Skład Słowenii na Puchar Świata w Planicy

przez Szymon Kołtun

Do końca sezonu Pucharu Świata pozostał już tylko jeden przystanek. Zarówno panie, jak i panowie stawią się na starcie w słoweńskiej Planicy, lecz na nieco innych obiektach. Podczas gdy mężczyzn czeka walka w lotach narciarskich na Letalnicy (K-200, HS-240), panie sprawdzą się na Srednijej Skakalnicy (K-95, HS-102). Słoweńcy ogłosili, że na ojczystej ziemi zaprezentuje się w sumie 15 ich reprezentantów.

Peter Prevc, fot. Małgorzata Mikulska

Kadra mężczyzn

Ze względu na możliwość wystawienia grupy krajowej, do czwartkowych kwalifikacji może przystąpić 9 gospodarzy. Na rozbiegu Letalnicy pojawią się zatem: Matija Vidic, Maksim Bartolj, Žiga Jelar, Žak Mogel, Domen Prevc, Timi Zajc, Anže Lanišek, Lovro Kos oraz Peter Prevc. Co istotne, wymieniona na końcu dwójka napotkała problemy zdrowotne. O ile w przypadku Kosa chodzi jedynie o gorączkę, tak Prevc zmaga się z infekcją bakteryjną, przyjmując antybiotyki. – „Potrzebuje dwóch dni odpoczynku. Odpocznie. Przez wszystkie cztery dni będzie na szczycie rozbiegu. Regeneracja jest konieczna, dlatego postanowiliśmy dać mu odpocząć i wykorzystać go podczas wszystkich konkursów i uroczystości, które na niego czekają” – tak nieobecność 31-latka na konferencji prasowej dla siol.net wyjaśnił rzecznik prasowy reprezentacji Słowenii, Tomi Trbovc.

Przypomnijmy, że kończący w ten weekend karierę sportową Prevc (931 pkt) jest najwyżej sklasyfikowanym Słoweńcem w klasyfikacji generalnej na miejscu piątym. W czołowej dziesiątce znajduje się także 9. Lovro Kos (744 pkt). Ponadto, Słowenia z dorobkiem 4444 punktów plasuje się na 3. pozycji w Pucharze Narodów.

– „Mimo że sezon był krótszy niż w zeszłym roku, to przy tych wszystkich podróżach mam wrażenie, że był jeszcze dłuższy. W międzyczasie odbyła się kolejna podróż dookoła świata. Oczywiście wszystko jest łatwiejsze, jeśli odniesiesz sukces. Z niecierpliwością czekamy na Planicę. Paliwa jest jeszcze dość, ale na Planicę i tak nie potrzeba go dużo. Sezon był długi, wysiłki związane z podróżami pozostawiły konsekwencje. Dlatego zdecydowaliśmy się zapobiegawczo, żeby dać Lovro i Peterowi trochę odpoczynku, bo naprawdę muszą dać z siebie sto procent na skoczni. I tak się stanie, a i tak widzieliśmy z Peterem, że nawet jeśli bierze antybiotyki, jest w stanie przelecieć 243 m” – podzielił się swoimi przemyśleniami na temat sezonu i stanu zmęczenia swoich podopiecznych Robert Hrgota.

Harmonogram zawodów Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich w Planicy

Czwartek, 21.03.2024
8:00 – Oficjalny trening
10:00 – Kwalifikacje

Piątek, 22.03.2024
14:00 – Seria próbna
15:00 – Konkurs indywidualny

Sobota, 23.03.2024
8:00 – Seria próbna
9:30 – Konkurs drużynowy

Niedziela, 24.03.2024
8:30 – Seria próbna
9:30 – Konkurs indywidualny

Robert Hrgota, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: 31 ZAWODNIKÓW PRZETESTUJE LETALNICĘ

Kadra kobiet

W finałowym konkursie Pucharu Świata kobiet wystąpić może czołowa 30 klasyfikacji generalnej. Wprawdzie w tej grupie znajdują się tylko 4 Słowenki, jednak wobec nieobecności kilku zawodniczek w Planicy zaprezentuje się 6 podopiecznych Zorana Zupančiča. Są to: Nika Prevc, Nika Križnar, Ema Klinec, Katra Komar, Taja Bodlaj i Tina Erzar. Weekend w Słowenii będzie szczególnie wyjątkowy dla Niki Prevc, która przed własną publicznością odbierze swoją pierwszą w karierze Kryształową Kulę. – „Spodziewam się w Planicy jak największej liczby kibiców i mam nadzieję, że oni również wyjadą tak szczęśliwi, jak ja. Pozwólcie mi na oddanie moich najlepszych skoków na tej skoczni, występy na niej to także wielka korzyść dla całej naszej drużyny. Ale to ja w czwartek chcę mieć ostatnie słowo” – zapowiedziała ostatni start w sezonie triumfatorka klasyfikacji generalnej.

– „Jeśli chodzi o sezon, to ten jest prawie tak udany, jak olimpijski. Odnieśliśmy osiem zwycięstw, pięć drugich miejsc i sześć trzecich, było też zwycięstwo w konkursie duetów. Zaliczyliśmy też dobrą walkę w Pucharze Narodów, to była ambitna walka, wiedząc, jak silna jest reprezentacja Austrii” – skwitował ostatnie miesiące szkoleniowiec Słowenek, Zorana Zupančič.

We wspomnianym Pucharze Narodów Słowenia (3322 pkt) ulega jedynie Austrii (3660 pkt).

Harmonogram zawodów Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich w Planicy

Czwartek, 21.03.2024
15:30 – Oficjalny trening
17:00 – Konkurs

Nika Prevc, fot. Dominika Śmiech

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: siol.net, rtvslo.si

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać