Anna Odine Strøm

przez Karolina Lenard

Anna Odine Strøm jest norweską skoczkinią, która przyszła na świat 17 kwietnia 1998 roku. Zawodniczka reprezentuje klub Alfa Idrettsforening (Alfa IF). Norweżka mimo młodego wieku może pochwalić się dorobkiem medalowym – między innymi srebrnym krążkiem wywalczonym podczas Mistrzostw Świata w 2023 roku w Planicy. Zapraszamy do lektury!

Anna Odine Strøm, źródło: teamnor.no

Początki kariery

Anna Odine Strøm na arenie międzynarodowej zadebiutowała zaledwie jako 13-latka w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego. Mianowicie odbyły się one 18 lutego 2012 roku w czeskim Libercu. Niestety zawodniczka nie mogła cieszyć się z wysokiego miejsca, bowiem została zdyskwalifikowana.

Na początku 2013 roku Strøm wzięła udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Libercu. W konkursie indywidualnym zajęła 38. miejsce. Podczas owych zawodów, triumfowała, wszystkim dobrze znana Japonka – Sara Takanashi. W konkursie drużynowym zawodniczki wywalczyły – 4. lokatę, zaś złoty medal zdobyły Słowenki. Reprezentacja Norwegii zaprezentowała się w składzie – Anna Odine Strøm, Gyda Enger, Jenny Synnøve Hagemoen i Maren Lundby.

Indywidualnie swoje pierwsze punkty zdobyła zajmując 3. pozycję. Wydarzyło się to podczas zmagań w ramach Pucharu Kontynentalnego w norweskim Notodden, na obiekcie Tveitanbakken – 14 grudnia 2013 roku.

Sezon 2012/2013 przypieczętowała siedemnastym miejscem w końcowej kwalifikacji cyklu zawodów ,,drugoligowych”.

ZOBACZ TEŻ: KADRY NARODOWE NORWEGII NA SEZON 2023/2024

Sezon 2013/2014

W sezonie 2013/2014 zawodniczka zadebiutowała w najwyższej randze zmagań, czyli mianowicie w Pucharze Świata. Jej debiut miał miejsce 7 grudnia 2013 roku, na skoczni Lysgårdsbakkene w Lillehammer, zaś nie awansowała do drugiej serii. Zakończyła zmagania na 34 pozycji.

Na przestrzeni tego okresu zaprezentowała się jeszcze w konkursach w Niemczech, Rumunii oraz Szwecji. Podczas rywalizacji w większości zajmowała miejsca poza trzydziestką, lecz punkty zdobyła a konkretnie w Rasnovie oraz Falun. Zajęła tam kolejno 25. i 27. lokatę. W klasyfikacji generalnej była 56.

Podczas Mistrzostw Świata Juniorów we włoskim Val di Fiemme w 2014 roku, zajęła miejsce 11.

fot: Alex Henn

Sezon 2014/2015 i 2015/2016

Podczas tego sezonu zawodniczka wystartowała między innymi na Mistrzostwach Świata w Falun, zajęła tam zaś 25. miejsce, ze stratą około 44 oczek do złotej medalistki – Cariny Vogt. W ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata była bowiem 48. Zaprezentowała się wtedy podczas czterech konkursów rozgrywanych w Norwegii i Austrii.

W 2015 roku wystartowała również w Mistrzostwach Świata Juniorów w Ałmatach. Była tam najlepszą z Norweżek i uplasowała się na 5. pozycji. Rok później na tej samej imprezie, lecz rozgrywanej w rumuńskim Rasnovie była 16. oraz 4.

W trakcie trwania sezonu 2015/2016 mogliśmy oglądać Norweżkę między innymi na Olimpijskich Igrzyskach Młodzieży organizowanych w Lillehammer. Indywidualnie oraz w drużynie mieszanej zajęła 6. pozycję, aczkolwiek w sztafecie mieszanej zdobyła srebrny medal. W składzie Anna Odine Strøm, Marius Lindvik, Einar Lurås Oftebro, Martine Engebretsen, Vebjørn Hegdal.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego zdobyła trzecie miejsce (2015/2016).

Sezon 2016/2017 i 2017/2018

Kariera Anny Odine Strøm coraz bardziej nabierała rozpędu w trakcie jej trwania, na Mistrzostwach Świata Juniorów w szwajcarskim Kandersteg zdobyła indywidualnie brązowy medal. Do zwyciężczyni – Niki Kriznar traciła 30,9 punktów. Natomiast drużynowo Norwegowie wyskakali złoto.

W Pucharze Kontynentalnym 2016/2017 uplasowała się na pozycji numer 21.

W klasyfikacji Pucharu Świata Kobiet zajęła lokatę 17, zaś sezon później (2017/2018) awansowała aż o 10 miejsc do przodu. Wtedy też po raz pierwszy zaprezentowała się w cyklu Letniego Grand Prix. Warto wiedzieć, że w większości osiągała lokaty czołowej dziesiątce. Cykl zakończyła z dorobkiem 139 punktów.

Lata 2019 – 2023

Zawodniczka regularnie uczestniczyła w zmaganiach międzynarodowych, a w tym konkretnie w Mistrzostwach Świata w Seefeld. Razem z drużyną w składzie Ingebjørg Saglien Bråten, Maren Lundby, Silje Opseth i Anna Odine Strøm, wywalczyły brązowy medal. Krążek taki również wpadł w ich ręce podczas konkursu drużyn mieszanych, kiedy to triumfowała reprezentacja Niemiec.

W 2019 w japońskim Zao po raz pierwszy stanęła na podium zawodów najwyższej rangi, przegrywając jedynie z Maren Lundby.

W norweskim turnieju Raw Air zajeła miejsce 10. Natomiast w Pucharze Świata była siódma.

Na Mistrzostwach Świata w niemieckim Obersdorfie, w drużynie zdobyła brązowy medal.

Swoje pierwsze zwycięstwo odnotowała 31 grudnia 2022, podczas zawodów w Lubjnie. Aktualnie na swoim koncie ma ich trzy. Ze Słowenii, Niemiec oraz Rumunii.

W swoim dorobku ma również start na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Indywidualnie zajęła tam 15. lokatę, zaś podczas konkursu drużyn mieszanych 8.

Strøm rywalizowała również w Turnieju Sylwestrowym. W pierwszej edycji była 16, natomiast w drugiej 2.

źródło: instagram @annaostroem

Indywidualnie oraz z koleżankami w drużynie z Mistrzostw Świata w Planicy wróciła z dorobkiem dwóch brązowych medali oraz jednego srebrnego.

Niedawno, bowiem w czerwcu 2023 roku, zawodniczka wzięła udział w Igrzyskach Europejskich w Zakopanem. Na Średniej Krokwi była 9, ze stratą 36 oczek do Jacqueline Seifriedsberger. Ostatecznie Norweżka zdobyła srebrny medal wywalczony w drużynie mieszanej w składzie z Robertem Johanssonem, Mariusem Lindvikiem. Czwórkę dopełniała Eirin Maria Kvandal.

W sezonie 2022/2023 Pucharu Świata Kobiet zajęła mocne 4. miejsce.

Sezon 2023/2024

Minioną kampanię 2023/2024 Norweżka rozpoczęła wyjątkowo wcześnie – w czerwcu na zakopiańskich skoczniach wzięła udział w rywalizacji, w ramach Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska. Ostatecznie Anna Odine Strøem indywidualnie uplasowała się na 9. i 15. pozycji, zaś w zmaganiach w drużynie mieszanej sięgnęła po srebrny krążek.

Swój kolejny start zawodniczka zanotowała tuż przed rozpoczęciem zimowej rywalizacji. W finałowych zmaganiach Letniego Grand Prix, które gościło niemieckie Klingenthal skoczkini zajęła lokatę w obrębie drugiej dziesiątki.

Niestety, ku nieszczęściu reprezentantki Norwegii musiała ona swój sezon zakończyć znacząco wcześniej niż pozostałe rywalki. Po inauguracyjnych konkursach w Lillehammer, przyszedł czas na zawody w Engelbergu. W pierwszym dniu rywalizacji na Gross-Titlis-Schanze (HS140) uzyskała 20. wynik, aczkolwiek nie dała rady go wówczas poprawić, ponieważ w serii finałowej zaliczyła groźnie wyglądający upadek, który uniemożliwił jej kontynuowanie kampanii.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać