Anna Odine Strøm jest norweską skoczkinią, która przyszła na świat 17 kwietnia 1998 roku. Zawodniczka reprezentuje klub Alfa Idrettsforening (Alfa IF). Norweżka mimo młodego wieku może pochwalić się dorobkiem medalowym – między innymi srebrnym krążkiem wywalczonym podczas Mistrzostw Świata w 2023 roku w Planicy. Zapraszamy do lektury!
Początki kariery
Anna Odine Strøm na arenie międzynarodowej zadebiutowała zaledwie jako 13-latka w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego. Mianowicie odbyły się one 18 lutego 2012 roku w czeskim Libercu. Niestety zawodniczka nie mogła cieszyć się z wysokiego miejsca, bowiem została zdyskwalifikowana.
Na początku 2013 roku Strøm wzięła udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Libercu. W konkursie indywidualnym zajęła 38. miejsce. Podczas owych zawodów, triumfowała, wszystkim dobrze znana Japonka – Sara Takanashi. W konkursie drużynowym zawodniczki wywalczyły – 4. lokatę, zaś złoty medal zdobyły Słowenki. Reprezentacja Norwegii zaprezentowała się w składzie – Anna Odine Strøm, Gyda Enger, Jenny Synnøve Hagemoen i Maren Lundby.
Indywidualnie swoje pierwsze punkty zdobyła zajmując 3. pozycję. Wydarzyło się to podczas zmagań w ramach Pucharu Kontynentalnego w norweskim Notodden, na obiekcie Tveitanbakken – 14 grudnia 2013 roku.
Sezon 2012/2013 przypieczętowała siedemnastym miejscem w końcowej kwalifikacji cyklu zawodów ,,drugoligowych”.
ZOBACZ TEŻ: KADRY NARODOWE NORWEGII NA SEZON 2023/2024
Sezon 2013/2014
W sezonie 2013/2014 zawodniczka zadebiutowała w najwyższej randze zmagań, czyli mianowicie w Pucharze Świata. Jej debiut miał miejsce 7 grudnia 2013 roku, na skoczni Lysgårdsbakkene w Lillehammer, zaś nie awansowała do drugiej serii. Zakończyła zmagania na 34 pozycji.
Na przestrzeni tego okresu zaprezentowała się jeszcze w konkursach w Niemczech, Rumunii oraz Szwecji. Podczas rywalizacji w większości zajmowała miejsca poza trzydziestką, lecz punkty zdobyła a konkretnie w Rasnovie oraz Falun. Zajęła tam kolejno 25. i 27. lokatę. W klasyfikacji generalnej była 56.
Podczas Mistrzostw Świata Juniorów we włoskim Val di Fiemme w 2014 roku, zajęła miejsce 11.
Sezon 2014/2015 i 2015/2016
Podczas tego sezonu zawodniczka wystartowała między innymi na Mistrzostwach Świata w Falun, zajęła tam zaś 25. miejsce, ze stratą około 44 oczek do złotej medalistki – Cariny Vogt. W ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata była bowiem 48. Zaprezentowała się wtedy podczas czterech konkursów rozgrywanych w Norwegii i Austrii.
W 2015 roku wystartowała również w Mistrzostwach Świata Juniorów w Ałmatach. Była tam najlepszą z Norweżek i uplasowała się na 5. pozycji. Rok później na tej samej imprezie, lecz rozgrywanej w rumuńskim Rasnovie była 16. oraz 4.
W trakcie trwania sezonu 2015/2016 mogliśmy oglądać Norweżkę między innymi na Olimpijskich Igrzyskach Młodzieży organizowanych w Lillehammer. Indywidualnie oraz w drużynie mieszanej zajęła 6. pozycję, aczkolwiek w sztafecie mieszanej zdobyła srebrny medal. W składzie Anna Odine Strøm, Marius Lindvik, Einar Lurås Oftebro, Martine Engebretsen, Vebjørn Hegdal.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego zdobyła trzecie miejsce (2015/2016).
Sezon 2016/2017 i 2017/2018
Kariera Anny Odine Strøm coraz bardziej nabierała rozpędu w trakcie jej trwania, na Mistrzostwach Świata Juniorów w szwajcarskim Kandersteg zdobyła indywidualnie brązowy medal. Do zwyciężczyni – Niki Kriznar traciła 30,9 punktów. Natomiast drużynowo Norwegowie wyskakali złoto.
W Pucharze Kontynentalnym 2016/2017 uplasowała się na pozycji numer 21.
W klasyfikacji Pucharu Świata Kobiet zajęła lokatę 17, zaś sezon później (2017/2018) awansowała aż o 10 miejsc do przodu. Wtedy też po raz pierwszy zaprezentowała się w cyklu Letniego Grand Prix. Warto wiedzieć, że w większości osiągała lokaty czołowej dziesiątce. Cykl zakończyła z dorobkiem 139 punktów.
Lata 2019 – 2023
Zawodniczka regularnie uczestniczyła w zmaganiach międzynarodowych, a w tym konkretnie w Mistrzostwach Świata w Seefeld. Razem z drużyną w składzie Ingebjørg Saglien Bråten, Maren Lundby, Silje Opseth i Anna Odine Strøm, wywalczyły brązowy medal. Krążek taki również wpadł w ich ręce podczas konkursu drużyn mieszanych, kiedy to triumfowała reprezentacja Niemiec.
W 2019 w japońskim Zao po raz pierwszy stanęła na podium zawodów najwyższej rangi, przegrywając jedynie z Maren Lundby.
W norweskim turnieju Raw Air zajeła miejsce 10. Natomiast w Pucharze Świata była siódma.
Na Mistrzostwach Świata w niemieckim Obersdorfie, w drużynie zdobyła brązowy medal.
Swoje pierwsze zwycięstwo odnotowała 31 grudnia 2022, podczas zawodów w Lubjnie. Aktualnie na swoim koncie ma ich trzy. Ze Słowenii, Niemiec oraz Rumunii.
W swoim dorobku ma również start na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Indywidualnie zajęła tam 15. lokatę, zaś podczas konkursu drużyn mieszanych 8.
Strøm rywalizowała również w Turnieju Sylwestrowym. W pierwszej edycji była 16, natomiast w drugiej 2.
Indywidualnie oraz z koleżankami w drużynie z Mistrzostw Świata w Planicy wróciła z dorobkiem dwóch brązowych medali oraz jednego srebrnego.
Niedawno, bowiem w czerwcu 2023 roku, zawodniczka wzięła udział w Igrzyskach Europejskich w Zakopanem. Na Średniej Krokwi była 9, ze stratą 36 oczek do Jacqueline Seifriedsberger. Ostatecznie Norweżka zdobyła srebrny medal wywalczony w drużynie mieszanej w składzie z Robertem Johanssonem, Mariusem Lindvikiem. Czwórkę dopełniała Eirin Maria Kvandal.
W sezonie 2022/2023 Pucharu Świata Kobiet zajęła mocne 4. miejsce.
Sezon 2023/2024
Minioną kampanię 2023/2024 Norweżka rozpoczęła wyjątkowo wcześnie – w czerwcu na zakopiańskich skoczniach wzięła udział w rywalizacji, w ramach Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska. Ostatecznie Anna Odine Strøem indywidualnie uplasowała się na 9. i 15. pozycji, zaś w zmaganiach w drużynie mieszanej sięgnęła po srebrny krążek.
Swój kolejny start zawodniczka zanotowała tuż przed rozpoczęciem zimowej rywalizacji. W finałowych zmaganiach Letniego Grand Prix, które gościło niemieckie Klingenthal skoczkini zajęła lokatę w obrębie drugiej dziesiątki.
Niestety, ku nieszczęściu reprezentantki Norwegii musiała ona swój sezon zakończyć znacząco wcześniej niż pozostałe rywalki. Po inauguracyjnych konkursach w Lillehammer, przyszedł czas na zawody w Engelbergu. W pierwszym dniu rywalizacji na Gross-Titlis-Schanze (HS140) uzyskała 20. wynik, aczkolwiek nie dała rady go wówczas poprawić, ponieważ w serii finałowej zaliczyła groźnie wyglądający upadek, który uniemożliwił jej kontynuowanie kampanii.
Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter, Instagram i Facebook.