Zgrupowanie w Planicy i zawody krajowe – Newsy (24-30.07.2023)

przez Szymon Kołtun

Ostatnie 7 dni było czasem wielu wydarzeń w świecie skoków narciarskich. W tle zmagań Letniego Grand Prix w Courchevel było pełno bardziej bądź mniej ważnych informacji. Były zmiany w życiu prywatnym, szereg zawodów krajowych, ale niestety również i kontuzje. Nie brakowało niczego, co jest charakterystyczne dla skoków narciarskich. Jeśli jesteście ciekawi, co dokładnie przyniósł poprzedni tydzień, zachęcamy do dalszej lektury!

Maciej Kot, fot. Martyna Okrzesik

Wesele u Krafta!

Miniony tydzień był z pewnością jednym z najradośniejszych okresów w życiu Stefana Krafta. Po tym, jak w sierpniu ubiegłego roku pobrał się ze swoją wieloletnią partnerką Marisą Probst, przyszła pora na huczne wesele!

Uroczystość odbyła się w zamku Thaller położonym w Styrii. Na ceremonię przybyło wielu zawodowych kolegów Austriaka. Nie mogło zabraknąć duetu trenerskiego reprezentacji Austrii: Andreasa Widhoelzla i Haralda Diessa, a także partnerów z drużyny: Manuela Fettnera, Clemensa Aignera, Daniela Hubera, Daniela Tschofeniga, Jana Hoerla oraz Michaela Hayboecka. Na imprezie obecny był również delegat techniczny FIS, a w przeszłości asystent m.in. Alexandra Pointnera-Alexander Diess.

Młodej parze życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!

fot. twitter.com/ FIS Ski Jumping

Pomyślna operacja Clair

Początek tygodnia przyniósł pozytywne wiadomości z francuskiego obozu. Blisko dwa tygodnie po feralnym upadku w Chaux-Neuve Julia Clair przeszła operację więzadeł krzyżowych przednich, które zostały zerwane. Teraz reprezentantkę trójkolorowych czeka spokojna rehabilitacja w domowym zaciszu. 29-latki zabraknie na starcie w przyszłym sezonie.

ZOBACZ TEŻ: JULIA CLAIR KONTUZJOWANA!

Julia Clair, fot.berkutschi.com

Międzynarodowy Memoriał Olimpijczyków w Szczyrku

We wtorek 25 lipca odbył się corocznie rozgrywany Międzynarodowy Memoriał Olimpijczyków. Areną zmagań jak zwykle był obiekt Skalite (HS 104) w Szczyrku. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na stracie nie stanęli członkowie kadry A z wyjątkiem Pawła Wąska. W zmaganiach brali udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Zgodnie z hierarchią kadrową to właśnie Wąsek wyszedł zwycięsko w męskiej batalii. 24-latek triumfował po skokach na odległość 105 i 102 metrów. Drugi ze stratą 4 punktów był Klemens Murańka (103 m,102.5 m), a trzeci lider na półmetku- Maciej Kot (105.5 m, 99 m). Za podium znalazł się autor najdłuższego skoku, czyli Marcin Wróbel, który w pierwszej serii uzyskał 106.5 metra. Zaskakująco odległe lokaty zajęli: Jan Habdas (10. miejsce) i Andrzej Stękała (13. miejsce).

W rywalizacji pań obyło się bez zaskoczeń, albowiem na najwyższy stopień podium wskoczyła Nicole Konderla (78 m, 88.5 m). Za jej plecami uplasowała się Anna Twardosz (83 m, 79 m), a trójkę uzupełniła Tamara Mesikowa (78 m, 83 m) ze Słowacji. Nieoczekiwanie, trudniąca się w kombinacji norweskiej Joanna Kil zajęła 5 miejsce, wyprzedzając m.in. Polę Bełtowską czy Paulinę Cieślar.

Jeśli chcecie poznać dokładny przebieg rywalizacji wraz z wynikami, zapraszamy tutaj.

od lewej: Klemens Murańka, Paweł Wąsek, Maciej Kot, fot. Martyna Okrzesik

Kanadyjczycy ogłosili kadry!

Dopiero w minionym tygodniu ujawniony został podział kadr w reprezentacji Kanady. W sumie nominację otrzymała piątka sportowców.

W kadrze kobiet znalazło się miejsce dla czterech zawodniczek, które są etatowymi uczestniczkami konkursów Pucharu Świata. Należą do nich: Abigail Strate, Alexandria Loutitt, Natalie Eilers i Nicole Maurer. Za szkolenie wciąż odpowiadać będzie Janko Zwitter wraz ze swoim asystentem Igorem Cuznorem.

Jeśli chodzi o kadrę mężczyzn, to niestety po raz kolejny składać się ona będzie tylko z jednego skoczka. Jest nim oczywiście Mackenzie Boyd-Clowes. Medalista olimipijski nie poddaje się i kolejnej zimy ponownie w pojedynkę będzie bronił honoru Kanady w zawodach najwyższej rangi. Pomogą mu w tym Uros Vrhovec i Urban Jarc.

ZOBACZ TEŻ:KANADYJSKIE KADRY NARODOWE NA SEZON 2023/2024

Alexandria Loutitt, fot. Zofia Hunkiewicz

Letnie zawody w Oberstdorfie

Środowym wieczorem odbyły się konkursy skoków narciarskich w Oberstdorfie. Zawodnicy zaprezentowali się na obiektach HS-60 i HS-106. W sumie na stracie stanęło 98 śmiałków w przedziale wiekowym od 11 do 33 lat. Wśród nich znajdowała się spora grupa specjalistów od kombinacji norweskiej z Austrii.

Zwycięstwa w najstarszej kategorii wiekowej odnoiosły znane twarze na arenie międzynarodowej. W konkursie kobiet Juliane Seyfarth zdetronizowała Katharinę Schmid, zaś wśród panów z rocznika 2005 i starszych triumf odniósł najlepszy niemiecki dwuboista ostatniej zimy-Julian Schmid.

Po więcej informacji dotyczących tych zmagań, odsyłamy tutaj.

Schattenbergschanze,fot. Maksim Bartolj

Zgrupowanie dla słabszych krajów w Planicy

Planica była miejscem obozu przygotowawczego skoków narciarskich i kombinacji norweskiej dla państw, które stanowią tło dla najlepszych w tych dyscyplinach sportowych i stawiają swoje pierwsze kroki w systemie szkoleniowym. Inicjatywa przyciągnęła sportowców i szkoleniowców z: Włoch, Słowacji, Estonii, Szwajcarii, Węgier, USA, Łotwy, Bułgarii, Ukrainy oraz Szwecji. Całość została sfinansowana przez FIS.

Zgrupowanie zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych osobistości ze świata skoków i kombinacji, gdyż specjalny wykład dla trenerów poprowadziła dwójka odpowiedzialna za norweską kadrę-Alexander Stöckl i Bine Norcic. Spośród zawodników pojawili się Philipp Raimund, a także nieskacząca już Spela Rogelj oraz kombinator Martin Fritz. Ponadto podczas wieczoru inspiracji zameldował się Remo Imhof-jedna z rewelacji ostatniej zimy.

Swoją ekspertyzą służyły najwyżej postawione osoby odpowiadające za wspomniane dyscypliny w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej takie jak: Christian Kathol, Agnieszka Baczkowska czy Berni Schödler.

ZOBACZ TEŻ: ZGRUPOWANIE W PLANICY DLA MNIEJSZYCH KRAJÓW ZAKOŃCZONE SUKCESEM!

źródło: FIS

US Cup w Park City

W czwartek 27 lipca Park City gościło zawody krajowe z udziałem zawodników z USA oraz Kanady. Ponadto na starcie pojawiła się dwójka z Francji i Japonii uprawiająca kombinację norweską. W sumie swój akces zgłosiła 48 sportowców, którzy wystartowali w 6 kategoriach. Areną zmagań była skocznia o rozmiarze 100 metrów.

Po zwycięstwa w poszczególnych kategoriach wiekowych sięgnęli odpowiednio: Rayna Leachman, Alexa Brabec oraz Paige Jones wśród pań, a także Ben Leachman, Caleb Zuckerman i Casey Larson w rywalizacji mężczyzn.

Po więcej informacji wraz ze szczegółowymi wynikami, zapraszamy tutaj.

Utah Olympic Park Jumps, fot.skisprungschanzen.com

Tande mówi stop piłce nożnej

Pech nie opuszcza Mistrza Świata w lotach narciarskich z 2018 roku. Daniel Andre Tande, którego zabrakło podczas Igrzysk Europejskich w Zakopanem, wyjawił powody swojej nieobecności w stolicy Tatr. Jak się okazało, wszystkiemu winny był…mecz piłki nożnej.

W trakcie spotkania rozegranego na początku maja w Hammerfest Tande zderzył się z Clasem Brede Bråthenem. W efekcie doszło u niego do złamania stopy. Jakby tego było mało, wkrótce potem przydarzył mu się upadek, który sprawił, że Norweg wznowił treningi dopiero półtora tygodnia temu.

ZOBACZ TEŻ:KONTUZJA DANIELA ANDRE TANDE. ,,NIGDY WIĘCEJ PIŁKI NOŻNEJ!”

Daniel Andre Tande, fot. Agnieszka Krajewska

Uraz Bresadoli

W trakcie Letniego Grand Prix w Courchevel zabrakło momentami doskonale dysponowanego minionej zimy Giovanniego Bresadoli. Owa nieobecność wzbudziła wiele podejrzeń, albowiem z włoskiej strony nie dobiegały żadne niepokojące informacje. 22-latek sam postanowił wyjawić powód swojej nieobecność dla Stylowo z Telemarkiem:

Wczoraj podczas drugiego skoku trawa była sucha, upadłem i moje kolano zrobiło dziwny obrót. Naderwałem więzadło poboczne. W poniedziałek idę na rezonans magnetyczny. Mam nadzieję, że nie jest zerwane” – wyznał Włoch.

Giovanni Bresadola
Giovanni Bresadola, fot. Zofia Hunkiewicz

Freund po raz drugi ojcem

Znakomite wieści przekazał w niedzielę Severin Freund. Niemiec po raz drugi w życiu został ojcem. Po tym, jak w 2018 roku na świecie powitał swoją pierworodną córkę, tym razem urodził się chłopiec.

Przypomnijmy, że Freund nie zajmuje się już uprawianiem skoków narciarskich. Zakończył swoją bogatą w sukcesy karierę po sezonie 2021/2022.

Severin Freund z synem, fot.instagram.com/severinfreund

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródła: krone.at, nordicmag.info, informacja własna

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać