Mistrzostwa Czech w Lomnicach nad Popelkou: Jiri Konvalinka ze złotym medalem!

W minioną sobotę w czeskich Lomnicach nad Popelkou, rozegrano krajowe mistrzostwa Czech w kombinacji norweskiej. Mistrzowski tytuł i złoty medal na obiekcie V Popelkach (K-70, HS-77) i pięciokilometrowej trasie biegowej wywalczył 19-letni Jiri Konvalinka.

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

Konkurs mężczyzn

Lista startowa mistrzostw Czech w kombinacji norweskiej mężczyzn nie należała do najliczniejszych. Na starcie zmagań stawiło się zaledwie ośmiu zawodników, w tym jeden reprezentant Polski – Krystian Gryczuk.

Po zmaganiach na skoczni, prowadzenie objął Jiri Konvalinka. 19-latek zyskał wówczas 33 sekundy przewagi nad drugim Radimem Sudkiem i 56 sekund nad Lukasem Dankiem.

Ostatecznie złoty krążek rywalizacji, podobnie jak w zimę, powędrował do Jiriego Konvalinki. Dziesiąty zawodnik tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów 2024 w Planicy pokonał 5-kilometrową trasę biegową w czasie 16:55.9 min, co okazało się czwartym czasem wyścigu. Na drugim stopniu podium uplasował się broniący tytułu sprzed roku – Jan Vytrval (+9.3), który po skokach zajmował dopiero 5. lokatę, jednak uzyskał on najlepszy rezultat biegu (15:36.2 min). Brązowy medal rywalizacji zawisł na szyi Jana Johna (+24.4), który jednocześnie zwyciężył w kategorii juniorów.

– „Wyścig oceniam dobrze, udało mi się wygrać” – powiedział Konvalinka z uśmiechem. „Jestem zadowolony głównie ze swoich skoków. Wczoraj odbyłem tu ostatnią sesję treningową przed zawodami i muszę powiedzieć, że dzisiaj było lepiej, za co jestem wdzięczny” – stwierdził mistrz Czech.

Jan Vytrval, Jiri Konvalinka, Lukas Dolezal, fot. Martyna Okrzesik

Tuż za podium uplasował się kolejny z juniorów – Lukas Dolezal (+34.9), zaś za jego plecami sklasyfikowany został Radim Sudek (+1:13.5), który nie utrzymał swojej drugiej lokaty wywalczonej w konkursie skoków. Szósty wynik odnotował Ondrej Balatka (+1:52.0), natomiast siódmy Lukas Danek (+2:27.5), który powraca po poważnej kontuzji. 27-latek ostatni międzynarodowy start zaliczył w grudniu 2022 roku. Stawkę domknął reprezentujący Polskę – Krystian Gryczuk (+2:52.9).

Konkurs kobiet

Do rywalizacji kobiet zgłosiły się tylko dwie zawodniczki. Po zmaganiach na skoczni Julie Osmerova wyprzedzała Jolanę Hradilovą o trzy sekundy. Następnie na 3-kilometrowej trasie biegowej, Osmerova powiększyła przewagę do 45 sekund i zdobyła tytuł mistrzyni kraju. Jednocześnie była najlepszą zawodniczką do lat 16.