Pierwszoligowa rywalizacja Pucharu Świata kobiet i mężczyzn w kombinacji norweskiej, pozostaje na północy Europy. Tym razem dwuboiści przeniosą się do stolicy Norwegii – Oslo. Zmagania odbędą się na dwóch obiektach. Panie swoje skoki będą oddawać na skoczni Midtstubakken (HS106), zaś panowie zmierzą się na legendarnej Holmenkollbakken (HS134).
Kilka słów o skoczniach
Midtstubakken (HS106)
Kobiety swoje próby będą oddawać na obiekcie Midtstubakken (HS106), której punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 95 metrze.
Pierwsza skocznia narciarska na Midtstuen powstała w 1927 roku. Midtstubakken gościła między innymi mistrzostwa świata w 1982 roku, na które obiekt został zmodernizowany. Następnie została zamknięta w 1992 roku.
Na potrzeby mistrzostw świata w Oslo w 2011 roku, nowy normalny obiekt został zbudowany około 100 metrów na północ od starej Midtstubakken. Inauguracja obecnej skoczni odbyła się 18 września 2010 r., podczas zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich.
Obecnie obiekt gości głównie zawody rangi krajowej, a także zmagania Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. Aktualną rekordzistką Midtstubakken jest reprezentantka Japonii – Sara Takanashi, która w 2012 roku oddała skok na dystans 114 metrów. Męski rekord należy do Austriaka – Gregora Schlierenzauera i wynosi 110 metrów.
Miano najdłuższego skoku należy do Austriaczki Danieli Iraschko-Stolz, która podczas otwarcia obiektu 2010 roku, poszybowała na odległość 114.5 meta. Niestety, jej próba nie została ustana.
Holmenkollbakken (HS134)
Mężczyźni zasiadać będą na belce słynnej Holmenkollbakken (HS134), która swój punk konstrukcyjny posiada na 120 metrze. Obiekt wielokrotnie gościł największe imprezy sportowe, takie jak mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie. Przed laty odbywały się na niej również zawody z cyklu Turnieju Nordyckiego.
W 2005 roku władze Oslo podjęły decyzję o zburzeniu skoczni i wybudowaniu na jej miejsce nowego obiektu. 9 marca 2008 odbył się ostatni konkurs w historii na starej Holmenkollbakken.
Podobnie jak Midtstubakken, Holmenkollbakken została zmodernizowana z myślą o mistrzostwach świata w 2011 roku. Skocznia została wyposażona w sztuczne oświetlenie, co umożliwia rozgrywanie konkursów wieczornych. Na jej szczycie utworzono platformę widokową, z panoramą na Oslo oraz okoliczne tereny. Uroczystego otwarcia skoczni dokonały władze państwa na czele z królem Haraldem V.
Obecnie obiekt gości zawody rangi krajowej, a także zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Odbywają się tutaj zawody słynnego turnieju Raw Air, którego tegoroczna edycja rozpocznie się już w ten weekend.
Aktualną rekordzistką obiektu jest Japonka Sara Takanashi, która w 2016 roku, oddała tam 137.5-metrową próbę. Wśród mężczyzn, miano rekordzisty należy do Norwega – Roberta Johanssona, który w 2019 roku, wylądował na 144 metrze.
Listy startowe
Konkurs kobiet
Lista startowa zawodów kobiet liczy trzydzieści zawodniczek z jedenastu nacji. Na starcie zmagań w Oslo obejrzymy jedną reprezentantkę Polski – Joannę Kil.
W Oslo pojawi się natomiast Ema Volavsek. 21-latka powraca do rywalizacji międzynarodowej, po 5-miesięcznej przerwie, spowodowanej kontuzją łękotki, Tym samym. będzie to dla niej pierwszy start tej zimy. Przypomnijmy, że Słowenka to triumfatorka ubiegłorocznego cyklu Letniego Grand Prix w kombinacji norweskiej.
ZOBACZ TEŻ: EMA VOLAVSEK PRZESZŁA OPERACJĘ KOLANA
W dalszym ciągu trwa zacięta walka o Kryształową Kulę za sezon 2023/2024. Aktualną liderką cyklu jest Ida Marie Hagen, która do tej pory zgromadziła sumę 1240 pucharowych punktów. Za jej plecami znajduje się Gyda Westvold Hansen (1120 pkt), która do swojej rodaczki traci 120 oczek.
ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ KOBIET
Konkurs mężczyzn
W rywalizacji mężczyzn weźmie udział pięćdziesięciu pięciu zawodników, z jedenastu krajów. Wśród debiutantów znalazł się 20-letni Słoweniec – Matic Garbajs, a także 19-letni Norweg – Jens Dahlseide Kvamme.
W domowych zawodach w Oslo na Holmenkollbakken weźmie udział jedenastu norweskich dwuboistów. Szansę na zaprezentowanie się w domowej rywalizacji, oprócz Riibera, otrzymali Joergen Graabak, Jens Luraas Oftebro, Espen Andersen, Espen Bjoernstad, Kasper Moen Flatla, Jens Dahlseide Kvamme, Andreas Skoglund, Marius Solvik, Joergen Berget Storsveen, a także Simen Tiller. – ,,Powołano jedenastu dwuboistów. Wszyscy wezmą udział w sobotniej rywalizacji, w której wystawimy kwotę krajową. W niedzielnym wyścigu wystartuje ośmiu najlepszych z sobotniego konkursu, ale Jarl Magnus Riiber, Jørgen Graabak i Jens Lurås Oftebro mają miejsce w składzie na niedzielę, niezależnie od tego, co wydarzy się w sobotę. Dotyczy to również Jensa Dahlseide Kvamme, który zdobył brąz w Mistrzostwach Świata Juniorów 2024″ – mówi dyrektor sportowy, Ivar Stuan.
ZOBACZ TEŻ: JARL MAGNUS RIIBER POWRACA DO RYWALIZACJI W PUCHARZE ŚWIATA. ,,TEJ ZIMY ZROBIŁ SPUSTOSZENIE”
Do rywalizacji powraca także nieobecny w Lahti – Johannes Rydzek. Niemiec przed tygodniem odpuścił występ, ze względu na chorobę. Na starcie zabraknie natomiast Mario Seidla, który po upadku na Salpausselce, uszkodził rzepkę oraz więzadło krzyżowe przednie. Austriak pomyślnie przeszedł zabiegi w szpitalu w Salzburgu, natomiast teraz czeka go powrót do zdrowia. Seidla zastąpi Fabio Obermeyr.
Pewny triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jest natomiast Jarl Magnus Riiber, który powraca do rywalizacji międzynarodowej, po nieobecności w Lahti. Norweg posiada 359-punktową przewagę nad Austriakiem Stefanem Retteneggerem. Niewyjaśniona jest jednak kwestia zwycięstwa w Pucharze Narodów, gdzie obecnie reprezentacja Austrii ma 34 punkty przewagi nad drużyną norweską. – ,,Nie możemy się doczekać, aż Jarl wystartuje w domowych zawodach. Tej zimy zrobił spustoszenie. W Pucharze Narodów tracimy 34 punkty do Austrii. Chcielibyśmy powalczyć o niego w Oslo” wyjawia Stuan.
ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ MĘŻCZYZN
Harmonogram zawodów Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Oslo
Czwartek, 07.03.2024
15:00 – Oficjalny trening kobiet
16:00 – Seria próbna kobiet
17:00 – Seria skoków kobiet
Piątek, 08.03.2024
11:00 – Oficjalny trening mężczyzn
13:00 – PCR mężczyzn
14:15 – Oficjalny trening biegowy
Sobota, 09.03.2024
08:30 – Seria próbna mężczyzn
09:30 – Seria skoków mężczyzn
13:30 – Bieg kobiet na 5 km
14:00 – Bieg mężczyzn na 10 km
Niedziela, 10.03.2024
08:30 – Seria próbna mężczyzn
09:30 – Seria skoków mężczyzn
13:30 – Bieg mężczyzn na 10 km
Chwila wspomnień
Przed rokiem w Oslo odbyły się dwa konkursy mężczyzn. Pierwszego dnia po zwycięstwo sięgnął reprezentant gospodarzy Jarl Magnus Riiber, zaś podium dopełnili Niemiec Julian Schmid oraz Austriak Johannes Lamparter. Drugiego dnia rywalizacji, triumf ponownie wywalczył Norweg, przed Vinzenzem Geigerem i Julianem Schmidem.
Podczas rywalizacji kobiet na Midtstubakken (HS106), dominowały Norweżki. Smaku zwycięstwa zaznała zwyciężczyni Kryształowej Kuli – Gyda Westvold Hansen, zaś na drugim stopniu podium stanęła Ida Marie Hagen. Czołową trójkę dopełniła reprezentantka Japonii – Anju Nakamura.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
źródło: informacja własna, fis-ski.com, skiforbundet.no, skisprungschanzen.com, wikipedia.org