Daniela Haralambie

przez Aleksandra Rajewicz

Witajcie, dzisiaj przybliżymy wam sylwetkę najlepszej rumuńskiej skoczkini narciarskiej. Daniela Vasilica Haralambie urodziła się 14 sierpnia 1997 roku. Reprezentuje klub ACS Sacele. Jest wielokrotną reprezentantką swojego kraju na mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich.

Daniela Haralambie Fot. sport.ro

Początki kariery

W sierpniu 2010 roku zadebiutowała w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego. W konkursach w Bischofsgrün dwukrotnie została zdyskwalifikowana. Pierwsze punkty tego cyklu zdobyła tego samego roku podczas rywalizacji w Falun, kiedy zajęła 26. oraz 22. miejsce. 24 listopada 2012 zadebiutowała w Pucharze Świata, zajmując 49. miejsce w Lillehammer, zaś 22 grudnia 2013 roku zajęła 26. lokatę, tym samym zdobywając pierwsze punkty w elicie.

Haralambie sześciokrotnie brała udział w Mistrzostwach Świata juniorek. Jej najwyższe miejsce w tej imprezie to 4., zajęła je 2016 roku w Râșnovie. W 2013 w Val di Fiemme zadebiutowała w Mistrzostwach Świata seniorek. Na czempionacie we Włoszech zajęła 43. miejsce.

Sezon 2013/2014

Rumunka ten sezon spędziła głównie w Pucharze Świata, lecz także jej występy oglądać mogliśmy w FIS Cupie. W zawodach najwyższej rangi sześć razy zdobyła punkty, zaś najwyżej była 26. w Niemczech. Cały cykl zakończyła na 50. miejscu. W FIS Cupie pojawiała się czterokrotnie. Podczas weekendu w Rumunii zajęła drugie oraz czwarte miejsce.

Sezon 2014/2015

Zawodniczka kilkakrotnie pojawiła się w Pucharze Świata, jednak ani razu nie znalazła się w czołowej „30”. Najwyżej była w Rumunii, kiedy rywalizację zakończyła na 32. miejscu. Znacznie lepiej Haralambie radziła sobie w FIS Cupie. Trzykrotnie znalazła się w najlepszej trójce, w tym raz triumfując w Râșnovie. W Rumunii zajęła również drugie miejsce, zaś w Hinterzarten była trzecia. Cały ukończyła na drugiej lokacie.

Sezon 2015/2016

Ten sezon w porównaniu z poprzednim był o wiele lepszy dla Haralambie. Dziewięciokrotnie zdobyła punkty. Raz znalazła się w czołowej „20”, dokładnie na dwudziestym miejscu podczas rywalizacji w Norwegii. Cały cykl ukończyła na 31. miejscu, z dorobkiem 56. punktów. Podobnie jak sezon wcześniej cykl FIS Cup ukończyła na drugim miejscu. Trzy razy triumfowała, dwa razy w Rumunii oraz ostatecznie raz najlepsza była podczas zmagań w Szczyrku.

Sezon 2016/2017

Rumunka wystąpiła w tym sezonie w FIS Cupie tylko sześciokrotnie. Jednak każdy start kończyła w czołowej „5”, zaś na podium znalazła się pięć razy. Najlepsza była w Szwajcarii, gdzie również raz była druga podczas pierwszego konkursu, a także dwukrotnie w Rumunii. Trzecią lokatę wywalczyła w czasie zmagań w Niemczech. Te świetne starty pozwoliły zawodniczce na stanie się triumfatorką całego cyklu. W Pucharze Świata jej występy nie były aż tak dobre, jednak pozwoliły zająć jej 30. lokatę w klasyfikacji generalnej, co było najlepszym wynikiem dla zawodniczki. W przekroju całego sezonu jej najlepszym wynikiem było dwudzieste miejsce wywalczone w Lillehammer na początku sezonu.

Sezon 2017/2018

Rumunka ponownie pojawiła się w zawodach najniższej ligi. W FIS Cupie pojawiła się sześciokrotnie i znów odnotowała świetne występy. Dwukrotnie trzecia była w Villach, zaś triumfowała w swej ojczyźnie. W elicie podobnie jak w poprzednich latach regularnie punktowała. Podczas rywalizacji w Japonii zawodniczka ustanowiła swój życiowy wynik, gdy uplasowała się na 11. miejscu.

Haralambie została powołana na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Podczas rywalizacji na skoczni normalnej indywidulanie była 29., zaś w drużynie mieszanej Rumunia została sklasyfikowana na 13. miejscu.

Haralambie jako liderka skoków w Rumunii została powołana na igrzyska olimpijskie. Wystąpiła indywidualnie na skoczni normalnej, gdzie po skokach na 80,5 i 85 metrów rywalizację zakończyła na 25. lokacie.

Lata 2019-2022

Rumunka regularnie punktowała w Pucharze Świata, jednak swe występy kończyła głównie w trzeciej dziesiątce. W sezonie 2019/2020 zdobyła najwięcej punktów w dotychczasowej swojej karierze, gdyż cykl ukończyła na 30. miejscu z dorobkiem 93. punktów.

Haralambie była reprezentantką swojego kraju na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2019 oraz 2021. W Austrii (2019 rok) była 13. indywidualnie, co jest jej najlepszym wynikiem na imprezie międzynarodowej, zaś w drużynie mieszanej 12. W Oberstdorf na skoczni normalnej została sklasyfikowana na 26. miejscu. Podczas zmagań drużynowych była 12. (rywalizacja kobiet), zaś w konkursie drużyn mieszanych Rumunia uplasowała się na 11. lokacie. Na skoczni dużej Rumunka skoczyła jedynie 95. metrów i konkurs zakończyła na 31. miejscu.

Rumunka pojawiła się także na rozgrywanych w Zhangjiakou Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, gdzie podobnie jak cztery lata wcześnie ponownie była 25.

Sezon 2022/2023

Ten sezon w Pucharze Świata składał się z największej liczbą konkursów w dotychczasowej historii tegoż cyklu kobiet. Haralambie wystąpiła we wszystkich 26 rozgrywkach, z czego jedynie ośmiokrotnie nie zdobyła punktów. Podczas weekendu w Râșnovie uplasowała się na 11. i 14. miejscu i były to jedne z najlepszych występów w jej karierze. Cały kobiecy cykl zakończyła z dorobkiem 135 punktów i została sklasyfikowana na 30. miejscu.

Haralambie została powołana na czempionat w Słowenii, gdzie indywidualnie była 21. (HS-138) oraz 22. (HS-102). Rywalizację drużyn mieszanych Rumunia, w której składzie znalazła się Daniela Haralambie, ukończyła na 13. lokacie.

Igrzyska Europejskie 2023

Rumunka pojawiła się na pierwszych zawodach skokowych podczas Igrzysk Europejskich 2023. Na czempionacie w Polsce wystąpiła jednak jedynie podczas konkursu na skoczni normalniej, gdzie po skokach na 84 i 81. metrów uplasowała się na 21. miejscu.

źródło informacji: własne
źródło zdjęć: berkutschi, instagram.com/haralambiedana