Cele, oczekiwania i wspomnienia przed nowym sezonem. Wywiady z kombinatorami norweskimi

przez Martyna Okrzesik

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu 2023/2024 w kombinacji norweskiej, porozmawialiśmy z zawodnikami i zawodniczkami o ich celach, a także oczekiwaniach na nadchodzący cykl zimowy. Zapytaliśmy także o ich ulubione wspomnienia z ubiegłej zimy. Zapraszamy Was na podsumowanie serii krótkich wywiadów, prowadzonej na naszym profilu na Instagramie, w której wspólnie odliczaliśmy do rozpoczęcia cyklu zimowego.

fot. DSV

W naszą akcję włączyło się 23 mężczyzn i 8 kobiet, trenujących kombinację norweską, z 10 krajów: Polski, Niemiec, Austrii, Słowenii, Norwegii, Finlandii, Francji, USA Czech oraz Włoch. Wśród naszych wywiadów możecie przeczytać miedzy innymi wypowiedzi czołowych zawodników takich jak: Julian Schmid, Vinzenz Geiger, Stefan Rettenegger, czy Natalie Armbruster. Nie zabrakło także Polaków: Joanny Kil, Andrzeja Szczechowicza oraz Pawła Szyndlara.

Cele na sezon 2023/24

Większość odpowiedzi na pytanie o główne cele na nowy sezon opierała się na zachowaniu wysokiego poziomu, zdrowia, a także radości czerpanej ze sportu. Celem są także dalekie skoki i szybki bieg.

Kilku zawodników postawiło sobie jednak jasne cele wynikowe – m.in Aaron Kostner oraz Veronika Gianmoena chcą częściej plasować się w czołowej dziesiątce zawodów. Natomiast Annika Malacinski wspomina o najlepszej piętnastce.

Największy cel postawił sobie Joergen Graabak, który chce znaleźć się na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W naszej akcji wzięli udział także juniorzy – m.in Paul Walcher, który za cel stawia sobie medal na Mistrzostwach Świata Juniorów 2024 w Planicy. Młody Austriak celuje także w punkty Pucharu Świata.

Dodatkowo cele reprezentantów Polski są jasne. Andrzej Szczechowicz wyznał, że celuje w zdobycie punktów Pucharu Świata, a także dobre skoki. Joanna Kil wyjawiła natomiast, że chce osiągać wyniki lepsze, niż w ubiegłym sezonie. Polka stwierdziła, że realny wynik to czołowa piętnastka. Natomiast Paweł Szyndlar aktualnie mierzy w punkty Pucharu Kontynentalnego.

fot. DSV

Najbardziej nie mogę doczekać się…

Zawodniczki i zawodnicy zostali poproszeni o dokończenie zdania: najbardziej nie mogę doczekać się…

Padły m.in. odpowiedzi o domowych zawodach Pucharu Świata. David Mach oraz Julian Schmid czekają na rywalizację w Oberstdorfie. Dodatkowo Stefan Rettenegger nie może doczekać się konkursów w Ramsau i Seefeld.

Notorycznie powtarzającą się odpowiedzią były zawody na nowych skoczniach w Trondheim. Na te zmagania czekają szczególnie Norwegowie – Joergen Graabak, Andreas Skoglund czy Espen Bjoernstad. Jednak na konkursy w Norwegii czekają także Vinzenz Geiger oraz Marco Heinis.

Kilkoro zawodników stwierdziło, że nie mogą doczekać się adrenaliny oraz wyścigów z innymi zawodnikami. Takiej odpowiedzi udzielili m.in. Annika Malacinski, Iacopo Bortolas, czy Andrzej Szczechowicz. Otto Niittykoski wyznał natomiast, że wyczekuje zawodów w nowym formacie Individual Compact.

Kombinatorzy tacy jak Tomas Portyk, Gasper Brecl, Jiri Konvalinka, Tristan Sommerfeldt czy Raffaele Buzzi stwierdzili, że czekają na rozpoczęcie sezonu w Ruce! Dodatkowo Claudia Purker czeka na start cyklu w Lillehammer. Natomiast Paweł Szyndlar wyczekuje pierwszych zawodów Pucharu Kontynentalnego.

fot. equipedefrance.com

Najlepsze momenty poprzedniego sezonu

Kombinatorzy podzielili się z nami najpiękniejszymi momentami ubiegłej zimy. Wśród wspomnień były medale i dobre występy na kluczowych imprezach.

W naszej akcji wzięli udział indywidualni medaliści Mistrzostw Świata Juniorów 2023 w Whistler – Iacopo Bortolas, Tristan Sommerfeldt oraz Paul Walcher, dla których czempionat w Kanadzie jest niezapomnianym wspomnieniem. Zawody w Whistler bardzo dobrze wspomina także Jiri Konvalinka, który wywalczył tam szóstą lokatę.

Notorycznie powtarzającą się odpowiedzią były Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy. Takiej odpowiedzi udzielili m.in. Stefan Rettenegger, Silva Verbic, Joergen Graabak, czy Jenny Nowak. Szczególnie zapadną one w pamięci Marco Heinisa, dla którego były to pierwsze mistrzostwa seniorskie w karierze.

Ubiegła zima okazała się trudna dla reprezentantów Czech, o czym wspomina Tomas Portyk i Jan Vytrval.

Nie obyłoby się także bez odpowiedzi o podiach i zwycięstwach w zawodach Pucharu Świata, o jakich wspominają Vinzenz Geiger i Julian Schmid. Natomiast ulubionym wspomnieniem Matteo Bauda jest konkurs w Lahti, gdzie uplasował się na drugiej pozycji, po raz pierwszy w karierze. Dodatkowo świetnie wspomina swój daleki lot na 213.5 metra, podczas testów skoczni do lotów w Planicy.

fot. SloSki
fot. DSV
fot. Pentaphoto
fot. Martyna Okrzesik
fot. FISI
fot. NTB

fot. GEPA
fot. Martyna Okrzesik
fot. USA Nordic
fot. Instagram/@ottoniittykoski
fot. Ski Austria
fot. Us Dolomitica
fot. MN2S
fot. FIS
fot. Ski Austria
fot. Vivienne Stycz
fot. FFS
fot. FIS
fot. FISI
fot. Nordic Focus
fot. SloSki
fot. DSV
fot. Polski Związek Narciarski
fot. DSV
fot. Český olympijský tým
fot. FFS
fot. DSV
fot. Ski Austria

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: informacja własna

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać