Składy kadr Norwegii w kombinacji norweskiej na sezon 2024/2025

przez Martyna Okrzesik

Norwegowie ogłosili składy kadr narodowych A i B w kombinacji norweskiej na sezon 2024/2025. W strukturach drużyn miejsce otrzymało czternastu reprezentantów, w tym cztery kobiety i dziesięciu mężczyzn.

fot. Steinar Bjerkmann / NSF

Kadra A

Reprezentacja narodowa A liczy zaledwie sześć nazwisk. Powołanie do drużyny otrzymały wówczas trzy najlepsze zawodniczki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2023/2024 – Ida Marie Hagen, Gyda Westvold Hansen, a także kontuzjowana Mari Leinan Lund. W składzie kadry A znalazło się również trzech mężczyzn. Oprócz fenomenalnego Jarla Magnusa Riibera, do ekipy włączeni zostali Jørgen Graabak oraz Jens Lurås Oftebro.

– ,,Nie ma wątpliwości, że ten sezon będzie najbardziej ekscytującym cyklem, jaki mieliśmy od czasu mistrzostw świata w Oslo w 2011 roku. W międzyczasie mieliśmy sezony olimpijskie, ale mistrzostwa świata w dyscyplinach nordyckich na własnym terenie jest w Norwegii czymś wyjątkowym” – mówi dyrektor sportowy Ivar Stuan. – ,,Dlatego doskonalimy naszą elitarną kadrę A. Aby pozostać w czołówce, musimy zoptymalizować system w oparciu o to, co najlepsze” – kontynuuje Stuan.

Jens Luraas Oftebro, Joergen Graabak, źródło: Instagram/@lahtiskigames

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR SZWAJCARII NA SEZON 2024/2025

Kadra B

Utworzono również kadrę B, do której powołano ośmiu dwuboistów. W składzie reprezentacji znaleźli się Espen Andersen, Espen Bjørnstad, Kasper Moen Flatla, kontuzjowany Einar Lurås Oftebro, Aleksander Skoglund, Andreas Skoglund, Simen Tiller, a także jedna kobieta – Marte Leinan Lund.

ZOBACZ TEŻ: EINAR LURÅS OFTEBRO KONTUZJOWANY

– ,,Teraz to oni muszą się pokazać. Mają też dobre możliwości. Po sukcesie w Planicy mamy pięć miejsc startowych na mistrzostwa świata. To będzie zacięta walka o dostanie się do składu zarówno na zawody Pucharu Świata, jak i mistrzostwa. Jako menadżerowie reprezentacji narodowej poprosiliśmy zawodników z kadry B, aby przedstawili swoje życzenia i potrzeby, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby pomóc im w drodze do czempionatu w Trondheim” – zapewnia dyrektor sportowy.

Aleksander Skoglund, źródło: Instagram @aleksskoglund

Przypomnijmy, że przed rokiem kadra narodowa liczyła dziewięciu mężczyzn oraz siedem kobiet. Pełną rozpiskę ubiegłorocznych drużyn znajdziecie TUTAJ.

– ,,Tu chodzi także o ekonomię. Nie można utrzymać w kadrze narodowej tylu zawodników, ilu mieliśmy dotychczas. Chcemy te środki wykorzystać jak najlepiej, zwłaszcza na mistrzostwa świata w Trondheim, a w przypadku mężczyzn także na igrzyska olimpijskie we Włoszech w 2026 roku. W kontekście igrzysk kwoty są mniejsze niż dotychczas, prawdopodobnie zobaczymy tylko trzech Norwegów na starcie ZIO. Naturalne jest także, że w elitarnej drużynie jest mniej zawodników, dzięki czemu nasi trenerzy mogą spędzać jeszcze więcej czasu z najlepszymi” – wyjaśnia Stuan.

Kadra B, a także reprezentacja juniorów będą w dużej mierze pod opieką silnych drużyn regionalnych oraz klubów (Granåsen, Lillehammer, Kollen). Powołania do juniorskiego zespołu zostaną ogłoszone później.

ZOBACZ TEŻ: NOWY FORMAT, TROFEUM I AKTUALIZACJE SPRZĘTOWE – WNIOSKI ZE SPOTKANIA TECHNICZNEGO KOMBINACJI NORWESKIEJ W PRADZE

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: skiforbundet.no

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać