Zgrupowanie w Szwecji i powroty na skocznię – Newsy (15-21.05.2023)

przez Martyna Okrzesik

Co słychać w świecie skoków narciarskich i kombinacji norweskiej? W minionym tygodniu odbyły się kolejne zgrupowania oraz ogłoszone zostały składy kadr na sezon 2023/2024. Poznaliśmy także nowego trenera reprezentacji Francji, a także ogłoszono kalendarze na letni, jak i zimowy cykl FIS Cup. Artti Aigro wyjawił, że rozpoczyna treningi wspólnie z reprezentacją Norwegii, natomiast Mathis Contamine zakończył karierę. Odbyła się także gala podsumowywująca miniony sezon ORLEN Cup 2022/2023, w której uczestniczyli m.in. Kamil Stoch i Adam Małysz. Dodatkowo czeska juniorka oddała swoje pierwsze skoki latem od ponad 2 lat. Szczegóły poniżej!

Reprezentanci Polski trenowali w Stockholmie

W minionym tygodniu reprezentanci Polski udali się do szwedzkiego Stockholmu na zgrupowanie w tunelu aerodynamicznym. – ,,Za nami treningi w tunelu aerodynamicznym w Sztokholmie. Kolejne cenne doświadczenie, choć aktualnie jestem tak zmęczony, jakbym wyszedł z pralki” – napisał Kamil Stoch na swoim profilu na Instagramie.

Kamil Stoch, źródło: Instagram/@kamilstochofficial

Artti Aigro rozpocznie współpracę z Norwegami

Artti Aigro ogłosił, że w nadchodzącym sezonie 2023/2024, będzie trenował wspólnie z norweską kadrą skoczków narciarskich. Estończyk przez ostatnie trzy lata współpracował z drużyną Finlandii, dzięki czemu uzyskiwał swoje najlepsze rezultaty. Aigro zapowiada, że jego celem jest uplasowanie się w TOP10 w nadchodzących igrzyskach olimpijskich.  „Było kilka opcji – oprócz Finlandii i Norwegii, była to Japonia, Słowenia i Austria. Bardzo chciałem iść naprzód, a patrząc na silnych norweskich sportowców i drużynę, dość łatwo było mi dokonać wyboru” – mówi Estończyk. – „Mam nadzieję, że otrzymam mocny feedback od strony technicznej, a co do treningu siłowego i treningu na skoczni na pewno zostanie mi zaoferowane inne podejście. Mam nadzieję, że zespół szybko mnie zaakceptuje i od razu złapiemy wspólny rytm” – wyznaje Aigro.

SZCZEGÓŁY: AIGRO ROZPOCZNIE WSPÓŁPRACĘ Z NORWEGAMI

Artti Aigro, fot. Neja Tamshe

Poznaliśmy kolejne kadry na sezon 2023/2024

W minionym tygodniu kolejne reprezentacje ogłosiły swoje kadry w skokach narciarskich na nadchodzący sezon 2023/2024. Począwszy od kadr Polski, poprzez kadry Słowenii, Francji oraz Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowo zatwierdzone zostały kadry Francji oraz Stanów Zjednoczonych w kombinacji norweskiej na sezon 2023/2024.

Kamil Stoch, fot. Vivienne Stycz

Mathis Contamine zakończył karierę

W minionym tygodniu kolejny z zawodników zakończył swoją karierę sportową. Tym razem decyzję o porzuceniu skoków podjął niespełna 22-letni Francuz – Mathis Contamine. – „Zdecydowałem zakończyć karierę, ponieważ nie mogłem się już odnaleźć w skokach narciarskich i ogólnie w sporcie na wysokim poziomie. Niekoniecznie było to miejsce, w którym byłem już najszczęśliwszy, więc moja motywacja spadła. Co więcej, bycie poza domem miało wpływ na moją równowagę” – komentował Francuz.

SZCZEGÓŁY: MATHIS CONTAMINE KOŃCZY KARIERĘ

Mathis Contamine, fot. Neja Tamshe

Nicolas Dessum nowym trenerem Francuzów

W kadrze narodowej Francji mężczyzn, po odejściu Francka Salvi, rolę głównego szkoleniowca kadry mężczyzn obejmuje Nicolas Dessum. Dessum to były francuski skoczek narciarski, który na swoim koncie ma m.in. srebrny medal mistrzostw świata juniorów, wywalczony w Breitenwang w 1994 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej, ukończył studia w 2007 roku, a następnie sprawował funkcję trenera m.in. wśród francuskich juniorów. W rezultacie pod jego okiem trenować będą Alessandro Batby, Enzo Milesi, Jules Chervet oraz Valentin Foubert.

SZCZEGÓŁY: SKŁADY KADR FRANCJI NA SEZON 2023/2024. DESSUM NOWYM TRENEREM

Nicolas Dessum, źródło: FFS

Kalendarze FIS Cup na sezon 2023/2024

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zatwierdziła kalendarze na letnią oraz zimową część trzecioligowych zawodów FIS Cup mężczyzn w skokach narciarskich. W rezultacie latem odbędą się cztery weekendy rywalizacji w czterech różnych krajach. Natomiast zimą zmagania FIS Cup odbędą się sześć razy w pięciu państwach. W efekcie zawody zarówno latem, jak i zimą zawitają do Polski.

SZCZEGÓŁY: KALENDARZ LETNIEJ CZĘŚCI FIS CUP NA SEZON 2023/2024 ORAZ KALENDARZ ZIMOWEJ CZĘŚCI FIS CUP NA SEZON 2023/2024

Kalendarz letniej części zawodów FIS Cup 2023
Kalendarz zimowej części zawodów FIS Cup na sezon 2023/2024

Zgrupowanie TJ Dukli Frenstat

Zawodnicy TJ Dukli Frenstat oddali swoje pierwsze skoki tego lata w Rožnovie pod Radhoštěm. – ,,Pierwsze skoki po dwumiesięcznej przerwie za nami. Jestem wdzięczny, że jestem w tak wspaniałej drużynie” – wyznaje Benedikt Holub.

źródło: Instagram/@skijumpingfren

Veronika Jencova wróciła na skocznię!

Reprezentantka Czech w skokach narciarskich – Veronika Jencova – oddała swoje pierwsze skoki latem od 2 lat. W ostatnich sezonach juniorka zmagała się z kontuzją kolana. – „Czuję taką ulgę i jestem pełna motywacji. Z moim kolanem nareszcie wszystko w porządku, a to najważniejsze!” – komentuje 19-latka.

Veronika Jencova, źródło: Instagram/@veronika.jencova

Wywiad z Shinnosuke Fujitą

Na naszej stronie w minionym tygodniu pojawił się wywiad z reprezentantem Japonii – Shinnosuke Fujitą. Wspólnie z Japończykiem porozmawialiśmy o o wpływie pandemii covid-19 na występy w Europie, opłacalności japońskich skoków narciarskich oraz nowych zasadach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

SZCZEGÓŁY: SHINNOSUKE FUJITA: ,,ŻYCIE JAPOŃSKIEGO ZAWODNIKA NIE JEST PROSTE.”

Shinnosuke Fujita, źródło: Instagram/@shinnosuke.jump

Podsumowanie sezonu ORLEN Cup 2022/2023

20 maja w Centrum Kongresowym w Szczawnicy odbyło się uroczyste podsumowanie minionej edycji ORLEN Cup – Szukamy Następców Mistrza. Podczas spotkania nagrodzeni zostali również najlepsi zawodnicy i zawodniczki klasyfikacji generalnej zawodów ORLEN Cup w każdej kategorii. Na spotkaniu pojawił się i przemawiał m.in. Kamil Stoch.

Kamil Stoch, Mateusz Król, Jan Galica, Marcin Galica, Andrzej Zarycki, Kamil Jarząbek, źródło: Instagram/@evenement_zakopane

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, nordicmag.info, Instagram/@kamilstochofficial,@benediktholub,@veronikajencova, sport.err.ee, FIS

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać