka, który ma przełożyć się na ustabilizowanie formy.

ZOBACZ TEŻ: KACPER JUROSZEK ZMIENIA KADRĘ. ,,CHCEMY DAĆ MU NIECO WIĘCEJ SPOKOJU”

Kacper Juroszek, fot. Martyna Okrzesik

Zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Chaux-Neuve odwołane!

Zaplanowane na 20-21 stycznia 2024 r. konkursy w Chaux-Neuve zostały wykreślone z kalendarza najbliższego sezonu. Powodem tej decyzji jest brak wystarczających środków po stronie organizatorów. Wobec tego Francuzi liczą na powrót zawodów najwyższej rangi do departamentu Doubs w 30-lecie debiutu tej miejscowości w Pucharze Świata.

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W KOMBINACJI NORWESKIEJ BEZ ZAWODÓW W CHAUX-NEUVE

La Côté Feuillée, fot. Artur Bała

Mistrzostwa Japonii

Maraton z krajowymi mistrzostwami w skokach narciarskich nie zwalnia tempa! W tym tygodniu wewnątrz narodowa hierarchia została ustalona m.in. w Japonii, gdzie zawodnicy rywalizowali zarówno na normalnym, jak i dużym obiekcie.

Skocznia normalna

Na sam początek w czwartek (26.10) miały miejsce Mistrzostwa Japonii na Miyanomori (K-90, HS-100) w Sapporo. Dość nieoczekiwanie złoty medal powędrował do Naokiego Nakamury (92,5 & 95,0 m), który pokonał Ryoyu Kobayashiego (88,5 & 97,0 m). Jeszcze większą niespodziankę sprawił 18-letni Asahi Sakano (96,0 & 92,0 m), zdobywając brązowy medal. Warto nadmienić, iż Sakano był nawet liderem na półmetku rywalizacji.

Zmagania kobiet padły łupem Yuki Ito (96,5 & 94,0 m). Jedyną zawodniczką, która zbliżyła się do 29-latki, była druga Sara Takanashi (99,5 & 94,0 m). Różnica pomiędzy obiema paniami wyniosła 4.4 punktu. Podium dopełniła Kurumi Ichinohe (93,5 & 98,0 m). Czwarta Haruka Iwasa (93,0 & 92,0 m) do pozycji medalowej straciła 0.3 oczka.

PEŁNE WYNIKI (język japoński)

Skocznia duża

Druga część zmagań w ramach Mistrzostw Japonii rozegrała się w niedzielę (29.10). Tym razem zawodnicy i zawodniczki z kraju kwitnącej wiśni oddawali swoje skoki na Okurayamie (K-123, HS-137). Zawody zostały przeprowadzone pod szyldem 65. Pucharu NHK.

Na starcie zabrakło głównego faworyta, czyli Ryoyu Kobayashiego. Absencję lidera japońskiej kadry wykorzystał Ren Nikaido, zdobywając tytuł mistrza Japonii na dużej skoczni. Dodatkowo, w pierwszej serii skoczek z Ebetsu poprawił letni rekord skoczni, uzyskując 147,5 metra. W drugiej 3. zawodnik LGP dołożył odległość o 7 metrów gorszą (140,5 m). Wicemistrzem został Naoki Nakamura (136,5 & 134,5 m), a brązowy krążek na szyję założył Tomofumi Naito (127,0 & 135,5 m). Znakomite 4. miejsce wywalczył Noriaki Kasai (126,0 & 136,5 m), któremu do podium zabrakło niespełna 4 punktów.

W konkursie kobiet także doszło do zmiany triumfatorki względem Miyanomori. Tym razem Sara Takanashi (133,0 & 139,5 m) rozprawiła się z Yuki Ito (130,0 & 132,5 m) w walce o zwycięstwo. Znacznie lepiej w porównaniu do mniejszej skoczni wypadła Nozomi Maruyama (128,0 & 126,0 m), zajmując 3. pozycję.

Ponadto, w sobotę odbył się również Puchar UHB, o którym możecie poczytać tutaj.

od lewej: Naoki Nakamura, Ren Nikaido, Tomofumi Naito, fot. Twitter/@tobishiman

Skład Japonii na inaugurację Pucharu Świata

Tuż po zakończeniu niedzielnej rywalizacji, Japoński Związek Narciarski ogłosił skład mężczyzn i kobiet na zawody otwierające cykl Pucharu Świata w sezonie 2023/2024.

W dniach 24-26 listopada w Ruce Japonię reprezentować będą: Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura, Ren Nikaido, Junshiro Kobayashi i Tomofumi Naito. Z kolei tydzień później (1-3 grudnia) w Lillehammer swoje pierwsze przetarcie na śniegu zaliczą kobiety. Trener Tomoharu Yokokawa w Norwegii będzie miał do dyspozycji: Sarę Takanashi, Yuki Ito, Nozomi Maruyamę, Yukę Seto, Ringo Miyajimę oraz Kurumi Ichinohe.

Naoki Nakamura, fot. Magdalena Rutkowska

OPA zmienia nazwę na FESA

W Sölden odbyło się spotkanie Organizacji Związków Narciarskich Krajów Alpejskich (OPA). Na tej konferencji podjęto kilka ważnych decyzji dotyczących przyszłości organizacji.

Przede wszystkim, w związku z przyjęciem do stowarzyszenia państw z Europy Północnej, Wschodniej i Środkowej zdecydowano się na zmianę nazwy na  „Federation of European Ski- and Snowboard Associations” (FESA). Ponadto, przyjęto nowego członka w postaci Estonii, która jest już 17. państwem wchodzącym w skład FESA.

– „Nowa nazwa nie zmienia jednak naszych dotychczasowych celów. W ostatnich latach nasza współpraca między dyscyplinami i krajami stawała się coraz bardziej zaufana i intensywna. To idealna podstawa do nowych projektów, pomysłów i synergii. Wszyscy zgadzamy się, że najlepiej możemy wspólnie radzić sobie z licznymi wyzwaniami, przed którymi stoimy w Europie w sporcie narciarskim. Dlatego postanowiliśmy, że będziemy jeszcze lepiej łączyć ogromną wiedzę w naszych związkach członkowskich, aby jeszcze skuteczniej reprezentować nasze wspólne interesy. ” – wyjaśniła prezydent organizacji Roswitha Stadlober.

Logo FESA, fot. FESA

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: pzn.pl, nordicmag.info, fondoitalia.it, Dalabygden.se, sanspo.com
Źródła grafiki: FESA, Instagram, Sammlung F.H., Martyna Okrzesik, skisprungschanzen.com, Twitter, Magdalena Rutkowska

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać