Mistrzostwa Czech w Harrachovie: Konvalinka z tytułem mistrza kraju

Jiri Konvalinka triumfuje w zawodach mistrzostw Czech w kombinacji norweskiej w czeskim Harrachovie. 19-latek pewnie pokonał drugiego Ondreja Pazouta oraz Jana Vtrvala. – „Skok był dobry, ale bieg okropny. Nie mieliśmy tu dzisiaj zbyt dobrych warunków, miejscami jest nawet błoto, ale warunki były równe dla wszystkich”  – wyznał tegoroczny mistrz Czech w kombinacji norweskiej.

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

Junioři a muži

W kategorii mężczyzn i juniorów, wystartowało dziesięciu dwuboistów, w tym jeden reprezentant Polski – Jakub Mirowski. Zawodnicy oddawali swoje próby z belki numer osiem.

Liderem po serii skoków na obiekcie Čerťák (HS100), okazał się 19-letni Jiri Konvalinka. Zawodnik oddał najdłuższy skok, wynoszący równe sto metrów. W efekcie dało mu to notę 136.5 punktu, co przełożyło się na 35-sekundową przewagę nad drugim Ondrejem Pazoutem, który poszybował na dystans 92 metrów. Czołową trójkę dopełniał 17-letni Lukas Dolezal, po skoku na 89 metr. Wyniki w najlepszej piątce zanotowali także Jan Vytrval (86 m), a także Jachym Hrdina (85 m).

Jakub Mirowski, po skoku na odległość 48 metrów, zajmował ostatnią lokatę.

Jan Vytrval, Jiri Konvalinka, Lukas Dolezal, fot. Martyna Okrzesik

Ostatecznie po biegu na dystans dziesięciu kilometrów, pewnym zwycięzcą okazał się Jiri Konvalinka. Czech dobiegł do mety z czasem 26:45 min, dzięki czemu posiadał czterdzieści jeden sekund przewagi nad drugim, Ondrejem Pazoutem. Warto podkreślić, iż Pazout uzyskał najlepszy wynik biegu, wynoszący 26:10.1 min. Na najniższym stopniu podium uplasował się Jan Vytrval (+1:52), zaś czołową piętkę dopełnili Lukas Dolezal (+2:09), a także Jachym Hrdina (+4:04).

– „Skok był dobry, ale bieg okropny. Nie mieliśmy tu dzisiaj zbyt dobrych warunków, miejscami jest nawet błoto, ale warunki były równe dla wszystkich”  – skomentował Jiri Konvalinka.

Szósta lokata to Matej Fadrhons (+4:18), zaś siódmy wynik zanotował Radim Sudek (+4:43). Ósme miejsce wywalczył Ondrej Balatka (+6:33), natomiast dziewiąty był Jakub Hnyk (+10.39).

Reprezentant Polski – Jakub Mirowski – dotarł do mety jako ostatni, z 15:15 min straty do triumfującego Konvalinki.

źródło: czech-ski.com

Biorąc pod uwagę tylko wyniki juniorów, na podium rywalizacji znaleźli się Jiri Konvalinka, Lukas Dolezal, a także Jachym Hrdina.

,,To był absolutnie doskonały sezon”

Dla Konvalinki jest to ostatni sezon jako junior. Za Czechem między innymi udane starty w zawodach Alpen Cup, a także Mistrzostwa Świata Juniorów 2024 w słoweńskiej Planicy, gdzie indywidualnie zajął 10. miejsce. – „Chciałbym powiedzieć, że to był absolutnie doskonały sezon. Wygrałem siedem konkursów Alpen Cup i raz byłem drugi, z czego jestem zadowolony i bardzo się cieszę. Jednak mistrzostwa świata juniorów mnie miażdżą, bo to był najważniejszy moment w moim sezonie i na tych zawodach skupiałem się najbardziej” – wyznał Konvalinka. „Samo wspomnienie o tym sprawia mi ból, ale to jest sport, wszystko może się zdarzyć” – wzruszył ramionami 19-latek.

– „Okropnie padało, co chwilę wiało inaczej. Na trasie była woda, więc wydłużała się, była niezbyt regularna, a sam bieg był trudny i wymagający. Nic z tego nie wyszło, staram się o tym nie myśleć. Chcę o tym jak najszybciej zapomnieć i ruszyć dalej” – skomentował Konvalinka, którego w tym sezonie czeka jeszcze występ w zawodach Pucharu Świata w Lahti.

Ženy

W kategorii kobiet, wzięła udział tylko jedna zawodniczka. Julie Osmerova oddała skok z 20. belki na odległość 71 metrów oraz pokonała dystans 5 km w czasie 17:36 min.

Dorostenci

W kategorii mężczyzn do lat 16, wzięło udział pięciu dwuboistów, z rocznika 2009.

Ostatecznie po złoty medal sięgnął Jiri Kubalak, który pokonał dystans 5 km w czasie 14:37 min, co okazało się najlepszym rezultatem biegu. Na drugim stopniu podium uplasował się Ondrej Sova (+1:08), zaś trzecie miejsce zajął Marek Hradil (+1:39). Kolejne lokaty objęli Martin Balatka (+1:45), a także Pavel Balas (+5:26).

źródło: informacja własna, czech-ski.com